banner614

DEPREMDE ÖLENLERİN SAYISI 22'YE YÜKSELDİ

banner619

İçişleri Bakanı Soylu, "Malatya Doğanyol'da 4 vatandaşımız, Elazığ'da 18 vatandaşımız deprem nedeniyle hayatını kaybetti." dedi.

banner846
Gündem 25.01.2020, 11:14 25.01.2020, 12:10
710
DEPREMDE ÖLENLERİN SAYISI 22'YE YÜKSELDİ
banner844

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili Valilik'teki koordinasyon merkezinde basın toplantısı düzenledi.

İçişleri Bakanı Soylu, "Malatya Doğanyol'da 4 vatandaşımız, Elazığ'da 18 vatandaşımız deprem nedeniyle hayatını kaybetti." dedi.


"39 kişiyi göçük altından sağ olarak çıkardık"

Şu anda ellerindeki temel veriler çerçevesinde hayati fonksiyonlarıyla ilgili tedirginlik yaşanabilecek bir hastanın olmadığını belirten Soylu, "Depremin olduğu ilk andan itibaren toplam 39 kişiyi göçük altından sağ olarak çıkardık. Doğanyol'da göçük altında kimse kalmadı." ifadelerini kullandı.

Soylu, hasar nedeniyle Adıyaman Cezaevi'nin boşaltılmasının doğru olabileceği yönünde karar alındığını söyledi.

Koca: 4 sahra hastanemiz ve 48 çadırımız kuruluma hazır

Bakan Koca da, "Deprem bölgesinde 4 sahra hastanemiz ve 48 çadırımız kuruluma hazır." diye konuştu.

Depremde 18'si Elazığ, 4'ü Malatya olmak üzere 22 kişinin hayatını kaybettiği bildirilen açıklamada, yaralı sayısı ise Elazığ'da 654, Malatya'da 226, Diyarbakır'da 32, Adıyaman'da 25, Batman'da 6, Kahramanmaraş'ta 37, Şanlıurfa'da 50 olmak üzere 1030 olarak aktarıldı.

Elazığ şehir merkezinde 3 bina enkazında arama kurtarma çalışmasının devam ettiği bildirildi.

39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 1167 arama kurtarma personeli ve 235 aracın bölgeye sevk edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Çalışmalara destek amacıyla 18 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır. AFAD Başkanlığı, bölgeye 6 bin 65 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 18 bin 720 battaniye sevk etmiştir. Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 35 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15 bin 747 battaniye, 5 bin 656 yatak, 1563 ısıtıcı, 2 bin 500 çadır, 193 bin 420 kilogram un ve 3 bin 200 gıda kolisi sevk etmiştir."


Deprem sonrasında tüm illerin ve birliklerin teyakkuza geçirildiği, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezlerinin (AADYM) aktif hale getirildiği vurgulanan açıklamada, "Acil ihtiyaçlar nedeniyle barınma, beslenme, enerji, haberleşme, hasar tespit ve psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 143 personel ve 47 araç bölgeye yönlendirilmiştir. " ifadesi kullanıldı.

Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama kurtarma ve sağlık destek çalışmalarının kesintisiz yürütülmesi amacıyla AFAD koordinasyonunda 28 çalışma grubunun "7 gün 24 saat" çalışma esasına göre faaliyete geçirildiği belirtildi.

Arama kurtarma çalışmaları sürüyor: 10 kişi enkazdan kurtarıldı

Elazığ merkezde Mustafa Paşa Mahallesi'nde 1 kişi, Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde çöken binadan 2 kişi sağ çıkarıldı. Malatya'nın Doğanyol ilçe merkezindeki Gökçe Mahallesi'nde yıkılan iki katlı kerpiç evin enkazından ise 2 kişi kurtarıldı. Elazığ'da biri kent merkezinde biri Mustafa Paşa Mahallesi'nde , ikisi Maden ilçesine bağlı Gezin'de olmak üzere 4 kişi daha enkaz altından kurtarıldı. Mustafa Paşa Mahallesi'nde enkaz altından 14 saat sonra bir kişi daha sağ çıkarıldı.

Çevre illerde de hissedildi

Deprem, Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Mardin, Samsun, Tokat, Çorum, Mardin, Kayseri ile Suriye'nin kuzeyinde de hissedildi.

Kurum ve kuruluşlar harekete geçti

AFAD, Türk Kızılay, UMKE, itfaiye, sağlık ekipleri ve yardım malzemeleri ile bazı belediyelerin arama kurtarma ekipleri süratle bölgeye yönlendirildi.

Kandilli Rasathanesi 6.5 büyüklüğünde açıklamıştı

AFAD açıklamasına göre Sivrice ilçesinde saat 20.55'te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedilmişti.

Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi ise depremin 6.5 büyüklüğünde olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar (7)
Nihat 1 yıl önce
Bu millet Reis'in ve tüm bakanların hakkını nasıl ödeyecek bilmiyorum. Adamlar durmak nedir bilmiyor. Allah hepsine uzun ömür versin. 99 depreminde düzcede 1 gün sonra çalışmalar başlamıştı.bakan dahi yoktu. Bu kez 1 saat sonra bölgede 3 bakan vardı.
Nihat 1 yıl önce
AFAD i bu arada tebrik etmek gerekiyor.. is makineleriyle beraber çok güzel calisiyorlar
Nihat 1 yıl önce
Allah güçlü devletimize zeval vermesin. Gücüne güç katsın.Bu ve buna benzer afetlerde arama ve kurtarma, ulaşım, sağlık ve her türlü çalışmalarda görev yapan personellerimize gönülden duacıyız.Allah hepsinden razı olsun ve kolaylık versin.Vefat edenlere rahmet, yakınlarımıza ve milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı kardeşlerimize de acil ve hayırlı şifalar diliyorum.
Yavuz Çakar 1 yıl önce
1999'da Düzce ve Gölcük depremlerin yaşayan biri olarak Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde Malatya ve Elazığ'da ölenlere Allah'tan rahmet yakınlarına sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dilerim. Yavuz Çakar
Tuncay Kangal 1 yıl önce
Çok geçmiş olsun.1999 depremini yaşamış bir vilayet olarak çok üzgünüz.
Ender 1 yıl önce
İyiki bu chp li belediyeler var onlarda olmasa elazığ depreminin yaralarını hükümet görmezden gelir bunuda talana devam ederdi
Düzceli 1 yıl önce
İnsanlar depremde canları ile mücadele ederken televizyonlar dizi filim ve selanın anlamını tartışıyor deprem konuşmak yasaklandı akpe yaptı yapacağını
16°
parçalı az bulutlu