banner851

banner614

DİLENENLERİN HEPSİ TOPLATILIYOR!

banner619

Düzce Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü, şehir merkezinde vatandaşların yoğun olduğu noktalarda dilencilik yapan şahıslar hakkında yaptığı açıklamada, yapılan kimlik kontrollerinde bu kişilerin çevre illerinden geldiklerinin tespit edildiği, dilenciliği ise aç ve ihtiyaç sahibi olduğundan değil, bir gelir kapası ve iş olarak yapmakta olduklarını bildirdi.

banner846
Gündem 06.05.2017, 19:12
4599
DİLENENLERİN HEPSİ TOPLATILIYOR!
banner844

Düzce’deki son günlerde artan dilencilik olaylarının ardından konuyu gündeme taşıdığımız “Büyüyen Sorun” başlıklı haberimizin ardından Düzce Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Kardeşlik, Akrabalık, Dayanışma ve İletişim Merkezi (KADİM) yetkilileri harekete geçti. Sahaya inen ekipler, habere konu olan şahısların yapılan kimlik kontrollerinde bu kişilerin Kocaeli, Sakarya ve Zonguldak gibi çevre illerinden geldikleri ve ilimizde ikamet izinlerinin olmadığı tespit etti.

Bu kişilerin toplanarak kamplara gönderilmesi için girişimlerimiz başlatılmıştır
Dilencilik yapan şahısların özellikle Pazartesi, Perşembe ve hafta sonları Düzce’ye geldiğinin belirtildiği açıklamada, soruna dair caydırıcı önlemler alınmakta olduğu kaydedildi.
Dilencilik yapan kişilerin dilenciliği aç ve ihtiyaç sahibi olduğundan değil, bir gelir kapası ve iş olarak yaptığının aktarıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İl dışından gelen bu kişiler kendi araçları ile ulaşım sağlayarak günün belirli saatlerinde ortaya çıkmakta ve duygu sömürüsü yaparak insanların merhamet duygularının istismar etmektedirler. Düzce halkının bu kişilere para vererek teşvik etmemelerini ve bu kişileri gördükleri anda kolluk kuvvetlerine ve belediye zabıtasına ihbarda bulunmalarını talep ediyoruz. Ayrıca Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından bu kişilerin toplanarak kamplara gönderilmesi için girişimlerimiz başlatılmıştır. İlimizde göçmen kampı bulunmadığından, önümüzdeki günlerde bu kişiler toplanarak boş olan diğer illerdeki kamplara gönderilecektir.”

Bu derece ihtiyaç sahibi olup dilencilik yapacak kadar mağdur bir aile bulunmamaktadır
Dilencilik yaparak halkın manevi duygularını inciterek kendilerini muhtaç gibi gösterildiği ifade edilerek Düzce’deki yabancı uyruklu kişilere yönelik yapılan çalışmalar ve durumlarına ilişkin şu bilgiler verildi:

“İlimizde 4.000 civarında yabancı uyruklu olup bu kişilerin sosyal uyumu için yerelde birçok proje üretilmektedir. İlimizde muhtaç durumda olan yabancı uyruklu kişiler Valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde kurulan KADİM Merkezi tarafından tespit edilmiştir. İhtiyaç sahibi ailelere Valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Sivil Toplum Kuruluşları, Belediye ve hayırsever vatandaşlarımız aracılığıyla yardım edilmiştir.  Bu projelerde gelinen netice olarak ilimizde bu derece ihtiyaç sahibi olup dilencilik yapacak kadar mağdur bir aile bulunmamaktadır.”

Müdürlük dilencilikle mücadele kapsamında vatandaşlardan bu kişilere itibar edilmemesini, ihtiyaç sahibi oldukları düşünüldüğü takdirde ise Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına veya KADİM (Kardeşlik, Akrabalık, Dayanışma ve İletişim Merkezi)’e yönlendirme yapmalarını istedi.

Yorumlar (22)
Selma 4 yıl önce
perşembenin gelişi çarşambadan bellidir gibi bir söz varya hani vaktiyle düşünülecekti bunlar ...
Erkan 4 yıl önce
Hastane önlerinde aynı görüntüler devam ediyor.Zaten devlet ihtiyacı olana yardım ediyor tabi geliri iyi bir meslek
ilker 4 yıl önce
Dilenciye para verildikçe çoğalıyorlar ortalıkta. Vermeyin şunlara para illa sadaka verecekseniz birçok vakıf var. Vakfa vermem diyorsanız bir çocuk sevindirin.Ama vermeyin şu çakallara paranızı.
Can . D 4 yıl önce
BELEDIYE BASKANI VALI BIR AN ÖNCE TEMIZLEYIN SU DILENCILERDEN DÜZCEMIZDE TEK SURIYELI ISDEMIYORUZ DILENEN YETER BU REZILLIK
Can . D 4 yıl önce
GÜZEL DÜZCEMIZDE DILENCI GÖRMEK ISDEMIYORUZ GÖNDERIN GITSIN SURIYEYE BIZLER CALISIR DIDINIR SURIYELILERDE GITSIN HATAYA CADIR KENTE YETERYA BUNE HER KÖSE DILENCI HELE CUMA GÜNLERI ZABITALAR VALI NE IS YAPAR HEE
Ferhat 4 yıl önce
Hiç ayıp lamayın bu indanlar buralarda dil bilmez iz bilmez zamanında bunları gelmelerine göz yumurken böyle olacagını biliryordunuz bizim insanımız yapmıypmu sanki beş on apartman diken dikencilere bakın önce insanlar ac ac
Suriye'den geldim aç 4 yıl önce
Daha durun neler olacak ilerde
Real 4 yıl önce
Memleket yol geçen hanı gibi oldu.Hiçbir ülke bu kadar kontrolsüz göç almaz.Tuhaf tuhaf tipler şehirde kol geziyor.Çarşıda gezemez olduk.Hertaraftan bir el uzanıyor.Yeni teröristlere zemin hazırlıyoruz.Yarın birgün bunlarda başımıza bela.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın