banner851

banner955

CAYMAZ: HÜKÜMET DÜZCE’YE KAYITSIZ KALMAMALI

DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz, Düzce’de milyonlarca liralık tahribata yol açan sel afetinin yaralarının sarılması konusunda sorumluluğun tek başına Düzce Belediyesi’nin omuzlarına yüklenemeyeceğini belirterek, hükümetin, yaşamın temel unsuru olan içme suyu gibi bir sorun karşısında Düzce’ye kayıtsız kalmaması gerektiğini vurguladı.

Gündem 05.07.2022, 10:46 05.07.2022, 14:58
1225
banner986

Düzce’yi etkisi altına alan kuvvetli yağışlar sonucu yaşanan sel ve taşkınlar il genelinde birçok yol, köprü ve köyü sular altına bıraktı. Şehrin içme suyu hattı büyük zarar gördü. Selin ortaya çıkardığı milyonlarca liralık hasarın giderilmesi için Düzce Belediyesi başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar eldeki imkanlarla harekete geçti.

Tüm bu süreçte baş gösteren sıkıntıları gündemine alan siyasilerden peş peşe değerlendirmeler gelmeye devam ediyor.

“Sel bölgesinde yaptığımız gözlemlere göre sorun ciddi boyutlarda”

Özellikle kent merkezine su sağlayan ana hattın ve regülatöre giden yolun sel sularına kapılması yüzünden günlerdir süren yoğun mücadeleye karşılık bazı bölgelere su ulaşmaması belediyenin desteğe ihtiyacı olduğunu gösterdiğini belirten DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Düzce’de meydana gelen su taşkını ve sel afeti sonrasında içme suyu ana hattında ve şehir şebekesinde yaşanan sorun hâlâ devam etmektedir. Düzce’de, içme suyu kaynağı olan Uğur Suyu Deresi’ndeki ana hatta meydana gelen sorun, gerekli yatırımlar ve onarımlar yapılmadığı müddetçe de devam edecektir.

Sel felaketinin yaşandığı ve Düzce’nin de içinde bulunduğu Batı Karadeniz Bölgesi hükümet tarafından ‘genel hayatı etkilemesi’ bakımından ‘afet bölgesi’ kapsamına alınmıştır. Dolayısıyla ‘afet bölgesi ıslah programı’ çerçevesinde hükümetin, Düzce ve söz konusu bölgelerde tedbirleri alması, gerekli teknik, iş gücü ve maddi desteği vermesi gerekiyor. Yetkililerden aldığımız bilgilere ve sel bölgesinde yaptığımız gözlemlere göre sorun ciddi boyutlardadır. İçme suyu ana hattının kaynağında regülatörün, basınç pompalarının ve 500-600 metrelik taşıyıcı boruların zarar görmesi, yeni takılan su pompalarının yetersiz kalması sorunun boyutunu ortaya koymaktadır.”

“Yaklaşık 9 gündür hiç suların akmadığı bölgeler var”

“Bir doğal afetten kaynaklanan ve oluşan ciddi tahribatın giderilmesi tek başına Düzce Belediyesi’nin omuzlarına yüklenemez.” ifadesini kullanan Caymaz, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Gece gündüz çalışarak emek veren belediye yöneticilerimizin ve çalışanlarımızın emekleri heba olmaktadır.

Hükümetin Bakanları ve DSİ yetkilileri sel bölgesinde ve içme suyu havzasında incelemelerde bulundular. Zararın boyutlarına göre madem bölge ‘afet bölgesi’ ilan edildi o zaman bunun gereklilikleri de yerine getirilmelidir. Bazı mahalle muhtarlarımızdan aldığımız verilere göre yaklaşık 9 gündür hiç suların akmadığı bölgeler var. İnsan yaşamının en temel ihtiyaçlarından biri olan suyun bu kadar uzun süreli kesintiye uğraması kabul edilemez. Hükümet, yaşamın temel unsuru olan içme suyu gibi bir sorun karşısında Düzce’ye kayıtsız kalmamalıdır.”

Yorumlar (5)
Servet 2 ay önce
TAMAM GÜZEL SÖYLEMİŞİMİZ AMA BÖYLE BÜYÜK ZARAR GÖREN DÜZCE BELEDİYESİ BU ŞEHRE HİZMET VE YARDIM YAPIP HALKIN VATANDAŞIN SORUNUNA ÇARE BULACAĞINA DUYDUĞUMUZ DÜZCESPOR KLÜBÜNE YÜKLÜ MADDİ DESTEK VERİYORMUŞ ŞİMDİ BU OLDUMU DÜZCE BELEDİYESİ..
Şerefiye mahalle halkı 2 ay önce
Düzce de Devlet yok. Nasılsa oy veriyorlar. İl 1 noktada su dağıtımı olurmu. Suyun bol olduğu yerde. Dere çalışmaları yapılmıyor. Reklam var icraat yok. Sonrda Patişahım çok yaşa. Allah Rızası için çalışma varmı
Aa 2 ay önce
Videoda görüyorum, boru çapları uyumsuz. Redüksiyon yok, kaynakla birşeyler yapılıyor. Emekçiler emek verdi tabi ki. Düzce Belediyesi, acil durum eylem planı yapmış mıydı? Sorumluluk burada başlıyor sayın caymaz. yoksa ucu size dokunur diye mi korkuyorsuuz?
81 Düzce 2 ay önce
Tam tersine bütün sorumluluk Düzce belediyesi yetkililerinin. Çalışanlarının tabiki emekleri küçümsenemez,ancak afetin boyutunu ve tahribatını yetmişiki saatte çözdüm algsı yaratanlar kendilerini başarılı göstermek adına her türlü desteğin önünü keserek bu vebalin sorumludurlar,aynı zamanda sizlerde buna sesiz kalarak onlar kadar sorumlusunuz.
noname 2 ay önce
Hükümet dediğin zaten valilik değilmidir herşeyinize devletin başımı koşacak bişey diyorsunuz ama laf kalabalığı yapıyorsunuz herkes işinin başında
21
açık