banner851

banner955

ÇOCUKLARA ‘HAYIR’ DEMEYİ ÖĞRETİN!

Son dönemde haberlere de konu olan küçük yaştaki çocukların maruz kaldığı istismarın önüne geçmek adına Düzce’de aile odaklı çalışmalar hız kazandı. Düzce Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen eğitimlerle çocukların sağlık ve güvenliğini tehdit eden durumlara karşı aileleri bilgilendiriliyor.

Gündem 06.03.2018, 11:12 07.03.2018, 14:48
1530
banner1032

Çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçlarına yönelik kimyasal hadımın yasalaşmasının gündemde olduğu şu günlerde, yerel ölçekte de önleyici tedbirler arttırıldı. Bu doğrultuda Düzce Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi Zeynep Topcu Bilir, aileleri çocukların karşılaşabileceği tehlikelere karşı bilinçlendirmek amacıyla “Okul Öncesi Dönem Çocuklarında Sağlık ve Güvenlik Becerileri“ başlıklı aile eğitimlerine başladı.

İlk olarak Mevlüde Çıtlak Anaokulu öğrencileri ve ailelerine istismardan korunma konularında eğitim veren Öğretim Görevlisi Zeynep Topcu Bilir, eğitimlerinin ikincisini Güzelbahçe Anaokulu velileri için düzenleyerek çocuk kayıpları ve cinsel istismar gibi çocukların sağlık ve güvenliklerini tehdit eden durumlara karşı aileleri bilgilendirdi.

“Her yıl yaklaşık 8 bin çocuk cinsel istismara maruz kalıyor”
Ülkemizde her yıl yaklaşık 8 bin çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını ifade eden Bilir, bununla birlikte, istismarcıların yüzde 80’inin çocukların tanıdığı, yakın çevresinde bulunan insanlar olduğunu belirtti. Çocukların, küçük yaştan itibaren yabancılar kadar, tanıdığı insanlardan da kendilerini koruması gerektiği bilincinde olmasına dikkat çeken Öğretim Görevlisi Zeynep Topcu Bilir, çocukları; istemediği konularda “Hayır” kelimesini kullanabilen, kendini güvende hissetmediğinde kimlerden yardım alabileceğini bilen bireyler olarak yetiştirebilmenin önemini vurguladı.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (0)
14
kapalı