banner851

banner955

DESTEK PAKETİNİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Düzce’de ev alma hayali kuranların heyecanlandıran açıklama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Erdoğan’ın açıkladığı konut destek paketlerinin detayları belli oldu.

Gündem 10.05.2022, 13:00
4931
DESTEK PAKETİNİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Konut sektörüne yönelik getirilen yeni destek paketleri, Düzce’de ilk konutunu alacak vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimleri sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası müjdesini verdiği konut sektörüne ilişkin destek paketleriyle konut arzının arttırılması ve destek alan firmaların konut fiyatlarını sabit tutması amaçlanıyor. Ayrıca Liralaşma Stratejisi'nin desteklenmesi, tamamlanmamış inşaatların bitirilerek konut arzının arttırılması ve destek alan firmaların konut fiyatlarını sabit tutması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut alım-satımını kolaylaştıracak üç yeni paket açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile istişareler doğrultusunda "İlk evim Konut Finansman Paketi", "Genişletilmiş Konut Finansman Paketi", "İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi" olmak üzere 3 çözüm paketi oluşturdu. Konuya ilişkin ayrıntıları Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Twitter hesabından paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı destekler kapsamında, "İlk Evim Konut Finansman Paketi" çerçevesinde, kamu bankalarınca, ilk ve tek konutunu alacak vatandaşlara yönelik olarak, birinci el konutlarda uygulanmak üzere, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlanacak.

Böylece, ilk konutunu alacak vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimleri artırılmış olacak.

Döviz ve altınını satarak konut alanlara düşük faizli kredi desteği

İkinci paket olan ve döviz, altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik edecek "Genişletilmiş Konut Finansman Paketi" ile de kamu bankalarınca, birinci ve ikinci el konutları da kapsayacak biçimde, konut değerinin en az yüzde 50'si 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının (DTH) yahut hurda altının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’na satımı ile karşılanması şartıyla, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi sağlanacak. Böylece, vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimlerinin yanında halihazırda yürütülen Liralaşma Stratejisi de desteklenmiş olacak.

İnşaat şirketlerine kredi garanti paketi

KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarının yararlanabileceği İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi ile de 1 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla asgari yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50'si satılmamış inşaat projesi sahibi KOBİ ve KOBİ dışı inşaat şirketlerinin tamamlanmayan inşaatlarını tamamlamaları hedefleniyor. Söz konusu finansman paketi için 20 milyar lira kaynak ayrıldı. Söz konusu işletmeler bu destekten yararlanmak için 1 yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmayı taahhüt edecek, bu fiyatları internet sitesinde kamuoyu ile paylaşacak ve kredi veren kuruluşa bildirecek. (Öncü Haber/AA)

banner844
Yorumlar (6)
The Uzun Mustafa 7 ay önce
Ağam bizimle eğleniyor
Verin yetkiyi görün etkiy 7 ay önce
Eskiden en azından iki asgari ücretli krediyle ev alabiliyordu. Emekli ikramiyesiyle ev alınabilen bir dönem vardı. Ama Reis sağ olsun artık ev, araba hayal. Kirayı ödeyebiliyorsan sevin…
AFYONKARAHİSARLI 7 ay önce
EKONOMİ BİTMİŞ İNSANLAR KARNINI DOYURAMIYOR BİRDE EV Mİ ALACAKLAR KOMİK
Fakirden al Zengine ver 7 ay önce
Akp yine inşaat lobisine kıyağını yaptı. Domates, patates ekene destek vermesi gereken, çiftçinin bankası ziraat, yine inşaat için kredi verecek. Evler olmuş bir milyon tl, aylı taksit 14-15 bin tl. Bunu asgari ücretliyi bırak doktor maaşı zor öder. Ama verdik yetkiyi gördük etkiyi…
AHMET 7 ay önce
ŞAKAMI BU EV FİYATLARI 700000 1000000 ARASI AYLIK ÖDEME 120 AYDA KAÇPARAYA GELİYOR HESAPLADINIZ MI
düzceli 7 ay önce
en kotu ev 650 bin liracik olmus. 0.99 faiz olsa ne olacak öncu :)
Yeni Sayımız