banner851

banner955

DEPREM SORGULAMASI BAŞLADI

Soyağacı ve mirasın ardından Türkiye’nin yenilenen deprem haritası da elektronik ortama aktarıldı. Oturduğu semtin deprem riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar, “https://tdth.afad.gov.tr” adresinden koordinat ve adres bilgilerini girerek sorgulama yapabilecek. Ancak sabah saatleri olmasına rağmen vatandaşın yoğun ilgisinden dolayı ilgili internet sayfası zaman zaman açılmıyor ya da harita açılsa da deprem bilgileri haritaya tam olarak yansımıyor.

Gündem 20.03.2018, 09:58 20.03.2018, 19:14
4188

En son 1996 yılında hazırlanan Türkiye’nin deprem tehlike haritası güncellenerek önceki gün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. AFAD’ın koordinasyonunda ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan yeni haritayla, risk değerlendirmesi sadece fay hattına göre değil, zemin yapısı da göz önünde bulundurularak yapıldı. Riski belirtmek için kullanılan 1., 2. derece şeklindeki sistem kalktı, yerini Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yöntemi aldı.

MAHALLE MAHALLE DEĞERLENDİRME
Yeni deprem haritası dijital ortama taşındı. Mahalle mahalle risk değerlendirmesi yapılmasına imkân tanıyan “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması” oluşturuldu. Test aşamasındaki uygulamayı kullanmak için ana sayfanın sol üst bölümünde yer alan “raporlama” butonuna tıklamak yeterli. Gereken koordinat bilgileri girildikten sonra, o yerin deprem riski görülebilecek.

YÜKSEK BİNALAR İZLENECEK
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği de güncellendi. Yönetmelik, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek. AFAD, gerekli gördüğü durumlarda, kuvvetli deprem hareketlerinin ölçülmesi amacıyla binalara veya açık alanlara “ivme kayıtçıları” yerleştirebilecek. Yüksekliği 105 metre ve daha fazla olan binalara, “Yapı Sağlığı İzleme Sistemi” kurulması zorunlu hale getirilecek. Gerçek zamanlı kayıt yapacak izleme sisteminin bakımından ve korunmasından yapı sahipleri sorumlu olacak. (Kaynak:Hürriyet)

banner844
Yorumlar (6)
oğuzhan orhan 5 yıl önce
uygun fiyata satılık ev var :)
Birisi 5 yıl önce
Toplumumuzda su basar dere yatakları ıslah edilir,karşıdan karşıya geçerken araba çarpar üst geçit yaptırırız bu yüksek katın düzce gibi deprem riski üst seviyede olan bir ilde yerle bir olmasını beklememiz mi gerekiyor neden kötü durumlar meydana gelmeden bunlara önlem alıyoruz insan hayatı tüm menfaatlerde önemlidir.İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN!!
Birisi 5 yıl önce
depremi daha önce test etmiş ve nasıl sonuçları olabileceğini bizzat gözleriyle gören memleketimde hala daha depremle oyun oynanılmaya devam etmesi üzüntü verici yapılan yüksek binalara bakınca hiç bir afetten ders almadığımızı görüyorum.
Paket programlar 5 yıl önce
Düzcede statik hesap yapan %99 statikçi mühendisler ne yaptığını bilmiyor . Soruyorsun cevap veremiyor. Hazır programlarla bina çözüyor, içeriğini bilmiyor. Çok zayıf teknik personeller ve ilgililer. Denetimi de yok. Bas geç.
harita 5 yıl önce
Harita çok önemli değil..sulanmayan betonlar,iyileştirme yapılmayan zeminler..kalıp alma süreleri önemli olan yapıların depreme dayanıklılığı..
actombo8161 5 yıl önce
Yapılarınız depreme ne kadar dayanıklı lütfen bunu da sorgulayın.Dolaba,kapıya bakacağınız kadar kolon,kiriş,döşeme sistemine de bakın.Sizi canlı canlı mezarlara sokmalarına izin vermeyin.
27
parçalı bulutlu