banner614

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

banner619

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınına ilişkin açıklama yaptı. 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta başlatacağımız araç giriş çıkışlarına 15 gün süre ara verildiğini açıklayan Erdoğan, "20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı getiriyoruz" dedi.

banner846
Gündem 03.04.2020, 20:34 03.04.2020, 20:41
3025
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI
banner844

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Türkiye'deki kovid19 hastalarının veya hastalığı bulaştıranların önemli bir bölümünde Avrupa ve Amerika seyahatinin olması düşündürücüdür. Batı ülkelerinin sağlık sistemlerinin kapsayıcı olmaması sebebiyle hastalığın teşhisinde ve tedavisinde yetersiz kaldıkları çok açıktır.

Türkiye en başından itibaren elindeki veriler çerçevesinde tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir.

Hastalığın görülmesinin ardından da ülke genelinde vaka tespitini ve tedavisini çok başarılı şekilde yürüttü.

Ülkemiz toplamda 20 bin 921 hasta, 425 ölüm 484 taburcu sayısı ile nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebileceğimiz ülkeler tarafından daha iyi yerdedir. Kapsayıcı genel sağlık sigortamızın, yaygın ve modern hastane ağımızın, yetişmiş ve yeterli sayıda sağlık personelimizin önemi bu süreçte çok daha iyi ortaya çıkmıştır.

Aynı şekilde temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmamızın ötesinde net ihracatçı konumda olmamız da ülkemize net avantaj sağlıyor. Türkiye bu krize en hazırlıklı ülkelerden biridir. Tek yapmamız gereken birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak salgın tehdidi geçene kadar kurallara harfiyen uymaktır.

Bilim Kurulumuz hastalığın dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimini an be an tahlil ediyor. Buna göre alınması gereken tedbirler de Bilim Kurulumuzu tarafından belirlenerek tavsiye olarak hükümetimize iletiliyor.

Biz de bakanlık ve kurumlarımızla birlikte dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak kararlarımızı alıyoruz.

Özellikle milletimizden beklentimiz her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. Genel olarak halkımızın kurallara uyma konusunda hassasiyet gösterdiğini biliyorum.

Bunun için gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları zorunlu hale dönüştürmemiz gerekebiliyor.

Daha önce şehirler arası toplu taşımayı izne bağlamıştık. Kendi arabalarıyla şehirlerarası yolculuk yapan

vatandaşlarımızı da şehir girişlerinde kontrole tabii tutuyorduk.

 

                               

         ALINAN TEDBİRLER

Salgınla ilgili mücadelede attığımız adımlara bu gece yenisi geliyor. Ülkemizin 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak'ı araç giriş çıkışlarına kapatıyoruz.

30 büyükşehir ve Zonguldak'ta başlatacağımız araç giriş çıkışlarına 15 gün süre ara verildi. Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz

Pazar yerleri ve marketler gibi tüm toplu alanlarda herkesin maske takması zorunlu hale getirilecek. Tüm kamu alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilecek.

Yorumlar (9)
Özlem 1 yıl önce
Devletimizden Bu süreçte Maskenin ücretsiz dağıtilmasini istiyoruz . 4 tl iken 1 ekmek parası..
1 yıl önce
Yasak 20 yaşından küçüklere ne alaka bulaşacak olunca herkeze bulaşır bi yasak varsa herkeze olmalı yaş ayrımı yapılmamalı
Ali Ekrem 1 yıl önce
20 yaşın altındakiler fır fır gezip virüsü evdeki yaşlılara getirmesinler diye önlem alınmış.
e 1 yıl önce
kimse takmaz
Düzce 1 yıl önce
Çalışanlar mecbur çıkacak
Oktay 1 yıl önce
Bu daha yolun başı 1 hafta sonra kimse çıkamaz sokağa valla sokağa çıkan yanar evde kalan kurtulur gençler için iyi oldu okullar kapalı olduğu için sokaklarda cilit atıyorlardı evlerine virüs getiriyorlardı tam isabet bir karar kutluyorum devletimizi
ziyaretçi 1 yıl önce
Bu durumda Düzceye de giriş çıkışlar yasaklanmış olmuyor mu neden haberi bu şekilde vermiyorsun sayın editör hayırdır????
Sercan yılmaz 1 yıl önce
65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağı verildi çünkü en çok onlarda bulasiyo ve kronik hastalıkları olanlarda bulaşıyor diye şimdi de 20 yaş ve altına verdi iyide bu aradaki yaşlarda bulasilmayacakmi bu hastalık direk verin sokağa çıkma yasağıni
Yigit 1 yıl önce
sokağa çıkma yasağı bence kople olsun 1 ay boyunca kimse çıkmasın bakim virüs kalıyormu hasta olan ambulansı arıcak zaten sonraki ayda salık çalışanlarını karantinaya alındın mi bu iş cozulur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
açık