banner851

banner614

CHP İPTAL İÇİN BAŞVURDU

banner619

YSK'nın sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların geçerli sayılması kararına tepki gösteren CHP, referandumun iptali için YSK’ya başvurdu. Başvuruyu yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Baskı ve tehditle alınamayan sonuç YSK devreye sokularak alınmaya çalışılmıştır. Bu seçim meşruiyeti olmayan bir mühürsüz seçimdir." dedi.

banner846
Gündem 18.04.2017, 10:49 18.04.2017, 18:23
1373
banner844
YSK'nın mühürsüz oyları geçerli saymasının yasaya aykırı olduğunu iddia eden ve "Gerekli adımlar atılacak" diyen CHP, resmi hamleyi yaptı. Bugün saat 14.30'da kalabalık bir parti heyeti ile Yüksek Seçim Kurulu'na giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, halk oylaması iptal dilekçesini YSK'ya verdi.

"Toplumun hakkını aramak için buraya geldik"
Dilekçe öncesinde ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ile görüşmek üzere YSK’ya gitti. Aksünger, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada "Biz toplumun hakkını aramak için buraya geldik. Biz sadece "Hayır"ın hakkını aramak için buraya gelmedik. Herkesin oyuna saygı duyuyoruz." dedi. Kanun hükmünde ne yazıyorsa onların uygulanması için YSK'da olduklarını belirten Aksünger, Yüksek Seçim Kurulu'ndan beklentilerinin referandumu iptal etmesi olduğunu vurguladı.

"Şu ana kadar ilan edilen sonuçlar gayrimeşrudur"
Referandumun iptali için YSK'ya başvurduktan sonra açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın konuşmasından satır başları ise şu şekilde: "Hayır'ın galip geldiğini tüm temiz vicdanlar hissediyor. Baskı ve tehditle alınamayan sonuç YSK devreye sokularak alınmaya çalışılmıştır. Bu seçim meşruiyeti olmayan bir mühürsüz seçimdir. Şu ana kadar ilan edilen sonuçlar gayrimeşrudur. Bu haliyle yürürlüğe girebilir ama asla meşru olmayacaktır. Meşru olmayan bu sonuca karşı itiraz dilekçesi verdik. Referandumun iptalini istiyoruz. Halk oylamasının meşruiyetini sağlayacak tek şey bu referandumun iptalidir."

Öte yandan referandumun iptal edilmesini isteyen bazı vatandaşlar da bugün soluğu YSK önünde aldı. CHP'nin Düzce'den Sorumlu Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeyi kullandı: "Ankara Milletvekilimiz Murat Emir ile birlikte YSK'nın önünde referandumun iptali için dilekçe veren vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz."

 
Yorumlar (20)
nsm 4 yıl önce
ak arkadaslara. azacik insaf ve adalet hissine sahipseniz, ortaya cikan rezaletten dolayi katakulleyi kabul etmelisiniz. o halde madem abdestinizden süpheniz yok, neden adil bir referandum yenilenmesinden korkuyorsunuz?
düzceli 4 yıl önce
Hayır veren kardeşim lütfen sana en az yüzde 60 hayır bekliyorum deyip kandıran siyasetçinden hesap sor..her seçim başarısızlığı örtmek için başka yollar..ayıp ya.milletle alay geçiyorlar.adam 8 seçim kaybetti..lütfen hesap sorun..
vatandaş 4 yıl önce
inanın çocuklar güler buna..1,5 milyon oy..3-4 bin sandık yapar..sandık başkanı,müşahit..oy atanın imzası.önce siz inanmıyorsunuz..bırakın bu işleri..önümüze bakalım artık..sen önce yüzde 60 hayır çıkar diyenlerden hesap sor kardeşim...
nsm 4 yıl önce
huylarindan vazgecemiyorlar. ati ysk ile calip üsküdar'i gectiler güya, isimlerindeki adalet kelimesine 15 yildir tecavüz ediyorlar. kazandigimizi biliyoruz. icimiz rahat ve mücadeleye hak icin devam edecek.
Demek öyle mi? 4 yıl önce
Yobaz yobaz yorum yapmışsın nsm. Bir tarafa kaçınca çıkaramamışsın. Tecavüz deyince CHP'nin 15 yıldır yaşadığı olay gelir aklıma. Kazanmak kim CHP kim? Komik olma.
Akın 4 yıl önce
Hep aynı hikaye. Bir kere de mağlubiyeti kabul edin. Adınız halk partisi ama halktan uzaksınız.
Ümit 4 yıl önce
CHP mızıkçılık yapma. Böyle tavrını sürdürdüğün müddet skor 8-0 , 9-0, 10 -0 diye gider.
adalatet için herkesin su 4 yıl önce
iptal olsun bir daha yapılsın, oy bir daha kullanılsın
ayşe 4 yıl önce
'Celladına aşık olmuşsa bir millet,İster ezan ister çan dinlet.İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet,müstehaktır ona her türlü zillet.' Ömer Hayyam.Peygamber efendimize ilk gelen ayet "oku" dur.Biraz olsun okuyun.Cahilliğiniz baki kalmasın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın