banner851

banner955

CUMHURBAŞKANINA FINDIK İÇİN ÇAĞRI YAPTI

Aslen Akçakocalı olan Marmara Sanayici ve İş Adamları Derneği (MARSİAD) Genel Başkanı Bahri Odabaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a fındık konusunda çağrıda bulundu. Fındık fiyatının düşmemesi için çözüm önerisinde bulunan Odabaş, fındığı katma değerli ürüne dönüştüren yerel girişimcilere devlet tarafından belirlenen taban fiyattan fındık almak kaydı ile faizsiz kredi sağlanması önerisini gündeme taşıdı.

Gündem 05.09.2022, 15:38
794
CUMHURBAŞKANINA FINDIK İÇİN ÇAĞRI YAPTI

Düzce’de 2017 yılından Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Fındık Çözüm Çalıştayı’nın mimarlarından olan ve her sezon fındıktaki sorunların çözümü için tespit ve önerilerde bulunan MARSİAD Genel Başkanı Bahri Odabaş, 2022 sezonunda kazananın üretici olması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi.

Merkez Kocaeli’de bulunan Marmara Sanayici ve İş Adamları Derneği (MARSİAD)’nin uzun   yıllardır genel başkanlığını yürüten ve kendisi de fındık üreticisi olan Akçakocalı Bahri Odabaş, yaptığı yazılı açıklamada TMO’nun müdahale alımının kesin çözüm olmadığını savundu ve ‘Cumhurbaşkanı’na açık çağrımdır’ ifadesiyle şu önerilerde bulundu:

Fındıkta fiyat istikrarı için öneride bulundu

“Sayın cumhurbaşkanım, 63 yıllık tecrübemle, fındığın üretiminden katma değerli ürünlere dönüştürülmesine kadar her tarafında bulunan bir vatandaş, girişimci, sanayici ve sivil toplum kuruluşu olarak yaklaşık 20 yıldır fındık probleminin kökünden çözümü ve ülkemize 100 milyar dolar ihracat sağlanması için çalışıyorum.Şimdilik devlete yük olmadan net çözüm, fındığı katma değerli ürüne dönüştüren yerel girişimcilere, TMO’ya sağladığınız kredinin sadece yarısını, belirlediğiniz taban fiyattan fındık almak kaydı ile faizsiz kredi sağlamanızdır!

Bunu yaptığınız takdirde, milyonlarca fındık üreticisi fındığını değerinde satacak, devlet sübvanse ettiği faizin en az 10 katını üç ay içinde stopaj, KDV, SGK vs. olarak geri alacak, TMO’nun kiralayacağı depolara kiradan, güvenlik ve personel giderlerinden kurtulacaktır.

Fındık ve fındığa dayalı ürünlerde fiyat istikrarı sağlanacak, ham fındık olarak satarak elde ettiğimiz 2 milyar dolar yerine, katma değerli ürün ihracatından yaklaşık 100 milyar dolar ihracat yapmamızın önü açılacaktır.

Geçen sene TMO 26 TL’den fındık alırken üreticilerin yüzde 90’ı fındığını 22 TL’den sattı, çünkü TMO, alımlara yetişemedi veya yetişmek istemedi! Fındık, üreticilerin elinden çıktıktan sonra 50 TL’ye yükseldi, kim kazandı! Bu yıl da benzerinin olmaması için işi bilenleri dinleyerek gerekli önlemlerin alınmasını arz ve talep ederim.”

Yorumlar (0)
12
açık