banner851

banner955

ÇİFTÇİLERE ÖNEMLİ UYARI

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’nde başvurular 30 Haziran 2017 Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecek. Çiftçilerin, bayram tatilini göz önünde bulundurarak son günü beklemeden bir an önce 2017 yılı ÇKS kayıtlarını yaptırmaları çağrısı yapıldı.

Gündem 22.06.2017, 10:37 22.06.2017, 15:13
1684

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydında başvuru süresi daralıyor. Son tarihin 30 Haziran olduğu başvurular öncesi ilgili kesimlerden önemli uyarılar geldi. Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu yaptığı açıklamada, “Milli Tarım Projesi ile bu yıldan itibaren desteklemelerde bakanlığımızca değişikliğe gidildi. Üreticilerimizin bitkisel üretim desteklemelerinden faydalanabilmesi için ÇKS kaydını mutlaka yaptırması gerekmektedir.” hatırlatmasında bulundu.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt için son günler
2017 üretim yılı ÇKS başvurularının 30 Haziran 2017 cuma günü mesai bitimine kadar alınacağını belirten Kabaoğlu, üretim bilgisi değişikliği yapmak isteyen üreticilerin başvurularını ise15 Temmuz - 15 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapması gerektiğini söyledi.

Ziraat Odası da uyardı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da uygulanan desteklemelerin yanı sıra yıl içinde yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelen zarar doğrultusunda kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklemelerde çiftçilerin mağdur olmaması için ÇKS başvurularını ertelemeden mutlaka yaptırması gerektiğini kaydetti. Bayraktar, şunları kaydetti: “Çiftçilerimiz 30 Haziran 2017 tarihi Cuma günü mesai bitimine kadar 2017 yılı ÇKS başvurularını yaptırmalıdır. Üreticilerimiz, olası sıkışıklıkları düşünerek son günü beklenmeden, Odalarımızdan alacakları çiftçi belgesi ve diğer belgeler iletarım il ve ilçe müdürlüklerine bir an önce başvurusunu yapmalıdır.”

ÇKS kaydını yaptıramayanların, 2017 yılı desteklerinden faydalanamayacağını bildiren Bayraktar, “Çiftçilerimizin 30 Haziran 2017 tarihinden sonra sahip olacakları veya kiralayacakları tarım arazileri dışında yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapamayacak.” dedi ve ayrıca “Çiftçilerimizin, bayram tatilini göz önünde bulundurarak son günü beklemeden bir an önce 2017 yılı ÇKS kayıtlarını yaptırmalarında fayda var.” uyarısı yaptı.

Haber: C. Üstüner

Yorumlar (0)