banner851

banner614

DİYANET BAŞKANI AÇIKLADI

banner619

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Ramazan'da camiler açık olacak mı?" sorusuna "Ferdi olarak gündüz camiler ziyaret edilebilir. Ancak cemaatle namaza ara verdik. Salgın sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak" diye yanıt verdi.

banner846
Gündem 08.04.2020, 11:01 08.04.2020, 11:07
6524
DİYANET BAŞKANI AÇIKLADI
banner844

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Ramazan'da camiler açık olacak mı?" sorusuna "Ferdi olarak gündüz camiler ziyaret edilebilir. Ancak cemaatle namaza ara verdik. Salgın sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak" diye yanıt verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, A Haber'e konuk oldu ve gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Erbaş, koronavirüs salgını sebebiyle kapatılan camilerin Ramazan'da açık olup olmayacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"TERAVİH EVDE KILINACAK"

Erbaş, "Ramazan'da camiler açık olacak mı?" sorusuna "Şimdi burada önemli olan cemaatle namazın kılınmamasıdır. Biz 15 gün önce camilerimizi cemaatle namaza kapattı. Ferdi olarak gündüz camiler ziyaret edilebilir. Ancak cemaatle namaz söz konusu değil. Koronavirüs salgını sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak. Teravih namazı evde kılınacak" şeklinde cevap verdi.

"EVLERDE CEMAAT YAPILABİLİR"

Evlerin mescit haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş, "Çocuğumuzla teravih namazı kılabiliriz. Namazlarımızı kılabiliriz. Fertlerde karantina yoksa 2-3 kişi cemaatte yapabiliriz" dedi.

KORONAVİRÜSTEN ÖLENLER ŞEHİT SAYILACAK MI?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yen tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılıp sayılmayacağına dair bir soruyu, salgın hastalık nedeniyle ölenlerin 'hükmen şehit sayılacağını' söyleyerek ve "Umuyoruz ki salgın nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler" ifadeleriyle yanıtladı.

Yaşamını yitiren doktorların 'hükmi şehit' sayılabileceğini söyleyen Erbaş'ın ifadeleri şöyle:

"Şehitlik, peygamberlikten sonra en büyük mertebedir. Hakiki şehit; vatan uğruna, bayrak uğruna, namus uğruna canını feda eden askerlerdir, polistir. Hakiki şehit olarak bunları değerlendiriyoruz. Fıkıhta bir de 'hükmi (hükmen) şehitlik' vardır. Bunlar da depremde, yangında, selde, denizde boğulmuş olanlar ve salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir. Hadis-i şerifte bunlar yer almaktadır. Umuyoruz ki bu salgın hastalık nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler."

Yorumlar (9)
Yorumcu 1 yıl önce
İnsanlar namaz kilarsak virus bize bulasmaz zannediyor du
Düzceli 1 yıl önce
Tıpkı kredi faizlerinde yaptığı fetva gibi bu ramazan orucu içinde tatil fetvası bekliyoruz
Fetva mı 1 yıl önce
Bak dostum bilmiyorsun günaha giriyorsun. İşin aslını öğren bahsi geçen konut olayında kredi adı olsa da ortada faiz yok kredi olarak senin anladığın bir durum yok.
Adam 1 yıl önce
İhanetin kaynağı olan din sömürücü kurumu hemen vakit geçirmeden kapatılmalıdır
Kapatalım mı 1 yıl önce
Tabi sen istedin diye diyaneti kapatalım meyhane, bar pavyon açalım sende konstramatrislik yap
Doğrucu 1 yıl önce
Diyanet işleri derhal kapatılıp bütçesi Millieğitim ve sağlık bakanlıklarına devredilmeli
Başka 1 yıl önce
Cenazen cami bahçesine geyirmesinler vasiyet et, bir papaz bul seni gömdün toprağa
Misafir, 1 yıl önce
Diyanete saldıranlar,muhtemelen cemaat mensupları, çünkü cemaatlerin arka planında,Din ticareti var,Sizi gidi hurafeciler,meydan size hiç bir zaman bırakılmayacak,,,
HAYIRLISI OLSUN 1 yıl önce
BİR İŞE BAŞLANDIYSA SONUNA KADAR GİDİLMELİ, EĞER İZİN VERİLSEYDİ YAPILAN ÇALIŞMALAR BOŞA ÇIKARDI. ALLAH BU YIL VARSA GÜNAHLARIMIZI VE EKSİKLERİMİZİ AF EYLESİN.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
kapalı