banner851

banner614

“DIŞARI ÇIKMAYALIM, VİRÜSE FIRSAT TANIMAYALIM”

banner619

İspanya'da son 24 saatte 950 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkedeki toplam ölü sayısı 10 bini geçti. İran'da ise son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 124 artarak, 3 bin 160'a yükseldi. Öte yandan devletin uzmanlarla yaptığı görüşmeler sonucu salgına yönelik haftalar önce tedbirler alınan ve buna bağlı olarak mart ayına kadar vaka görülmeyen Türkiye’de kurallara uyulmaması nedeniyle vaka sayısının daha da yükselmesinden korkuluyor. Ortak çağrı ise “Dışarı çıkmayalım, virüse fırsat tanımayalım!”

banner846
Gündem 02.04.2020, 17:01
3481
“DIŞARI ÇIKMAYALIM, VİRÜSE FIRSAT TANIMAYALIM”
banner844

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, dün akşam Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında önemli noktalara değindi. 

Türkiye’de son durum

Son 24 saatte yapılan test sayısının 14 bin 396 olduğunu söyleyen Koca, “Bugünkü vaka sayısı 2 bin 148. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 63. İyileşen hasta sayımız ise 333.” ifadelerini kullandı.

“Asıl silahımız izolasyon”

Türkiye’de izolasyon konusunun her gün daha fazla önem kazandığına dikkat çeken Kaba, “Dünya koronavirüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Biz de hastalığın ülkemize girmesini bu yolla öteledik. Asıl silahımızın izolasyon olduğunu söyledik. İzolasyon konusu her gün daha fazla önem kazanıyor. Mücadele temelde yayılmayı önleme mücadelesidir.” şeklinde konuştu.

Tedbir almayanların hali ortada!

Bakan Koca’nın dikkat çektiği izolasyon tedbirini göz ardı eden ve ölümler artınca çok geç harekete geçen ülkelerin durumu ise karamsar bir tablo çiziyor. İspanya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 950 artarak 10 bin 3'e yükselirken vaka sayısı 110 bini aştı. Dünyada Kovid-19'dan kayıplarda İtalya'nın ardından ikinci sırayı alan İspanya'da, günlük en yüksek ölüm sayısına son 24 saatte ulaşıldı. Bakanlığın verilere göre son 24 saatte ölü sayısı 950 artarak 10 bin 3'e çıktı.

İran'da son 24 saatte 124 ölüm

İran'da ise son 24 saatte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 124 artarak, 3 bin 160'a yükseldi. Devlet televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle ülke genelinde 124 kişinin daha hayatını kaybettiğini, tespit edilen yeni vaka sayısının ise 2 bin 875 olduğunu açıkladı.

Düzce’de de hala kurallar deliniyor

Öte yandan yetkililer başta olmak üzere her kesimden vatandaşlara ‘Evde kal’ çağrıları yapılmasına karşılık vaka sayısının 21 olarak açıklandığı Düzce de dahil birçok şehirde izolasyon konusuna gereken özen gösterilmiyor. Risk grubunda olan yaşlı vatandaşların yasakları sık sık delmesi salgının ciddiyetine hala varılmadığını gözler önüne seriyor. Sadece mecburi durumlarda sokağa çıkılması gerektiği yönünde gelen uyarılara kulak tıkayanlar hem kendi hem de çevresindekilerin sağlığını hiçe sayıyor.

Yorumlar (6)
Adore81 1 yıl önce
Polis bekçi jandarma zabıta herkimse bu durumda sokağa çıkana mahkum muameledi artisliği yapmasin kabahat kanunu istismarina sebep olmasin.
Murat 1 yıl önce
Bu siperlik imalatı nekadar uzatıldı. Gayet basit bir düzenek ve zaten piyasada var olan bir ürün. 3D yazıcıda yapmanın ne alemi var fuzuli işler
e 1 yıl önce
Millet ise gidiyo fabrikalar calisiyo havalar aciliyo insanlar gezmek istiyo esnaf is pesinde ev sahibi kira asgari ucretli aksam yemek derdinde nasil olacak bu is
Emre 1 yıl önce
Ozaman sokağa çıkma yasağı getirsinler evde kal demekle olmuyo
Oktay 1 yıl önce
Tam 3 ay sonra herkez görecekki corona virüsten en fazla kayıbı 1.istanbul 2.düzce verecek bukadar vurdumduymazlık olmaz ama şuda bi gerçekki en bitik il düzce iş güç yok herkez sokakta filifot peşinde
Nihat 1 yıl önce
Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. ( Bakara Suresi / 155. Ayet)
28°
açık