banner851

banner614

ÇOCUK HAKLARI KONGRESİ YAPILDI

banner619

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde Düzce Valiliği, Düzce Üniversitesi ve Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde “Uluslararası Çocuk Hakları Kongresi” düzenlendi. İyi eğitilmiş nesiller yetiştirilmesinin önemine değinen Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, “Kendi dilimizde kendi medeniyetimizi kuramazsak bu topraklarda bizi tutmazlar.” dedi.

banner846
Gündem 05.10.2017, 12:52 06.10.2017, 13:36
872
banner844

Düzce Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen kongreye Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Badur, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kongre düzenleme kurulunun çalışmalarının yer aldığı sunum gerçekleştirildi. Katılımcılara seslenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, Hakkari’de şehit düşen askerin bugün son yoluculuğuna uğurlanacağını ifade ederek şehitleri rahmet ve minnetle yad etti.

‘Kendi dilimize ihtiyacımız var’ diyerek açıklamalarına devam eden Karabay, bakanlığın sosyal yardım çalışmaları ve Batı’nın Suriye’deki zulümden kaçanlara tavrına değinerek şunları ifade etti:

“Elbette aydınlanma çağını konuşmalıyız. Fakat aydınlanma çağının bugün ne kadar karanlık kaldığını Suriye’de zulümden kaçan insanlara Batı’da maruz bıraktıkları muameleyi ve o çocukları hatırlayınız. Hele hele kucağındaki çocuğu ile sınırdan geçmeye çalışan bir babayı ayağını uzatarak yere düşüren mantığı hatırlayınız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak çocuklarımıza çok önem veriyoruz. Türkiye’de son 15 yılda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hükümetlerimiz döneminde sosyal devlet olma yolunda çok büyük bir aşama kaydettik. Bununla ilgili çok ciddi maddi kaynaklar ayırdık. 2002 yılında sosyal yardımlara ayrılan pay 1.4 milyar TL iken bugün 32 milyar TL’dir. İnsanlara sosyal yardımlara ulaştırmanın da eleştirilerine tanıklık edebiliyorsunuz.”Sosyal yardımlara ayrılan payın harcandığı alanının çocukların eğitim alabilmeleri üzerine olduğunu kaydeden Karabay, “Böyle bir sosyal devletten bahsediyoruz. Meseleyi de kömür dağıtma karikatürize edenler de bu konuda doğru bilgilenmeye davet ediyorum.” dedi.

Geçmişe göre çocuk nüfus oranının yüzde 29 seviyesinde olduğunu söyleyen Karabay, “Zannedildiği gibi değil. Genç bir nüfusa gitmiyoruz. Taze fidanlarımızın oranı giderek azalıyor. Gelişmiş ülkelerin trendinde olduğu gibi çocuklarımızı çok iyi eğitmeliyiz. Niteliklerini artıracağız. Bu çocuklarımıza kendi dilini öğreteceğiz. Kendi dilimizin kavramlarıyla tefekkürü öğreteceğiz. Aksi takdirde hepinize söylüyorum, bu bir politik mesaj değil. Kendi dilimizde kendi medeniyetimizi kuramazsak bu topraklarda bizi tutmazlar. Son zamanlarda yaşadığımız olayları siz sadece uluslararası ilişkileri uluslararası mücadelenin klasik örneğimi zannediyorsunuz. O yüzden bizim çocuklarımıza yönelik programı çok önemsememiz gerekiyor. Bilim insanlarından ricam, kendi dilimizde tespitler, kendi dilimizde tezler ve kendi dilimizde uygulamalar bekliyoruz.” diye konuştu.

Karabay’ın ardından Düzce Valisi Dağlı, Düzce Üniversitesi Rektörü Çakar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yıldırım katılımcılara hitap etti.
Kongre toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Haber:Y.SEVER

Yorumlar (5)
Rehber ogretmen 4 yıl önce
Bu gün arkadaşların çoğunluğu gelmedi.Milli eğitim inceleme başlatsın.Öğretmen rol model olacak birde.Toplantıya katilin diye izinli sayildi eğer okula da gitmemislerse hesap sorulsun.
iletişim adabı olmalı 4 yıl önce
internet sitelerinde soruları yanıtlayan kişi dışında kimse doğru dürüst iletişim kurmadı, maillere yanıt çok kaba bir dil ile yapıldı ve biz bu sebepten katılmaktan vazgeçtik, egosu yüksek kişiler iletişim alanına girmemeli.
Kongre sekretarya kötüydü 4 yıl önce
Kongre sureci iletişim berbattı, hic bir soruya mail gelmedi.Düzenleme kurulunu defalarca aramama rağmen de hic birine ulaşamadık.
çok doğru 4 yıl önce
kesinlikle katılıyorum, iletişim kuranlardan hep eksik bilgi aldık. kendileri hoca olduğu için karşısındakilere çocuk gibi davranan bayanlardan hoşlanmadık!!! kimlikler değil, yapılan iş öne çıkmalıydı
tebrik ederiz.. 4 yıl önce
Böylesi hassas bir konunun Düzce Üniversitesinde işlenmesi, bunca değerli katılım Düzce için bir şanstır. fakat konu ile ilgili bilgi almak istediğimiz çoğu soruda mail ortamında sıkıntı yaşadık, katılmcı ile daha iyi iletişim kurulabilrdi!