banner851

banner614

CİNAYETE FARKLI BİR AÇIDAN BAKTI

Düzce Baro Başkanı Azade Ay, tartışılan cinsel istismar düzenlemesinin 15 yaş altı çocuklara yönelik olduğunu ifade ederek zamanlamasını manidar bulduğunu söylediği önergeyle istismarcıya fırsat verileceğini savundu. Önergenin toplumun bazı kesimlerine küçük yaştaki kızlarını paraya dönüştürme yolunu açtığı şeklinde dikkat çekici bir yorumda bulunan Ay, ayrıca Ağa Mahallesi’nde yaşanan cinayet için de değerlendirme yaptı. Öldürülen gencin suç geçmişine dikkat çeken Ay, “O çocuk ilk suçu işlediği zaman devlet olarak alıp eğittik mi, rehabilite ettik mi? Edemedik demek ki bu olay yaşandı.” dedi.

banner619
Gündem 21.11.2016, 17:54
7277
CİNAYETE FARKLI BİR AÇIDAN BAKTI

Düzce Baro Başkanı Azade Ay, tartışılan cinsel istismar düzenlemesi ve Hazal Uyar cinayetine dair açıklamalarda bulundu.

“Zamanlaması manidar”
Önergenin Dünya Çocuk Hakları Günü’nde meclis gündemine gelmesinin oldukça manidar bulduğunu söyleyen Ay, önerge incelendiğinde gerçekten bir hukuk tekniğinin olmadığı, yaş sınırının ne olacağı ve hangi kuruma şamil olacağına ilişkin belli olmayan bir süre konulduğu söyledi.

“Bilimsel çalışmaların dikkate alınmadığı bir süreç yaşıyoruz”
İstismarla ilgili olarak öncelikle eğitim verilmesi gerektiğini dile getiren Ay, ailelerin bu konuda bilinç sahibi olmadığını belirterek, bilimsel çalışmaların dikkate alınmadığı bir süreç yaşandığını kaydetti.

“Toplum istismarcıyı değil, istismara uğrayan çocuğu dışlıyor”
İstismarın önlenmesi için eğitimin önemine değinen Düzce Baro Başkanı Azade Ay, şunları söyledi: “Eğitim zamanında verilmiş olsaydı, bu kadar şiddet sarmalına bulanmış olmazdık. Çocuklarımız istismara uğramazdı. Biz toplum olarak istismarcıyı değil, istismara uğrayan çocuğu dışlıyoruz. İstismara uğrayan çocuk toplumdan dışlanıyor ve suça yönelmiş bir çocuk yetiştiriyoruz. Adli makamlara geldiğinde son nokta oluyor. Sanıkların da mağdur olduğu dosyalar var. 16-17 yaşlarında çocuklar ceza alıyor. Evet almalılar ama bu çocuğa hayatı boyunca öğretilmemiş.”

“Önerge 15 yaş altı çocuklara yönelik oluyor”
Ay, 16 yaşındaki çocuğun hakim kararıyla, 17 yaşındaki çocuğun anne babasının izniyle evlendirebildiği bilgisine vererek önergenin 15 yaş altı çocuklara yönelik olduğunu aktardı.

“Aileler küçük yaştaki kızlarını paraya dönüştürecekler”
Önergenin kabul edilmesi halinde istismarcıya fırsat verileceğini söyleyen Ay, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ay, “Bir genç kızımız mahalle ve aile baskısı yüzünden istismarcısıyla evlenmek zorunda kalacak. Aileler küçük yaştaki kızlarını paraya dönüştürecek. Önerge iyi niyetli de çıkarılıyor olabilir. ‘Evlendiler, çocukları var. Mutluluk olsun’ düşüncesi olabilir. Bu kullanılabilir. Bazı kesimde aile zaten bunu paraya tahvil etmeye hazır. Kız istismara uğruyor. “Hemen istismarcısıyla evlensin, ben toplumun gözünde aklanayım.” Aslına aklanma olmuyor. Senin çocuğunun hayatı bitiyor.” dedi.

“O çocuk ilk suçu işlediği zaman devlet olarak rehabilite ettik mi?”
Hazal Uyar cinayetine ilişkin de bir değerlendirme yapan ve vahim bir olay olduğuna değinen Ay, şöyle konuştu: “Bir kızın hayati mahvoldu. 18 yaşındaki bir gencin hayatı da bitti. Bu çocuk o suçu işleyene kadar hangi evreye geldi? Biz o çocuk ilk suçu işlediği zaman devlet olarak alıp eğittik mi, rehabilite ettik mi? Edemedik demek ki bu olay yaşandı. Hepsi rehabilite edilmemekten kaynaklanıyor.”
Ay, son olarak toplumda bu tür olayların son bulması için temel kaynağın eğitim, ılımlılık, sağduyu olduğunu kaydederek kaybedilen hoşgörünün geri getirilmesi gerektiğini dile getirdi.
 

banner844
Yorumlar (8)
Hayret 5 yıl önce
Ya sayın başkan bir hukukçu olarak düşüncelerini, bilgi temeline oturtmuşaçıkşama yapıyor, Düzce ve Erdal akp siyaseti yapıyor pes, bilgi ve birikiminiz yandaş medya kanallarının ana haber bülteninden ibaret çok net anlaşılıyor
erdal 5 yıl önce
ülkenin 18 yaş altı kız çocuklarının cinsel deneyim oranı % 68 lere dayanmış bu cinsel istismar olmuyomu sayın baro başkanı
düzce 5 yıl önce
maalesef hukukçu da olsanız çıkarılmak istenen yasanın amacını kavrayamamışsınız hadiseye ideolojik bir yorum getirmişsiniz.
helal olsun başkanıma 5 yıl önce
baro başkanı işe böyle olur. düşüncesini hükümetten ayrı ve açıklamış ne güzel
ozan 5 yıl önce
çünkü chp li
Gerçekçi 5 yıl önce
Mükemmel bir açıklama tebrik ediyorum keşke herkes bu şekil düşünebilse ve toplum olarak bilinçlense...
Doğru Söyleyeni. 5 yıl önce
Sayın Başkanım ifadelerinizden sonra şehrim adına kıvanç duydum. Düzce standartlarına göre oldukça ilerdesiniz, umarım kısa zamanda Sizi ekarte etmezler. Saygılarımla Esenlikler Dilerim.
eren 5 yıl önce
bu çocuğun ailesi falan hiç yok piyasada gören duyan varmı onların yorumunuda merak içindeyim...