banner851

banner955

'ÇÖK KAPAN TUTUN' TATBİKATI

12 Kasım Düzce Depremi’nin 23. yıl dönümünde Türkiye genelinde ilk kez uygulanan tatbikatta, SMS bildirimi, Hayati Uyarı Bildirimi, cami ve belediye hoparlörlerinden, televizyon ve radyo kanallarından bilgilendirmelerle vatandaşlara ulaşıldı. Depremin merkez üssü olan Düzce'de basın mensuplarının tatbikatı anlatabilmesi için kurulan medya platformunda uzmanlar deprem öncesi, deprem anı ve sonrasıyla ilgili bilgilendirme yaptı.

Gündem 12.11.2022, 20:07 13.11.2022, 14:56
716

12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım 2022 Cumartesi günü saat 18.57'de ülke genelinde "çök kapan tutun" tatbikatı gerçekleştirildi. Düzce’de tatbikat öncesi depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için dualar okundu.

"Çök kapan tutun" tatbikatı nasıl yapıldı?

İl genelinde telefon, televizyon ve radyo ile cami ve belediye hoparlörlerinden duyurulan anonsta, "AFAD tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede deprem anı çök kapan tutun tatbikatı yapılmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Tatbikat kapsamında, mesajın duyulması ile birlikte önceden belirlenen sağlam ve güvenilir alanda protokol ve vatandaşlar tarafından "çök kapan tutun" hareketi yapıldı.

Düzce binlerce kişi, güvenli görülen bir yerde, sağlam bir nesnenin yanına ya da altına çöktü. Sırt, pencerelere dönük şekilde kapanılıp, baş ve boyun, düşme ihtimali olan cisimlerden korundu.

Düzce’de canlı yayın bağlantısı yapıldı

Öte yandan saat 18:00’de başlayan tatbikat programı kapsamında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun başkanlığında üst düzey yetkililer, AFAD'da bir araya geldi. Bakanı Soylu'nun konuşması sonrası KKTC ile Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş ve Erzurum'dan canlı yayın bağlantısı yapılırken, basın mensuplarının tatbikatı anlatabilmesi için İstanbul, İzmir, Ankara ve Düzce'de medya platformları kuruldu. Bu alanlarda, uzmanlar deprem öncesi, deprem anı ve sonrasıyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Düzce’de üniversite, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, muhtarlar ve site yöneticileri tatbikatta aktif bir şekilde görev aldı.

12 Kasım Düzce Depremi’nin 23. yıl dönümünde yapılan tatbikat, Türkiye genelinde ilk kez uygulandı.

banner844
Yorumlar (1)
Musababali 2 hafta önce
Musababakoyume doğal gaz istiyoruz tüp 350 tl kömür 6000 tl kabuk 4000 tl nasıl ısınacak bu insanlar coculk xocuk okula gidecek seçim zamanı gelirsiniz oy istemeye gaz yoksa oyda yok illa chp ye atin diyorsunuz oylarınızı
Yeni Sayımız