banner851

banner614

ÇARPICI AÇIKLAMA!

Kamu kurumlarında çalışan ve görevde yükselmek isteyen personele, yazılı yanında sözlü sınav mecburiyeti getirilmesine Türk Büro-Sen'den tepki geldi. Sendikanın Düzce İl Temsilcisi Temel Kırali, yeni düzenleme ile kamuda devlet memuru kavramının yıkılarak, parti memuru oluşturmak istendiğini savunarak, sözlü mülakat uygulamasının kaldırılmasını istedi ve çarpıcı bir yorumda bulundu: “Aksi durumda dün FETÖ olan örgüt, yarın başka bir isim altında terör örgütlerini ortaya çıkartıp yeniden 15 Temmuz geceleri yaşayabiliriz.”

banner619
Gündem 24.10.2016, 13:05
4487
ÇARPICI AÇIKLAMA!

22 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile; daha önce sadece yazılı sınav ile atama yapılan kadrolara da sözlü sınav şartı getirildi. Yeni düzenlemeye tepki gecikmedi. Türk Büro-Sen Düzce İl Temsilcisi Temel Kırali, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, daha önce de dile getirdikleri gibi sözlü sınavların kamuya zarar verdiğini savundu.

ARTIK ADAMINI BULAMAYANIN BİR YERLERE GELME OLASILIĞI YOK”

“Sözlü sınavlarda geçerli olan tek kriter maalesef yandaş ve birilerinin referansının (torpil) olmasıdır.” ifadesini kullanan Kırali, şöyle devam etti: “Kamuda devlet memuru kavramı yıkılarak, parti memuru oluşturmak istenmektedir. Devlette devamlılık esastır. Ancak, partilerle gelen ve partilerle giden memurlar ile devlet kavramı ortadan kalkacaktır. Yeni yönetmelik yayınlanmadan önce sadece şube müdürü, müdür ve müfettiş gibi kadrolara yazılı sınav sonrası sözlü mülakat uygulanmaktaydı. Düzenleme ile artık Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği kapsamındaki tüm kadrolara yazılı sınav sonrası, sözlü mülakat da uygulanması devreye konulmuştur. Artık adamını bulamayan bir kamu çalışanının bir yerlere gelme olasılığı yok olmuştur.”
“KAMU KURUMLARINDA SÖZLÜ MÜLAKAT UYGULAMASI KALDIRILMALIDIR”

Geçtiğimiz yıllarda Türk Büro-Sen olarak, sözlü mülakat uygulamasına bir çok dava açtıklarını ve kazandıklarını belirten Düzce İl Temsilcisi Temel Kırali, “Ancak hükümet yetkilileri yargı kararlarını hiçe sayarak, bu defa hülle yoluyla unvanlı kadrolara hukuksuz ve liyakatsız atamalar yapmıştı. Bu atamalara karşı açmış olduğumuz davaları da kazanmamıza rağmen, iktidar sahipleri hiçbir şekilde hukuk tanımayarak kadrolaşmalarını sürdürmüştü. Türk Büro-Sen olarak, hükümeti tekrar uyarmak istiyoruz. Kamu kurumlarında sözlü mülakat uygulaması kaldırılmalıdır. Devlette yazılı sınav sonrası, kazananlar arasından yapılacak atamalarda liyakat sahibi olanlar ilgili görevlere getirilmelidir. Aksi durumda dün FETÖ olan örgüt, yarın başka bir isim altında terör örgütlerini ortaya çıkartıp yeniden 15 Temmuz geceleri yaşayabiliriz. Bunların yaşanmaması için kamu da liyakat, bilgi ve birikimin ön planda olması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (15)
gerçekler 5 yıl önce
Ne diyelim hala memur-sen ci arkadaşlar kendilerine bakmadan Kamu-sen i biat çılıkla suçlayabiliyor pes doğrusu bunlar Kamu-Sen 2010 yılında soruların belgeleriyle fetöcülerce çalındığını söylediğinde de böyle bağırmıştılar o dönemlerde de soru çalanlara karşı hiç sesleri çıkmıyordu sonra ne oldu pardon siz haklıymışsınız keşke hiç yaşanmasaydı
halk 5 yıl önce
Mülakat gelmesi doğru diyenler yarın çocukları mülakatlarda haksız biçimde elenip hakkı bir başkasına verilince acaba o zaman ne diyecekler veya böyle düşünenler benim çocuğumun kafası zaten yüksek puan almak için yetersiz bende adamını bulurum işe yerleştiririm mi diye düşünüyor. Unutmayın yüce kitabımız işi ehline verin , kul hakkı yemeyin diyor.
ADAMIN VARSA OLUR 5 yıl önce
kayırmacılık ve adamım cılık hep vardı yine olacak, bunun ötesi bu, yapılacak bişey yok, onca çocuğumuz üniversitelerde okusun ama adamın yoksa bir işe yaramaz, A partisi B partisi farketmez, sistem böyle, ilkokul mezunu bile olsa adamı varsa işi olur
DÜZCELİ 5 yıl önce
YORUMLARDA BİAT ETMEKTEN BAHSEDEN KAMUSENCİ ARKADAŞLAR. MEMURSEN BİAT ETMİYOR. BİAT EDENLER VARSA SİZDEN ÖĞRENENLERDİR. SİZİN YETKİLİ OLDUĞUNUZDA BİADIN ALASI VARDI. SİMDİ AYNI DURUMDAN ŞİKAYETÇİSİNİZ.
Şef 5 yıl önce
Söylenen söz doğru da bizim millet e sözün tamamını anlatacaksın.
yürü git karedeşe 5 yıl önce
demekki savaşa çak kadar asker varmış...darbe oldu peşinden savaş bunu bi düşün beyin bedava korkma kullan ..vallaa kullannn
yürü git 5 yıl önce
hala darbe diyor ya..siz milleti salak yerinemi koyuryorsunuz...binlerce asker polis cezevinde ülkenin tankları silahları askerleri musulda...darbe olcakmış gündemi sıcak tutmak halkı kışkırtmak için bu acıklamalrı yapıyorsunuz..
Memur 5 yıl önce
Fatih hocam dediklerine sonuna kadar katıldığımı söylemek istiyorum.Hem barajı niçin 60 a çekiyorlar bir türlü anlamadım.Yoksa kendi yandaşlarının 70 alacak kadar kafası mı basmıyor.Sözlü sınav koyuyorsan eğer salla gitsin sınavı.İstersen baraj 20 olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın