banner851

banner955

CHP'Lİ SARIGÜL'DEN FARKLI BAKIŞ

16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumu nedeniyle Düzce'ye gelen CHP'nin önemli isimlerinden Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, halkoylamasına farklı bir pencereden bakarak, "Sandıktan çıkan karar ne olursa olsun, ülkemizin yeni anayasasının toplumsal mutabakat çerçevesinde tekrar ele alınıp, değerlendirilmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Türkiye’nin anayasası, demokrasi, sevgi ve adalet kavramları üzerinde yükselen, kutuplaştırıcı değil, uzlaştırıcı bir anayasa olmalıdır." önerisini dillendirdi.

Gündem 11.04.2017, 14:06
3651
CHP'Lİ SARIGÜL'DEN FARKLI BAKIŞ
banner1032

CHP'li Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin referandum çalışmalarına destek vermek üzere bugün Düzce'ye geldi. Yığılca'da gerçekleştireceği miting öncesinde il binasında kameraların karşısına geçen Sarıgül, anayasa değişikliği teklifi ile ilgili konuştu.

"Anayasa; mutlaka değiştirilmelidir ancak..."
Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamenter sistemle yönetilen, demokratik, laik ve çağdaş bir ülke olduğunu ve hak ettiği anayasa ile yönetilmesi gerektiğini söyleyerek, değerlendirmelerine başlayan Sarıgül, şöyle devam etti: "Anayasa, toplumsal mutabakat metnidir. Günlük siyasal hesapların çok ötesinde, toplumun uzun vadeli ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. Bu çerçevede, toplumun tüm kesimlerinin onayı ve gönüllü desteği ile oluşturulmalıdır. Şu anda var olan anayasa; toplumsal ihtiyaçlarımızı karşılamamaktadır ve mutlaka değiştirilmelidir. Ancak, referanduma sunulacak olan anayasa, bu hali ile bir anayasanın taşıması gereken temel niteliklerden son derece uzaktır."

"Kutuplaştırıcı değil, uzlaştırıcı bir anayasa olmalıdır"
Hazırlanan metnin demokrasinin temeli olan Güçler Ayrılığı ilkesine aykırı olduğunu savunan Sarıgül, şunları kaydetti: "Sağlıklı işleyen bir demokrasi için özellikle yargı ve yasama bağımsızlığı hayati önem taşımaktadır. Halkımız, 16 Nisan günü önemli bir karar verecektir. Ya ülkenin kaderini tek bir kişinin kararına terk edecek ya da parlamenter sistemin kendisine sağladığı söz hakkına sahip çıkacaktır. Sandıktan çıkan karar ne olursa olsun, ülkemizin yeni anayasasının toplumsal mutabakat çerçevesinde tekrar ele alınıp, değerlendirilmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Türkiye’nin anayasası, demokrasi, sevgi ve adalet kavramları üzerinde yükselen, kutuplaştırıcı değil, uzlaştırıcı bir anayasa olmalıdır. Milletimizin özlediği ve gözlediği anayasa da budur. İşiniz hayır, sözünüz hayır, gününüz hayır olsun."

Yorumlar (4)
CANAN 5 yıl önce
Kesinlikle Sarıgül'e katılıyorum Anayasaların toplumsal uzlaşma metinleri olması gerekmektedir.Bu ise anayasanın en az %75 ile kabul edilmesini gerektirir.
atatürkçü 5 yıl önce
sarıgülü eleştiriyorsunda 7 seçim kaybeden adamı niye eleştirmiyorsun..bize kan değişikliği lazım..başarızsız olan gidip yerine başarılı olan gelecek..bu millete biz bunu anlatamıyoruz.. avrupada 52 dakika sonra seçimi kaybetti istifa etti.
Cahit 5 yıl önce
Sarigul halen chp demiydi? Ha ha ha chp kendini duzcedemi ispatliyacak. Tanaldan sonra sarigule kaldiysa yazik yazik. Duzceli hak edeni her zaman bilir.
Gerçekler ve Yalanlar 5 yıl önce
2014 Yerel seçimlerinde Sarıgül hareketi TDH'nin Düzcedeki hiçbir yetkilisi CHP'ye destek vermemiş aksine hepsi başka partiye alenen çalışmışlardır. Bugün hepsi her ne kadar CHP'liyim deselerde gerçekler hiçbir zaman değişmeyecektir.
29
açık