banner851

banner955

DERDİNİN EN AZ OLMASI GEREKEN KESİM ÖĞRETMENLERDİR

Yorumluyorum programının son bölümünde eğitimin önemi, eğitim sistemindeki çarpıklıklar ve öğretmenlerin sorunlarına değinen Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, öğrencileri eğiterek geleceğe hazırlayan öğretmenlerin derdi en az olan kesim olması gerektiğini söyledi. Eğitimin ülkenin kanayan yaralarından biri olduğunu kaydeden Ünsal, “Bu milletin evladına bir Türk Bayrağı’nı bile, manevi asaleti bile eğitim sistemi doğru düzgün anlatmadı.” dedi.

Gündem 25.11.2021, 15:20 25.11.2021, 18:29
589

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, ilgiyle takip edilen Yorumluyorum programının son bölümünde eğitimin önemi, eğitim sistemindeki çarpıklıklar ve öğretmenlerin sorunlarına değindi.

‘Eğitim kanayan bir yara’

Programa tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün kutlayarak başlayan Ünsal, “ Gazi Mustafa Kemal’e ‘Bağöğretmenlik’ isminin verildiği günü Öğretmenler Günü olarak kutluyoruz. Bu memlekete ve bu milletin asil evlatlarına hayatı ve dünyayı öğreten öğretmenlerimizin elinden saygı ve hürmetle öpüyoruz.  Geçen akşam Sayın Cumhurbaşkanı yeni bir öğretmenler kanunun çıkacağını söyledi. Burada 3600 ek göstergenin de hayata geçirileceğini açıkladı. İnşallah hayata geçer. Eğitim dediğiniz zaman bu ülkenin kanayan en büyük yaralarından birisi.” dedi.

‘Tarihimizde eleştirilecek çok şey var’

Allah’ın ilk emrinin Oku’ olduğunu hatırlatan Ünsal,“Millet olarak çok yüce ve asil bir milletiz. İnancımız da bir o kadar asil ve güzel. ‘Sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım’ denilen bir peygamberin ümmetiyiz. Allah’ın ilk vahyi ‘Oku’. Fakat zamanla dini değerler o kadar yozlaşmış ki Osmanlı döneminde matbaa bile geç gelmiş bize. Yazarlar ve hattatlar ekmeğinden olmasın diye. Bazen tarihimizde ve özümüzde eleştirilecek o kadar çok şey var ki… İlk emri oku olan bir dinin yayılması ve toplumun eğitilmesi anlamındaki matbaayı geç bırakmışız. Gelmişiz Cumhuriyet Dönemi’ne. Cumhuriyet Dönemi’nde o kadar eksik işler olmuş ki bu milletin evladının tedrisatı yabancılara bırakılmış. 2011 yılına kadar Talim ve Terbiye Kurulu, Amerikalı uzmanların dediği, ön gördüğü ve istediği şekilde müfredatı hazırlamış.” sözleriyle geçmişte eğitimle ilgili yapılan yanlışları anlattı.

‘Hayvan gibi eğittiğin insandan, insan gibi netice beklenmez’

Övünülmesi gerektiği belirtilen Batı milletine verilen eğitimle Türkiye eğitimini kıyaslayan Ünsal, “Biz okullarda şunu gördük. ‘Yontma Taş Devri, Cilalı Taş Devri, mağara Devri, kıl devri tüy devri… Darwin denilen bir tane inançsızın teorisi bu millete eğitim sistemi olarak anlatılmış. Özünde de insan maymundan evrildi. Evrildi çevrildi maymun insan oldu. Yıllardır eğitim sistemimizde bu vardı. Hayvan gibi eğittiğin, ‘hayvan’ dediğin insandan insan gibi netice beklenmez. Bir de bu eğitim sitemi öyle bir sistemdi ki…  Ecnebi ülkelerde hep hukuka saygılılar, trafiğe uyuyorlar vs. gibi anlatıldı. Peki, bunlar da bizim gibi eğitimden geçmedi mi? Bunların kanında hangi molekül vardı da bizden daha hakkaniyetli ve insani oldular. Daha yakın bir asra kadar evinde banyosu olmayan millet bizden asil olmuş. Çünkü onları o noktaya getiren eğitim.” diye konuştu.

‘Öğretmenlerimizin kişisel gayretleriyle bugünlere getirdi’

Eğitim sistemindeki tüm bu problemlere rağmen öğretmenlerin işlerini büyük bir özveriyle yaptığını kaydeden Ünsal, “Analarının karnında okul yoktu ki. Onların DNA’ların özel bir madde yok ki. İleriye gitme noktasında sürekli bir akıl dâhilinde eğitildiler. Biz de öyle bir eğitildik ki ‘Maymundu, üredi, türedi, yuarlandı, toparlandı insan oldu’ diye eğittiler. Bu milletin evladına bir Türk Bayrağı’nı bile, manevi asaleti bile eğitim sistemi doğru düzgün anlatmadı. Ama buna rağmen bu milletin asil evlatlarının asil öğretmenleri o kadar güzel eğittiler ki… O karmaşık, izah edilemez dünya değerlerinden bihaber olan eğitim sisteminin içinde yine çok çok güzel eğittiler. Eğer biz bugün bunları konuşup özeleştiri yapabiliyorsak buradaki eli öpülesi öğretmenlerimizin asaleti ve kişisel gayretleriyle bu milletin evlatlarını bugünlere getirdiler.” dedi.

‘Derdinin en az olması gereken kesim öğretmenlerdir’

Öğrencileri eğiterek geleceğe hazırlayan öğretmenlerin derdi en az olan kesim olması gerektiğini söyleyen Ünsal, “Mesele maddi, manevi ve içtimai olarak baktığımızda öğretmenler verilen haklar yeterli mi? Gayet de değil. Bir neslin yetişmesi ve geleceği kurması için evladınızı birine teslim ediyorsunuz. Onun maddi, manevi ve içtimai her şartı çok iyi olmalı ki o nesli nakkaş gibi işleme noktasındaki hassasiyeti daha pozitif olması lazım. Onun için derdi en az olması gereken kesim öğretmenlerdir. Çünkü bir çocuk günde 10 saatini öğretmeniyle geçirirken anne babasıyla belki 2 saatini yaşıyor. Bu ilköğretimden üniversite bitinceye kadar böyle. Hz Ali’nin bir sözü var. Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum diyor.” ifadelerini kullandı.

Ünsal son olarak ise şu temennilerde bulundu: “Bazı meselelerde eğitim, bazı meselelerde bilgi çok büyük sıkıntıları aşabilir. Bilgi güç, eğitim de o güce yön veren en büyük dengedir. İnşallah memleketimize ve milletimize, evlatlarımıza ve geleceğimize yön veren öğretmenlerimiz şartları daha da düzelir.”

Yorumlar (3)
Melik 1 yıl önce
Ya sen en son ne zaman eline bir kitap alıp okudun arkadaşım. Eğitimden evrimden bahsediyorsun ama daha cümle kuramıyorsun!!!
Bu adam 1 yıl önce
Çok boş konuşuyor ya. Müdür diye mecburen haberini yapıyor öncü personeli.
Düzceli.. 1 yıl önce
2002 den 2013 e kadar beş bakan, beş kez sistem, beş kez sınav sistemi değişenlere de bir çif laf etseydin.. ABD yi tekrar mı keşfettiler..
Yeni Sayımız