banner851

banner614

'CAM FİLMİ' YASAĞINA FLAŞ AÇIKLAMA

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, araçlarda cam filmi kullanımıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Bakanlık olarak görüşümüz Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde cam filmi yasağının kaldırılmasından yanadır” dedi.

banner619
Gündem 17.01.2018, 09:55 18.01.2018, 17:41
4283

Hürriyet Gazetesi’nden Umut Erdem’in haberine göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Cam filmi kullanımıyla ilgili yaptığı açıklamalarında şunları kaydetti:

YASAK SÜRÜYOR
“Taşıt camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları (cam filmi) yapıştırılması, 18 Temmuz 1997 tarihinden beri yasaklı bulunmaktadır. Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik’te (AİTM) 26 Ekim 2016’da yapılan düzenleme bahse konu durumu etkilemediğinden cam filmi yasağı, ilgili mevzuat gereği halen devam etmektedir. Bakanlık olarak görüşümüz Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde cam filmi yasağının kaldırılmasından yanadır. Bununla birlikte, gerçekleştirilen terör saldırılarında cam filmi uygulanmış araçların etkin bir terör unsuru olarak kullanılması, yaşanan can kayıpları ve bu meselenin Emniyet Genel Müdürlüğü açısından denetim güçlüğü yaratması; söz konusu düzenlemenin başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili kamu kuramlarınca tekrar gözden geçirilmesi mecburiyetini doğurmuştur.

Konuya kalıcı bir çözüm getirilmesi amacıyla Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasındaki görüş alışverişine ve ortak teknik çalışmalara halen devam edilmektedir.”


HİÇBİR ZAMAN SERBEST OLMADI
“Cam filmi ile ilgili trafik denetimlerine ve cezai işlemlere yasal dayanak oluşturan, trafikteki tüm araçları kapsayan ve İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin söz konusu maddesi ülkemizde öncelikle uygulanmakta olup, anılan madde gereğince araçlarda cam filmi uygulaması hiçbir zaman serbest olmamıştır. Ayrıca 21 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan AİTM yönetmeliğinde de cam filmiyle ilgili doğrudan söz konusu yönetmelik hükümlerinin uygulanacağı belirtildiğinden, konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen mevzuat ve uygulamalarının esas alınması gerekmektedir.”

Yorumlar (21)
Eşraf 4 yıl önce
Sayın halkımız,sizlere soruyorum.Bir taşıtın , özellikle otomobil ve jipin camları hangi gerekçelerle simsiyah bir filmle kaplanır.Bunu birisi tarafsız bir gözle bana açıklasın.
Vatandaş 4 yıl önce
Bilim ve sanayi adına ' cam filmini yasaklayalım ' diye fikir üretmek tam da Düzceli siyasilere yakışan bir iş ..zaten üretip ortaya koydukları tel proje de bu.. size oy veren eller çok pişman.. Bu sefer bari şaşırırsınız bizi sandık ama ya
Adnan 4 yıl önce
Ne film miş arkadaş yılan hikayesini geçti. Bir tak bir sök az kaldı. Cebimden çıkan parayı hesaplıyorum. Ona göre ilk seçimde oy olarak sandığa atacağım. Sayın özlü bilginize
Ali Ekrem 4 yıl önce
Benim anlamadığım daha dün başka bir sitede cam filmini tamamen yasaklayacağız diyordu, şimdi serbest bırakacağız diyor. Bakan bile söyledikleriyle çelişkili...
uğur çetin 4 yıl önce
bu milletin aklıyla harbiden alenen dalga geçiyorsunuz.Siz değilmiydiniz sayın bakan bu cam filmini yasaklayan. Aracıma 250 tl verrdim film attırdım 15 gün sonra yol kontrolünde polis filmi söktü. Sonra serbest bıraktınız.Şimdide yasagın kalkmasından yanayız diyorsunuz. Lafınızın arkasında durun bugün dediğinizi yarın yalanlamayın.Nabza göre şerbet vermede üstünüze yok maşalahh... İşin garibi o zaman sizi alkışlayanlar şimdi yine alkışlıyor anlamadım gitti.....
Akıl 4 yıl önce
Yani biz 50 bin ₺ lık arabaya 110 bin vereceğiz 2,80 ₺ liralik mazota 5,30 tl vereceğiz, her yıl mtv iki yılda bir Tuv ödeyeceğiz otoban köprü ve tünellere de öpüleceğiz sonra polis diyecek ki cam filmi var ondan da ceza para ödeyeceksin.
Ayhan 4 yıl önce
Adamların başka işi kalmadı napsinlar boş boş oturmak istemiyorlar
Serdar gürler 4 yıl önce
Avrupa birliği uyum yasalarından sizene Arapların özentisi olmuş bir toplum olarak bırakın bu saçmalıklarıda insanlarla kedinin fareyle oynadığı gibioynamayın herkesin bir gururu var ele güne rezil ettiğiniz yeter biŕ hizaya gelin artık..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın