banner851

banner955

Depremle İlgili Yeni Yasal Düzenleme Yapılacak!

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, doğal afetler konusundaki mevzuatın dağınık olduğunu belirterek, ''Yeni bir yasal düzenleme gerekiyor'' dedi.

Gündem 14.06.2010, 20:12
231
Depremle İlgili Yeni Yasal Düzenleme Yapılacak!

Deprem Danışma Kurulu, ''Türkiye'nin depremselliğine ilişkin önceliklerin değerlendirilmesi ve ulusal deprem stratejisinin hazırlanması'' konularını ele almak üzere, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında toplandı.
81 il müdürünün katıldığı toplantıya katılan Devlet Bakanı Cemil Çiçek, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren afet ve acil durumlarla ilgili yeni bir yapılanmaya gidildiğini, bu konularda yetkili kuruluşların Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı çatısı altında toplandığını belirtti. Doğal afetlerin toplum hayatını derinden etkileyen konular olduğuna işaret eden Çiçek, afetlerin neden olduğu olumsuz sonuçların asgariye indirilmesi açısından yeni yapılanmanın oldukça önemli olduğunu söyledi. Çiçek, Deprem Danışma Kurulu'nun yetkin uzmanlar ve akademisyenleri bünyesinde barındırdığını, afetle ilgili tedbirler ve hizmetler konularında kurulun alacağı kararların hükümete yol göstereceğini belirtti. Deprem ve diğer doğal afetler konularında yasal düzenlemeyle ilgili kuruluşların bir araya getirilmesine karşın zaman zaman bu kuruluşlar arasında yetki karmaşası yaşandığına değinen Çiçek, ''Bu konuda doğal afet dağınık bir mevzuat var. Yeni bir yasal düzenleme gerekiyor'' dedi. Deprem konusunun hükümetin gündeminde yer alan bir konu olduğuna dikkati çeken Çiçek, gerekli çalışmaların yapıldığından kamuoyunun emin olmasını istedi.

Haber; H. KAYA

Yorumlar (0)