banner851

banner614

CHP HEYETİ ÇELENK SUNDU

banner619

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 9 Eylül 1923'te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk siyasi partisi olarak 96 yıldır varlığını sürdürüyor. CHP'nin kuruluşunun 96. yıldönümü dolayısıyla CHP Düzce Teşkilatları, Anıtpark'ta Ata'nın huzuruna çelenk sundu.

banner846
Gündem 09.09.2019, 12:11 09.09.2019, 12:13
558
CHP HEYETİ ÇELENK SUNDU
banner844

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 9 Eylül 1923'te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, 96 yıldır Türk siyasetindeki varlığını sürdürüyor.Ülkenin ilk siyasi partisi olan "Halk Fırkası", Atatürk tarafından kuruldu. Adının başına 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklenen parti, 1935'teki 4'üncü kurultayda "Cumhuriyet Halk Partisi" adını aldı

.Cumhuriyetin ilk yıllarında "Cumhuriyetçilik", "Halkçılık", "Milliyetçilik" ve "Laiklik"i dört temel ilke olarak benimseyen CHP, 1935'te buna "Devletçilik" ve "Devrimcilik" ilkelerini de ekledi. Bu ilkeler, partinin amblemine de yansıtılarak "altı ok" simgesi benimsendi.Dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan CHP, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kaldı. CHP, 1950'li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle muhalefetin kurumsallaşmasında önemli rol oynadı.Bülent Ecevit'in genel başkanlığı döneminde, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi de diğer siyasi partilerle birlikte kapatıldı. Parti daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak kuruluşunun 69'uncu yıl dönümü olan 9 Eylül 1992'de tekrar açıldı.
Kılıçdaroğlu 7. Genel Başkan oldu
Atatürk'ün vefatının ardından 26 Aralık 1938'de gerçekleştirilen 1. Olağanüstü Kurultay'da İsmet İnönü, CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturdu. ''Milli Şef'' unvanı verilen İnönü, CHP'de 33 yıl genel başkanlık yaptı. CHP'de genel başkanlığa Atatürk ve İnönü sonrasında Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu seçildi. Kılıçdaroğlu, 22 Mayıs 2010'dan bu yana CHP Genel Başkanlığı görevini sürdürüyor. CHP, bugüne kadar 36'sı olağan, 18'i de olağanüstü olmak üzere 54 kurultay gerçekleştirdi.
Çelenk sunuldu
CHP Düzce Tekilatları, 96. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bugün ilk olarak Anıtpark'ta buluştu.

İl Başkanı İlhan Duru öncülüğündeki CHP heyeti ilk olarak kurucu Genel Başkan Atatürk'ün huzuruna çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İl Başkanı Duru, kutlamaları kabul etti.

Yorumlar (6)
Can . D 2 yıl önce
AVRUPADA YASIYORUM HIC GÖRMEDIM BÖYLE CELEK KOYMA TÖREN NE BUYA HANGI CAGDA YASIYONUZ
Hamdi 2 yıl önce
Suanki Chp kime hizmet ediyor? Icimizdeki ermenilere deilmi..yada soyle diyim.Pkk lilara..yani acikcasi kokleri disarida ulkemin dusmanlariyla haraket etmiyormu?.nerde ataturkun Chp si?
kabus 2 yıl önce
96 yıldır ülkenin başına kabus gibi çökmüş parti.
RAHAT UYU ATAM 2 yıl önce
ATAM SEN ŞİMDİ YAŞASAYDIN. MİRAS BIRAKTIĞIN CUMHURİYET HALK PARTİSİNİ TÜM HAİNLERDEN TEMİZLERDİN.....HELE HELE ELİ KANLI TERÖR ÖRGÜRLERİNE DESTEK VERENLERİ PERİŞAN EDERDİN. ÇÜNKÜ SEN TÜRK MİLLETİ ZEKİDİR BUYURUYORSUN...SÖZ VERİYORUZ HAİNLERE İNAT CUMHURİYETİ YAŞATACAĞIZ.
Serdar gürler 2 yıl önce
Sen iyiki olmuşsun ATAM eserlerinin bekçisi ve savunucusuyuz vatan hainleri düşünsün onlar kendilerini bilir sen rahat uyu CUMHURİYETİNİN bekçileriyiz.
Düzceli Vatandaş 2 yıl önce
Peki o halde neden HDP ile birlik oluyorsunuz ??