banner851

banner614

DİYANET İLGİLİ BAKANLIKLARA YAZI GÖNDERDİ

banner619

Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda şehirlerarası otobüs yolculuklarında namaz vakitlerinin dikkate alınmasına yönelik ilgili bakanlıklardan düzenleme yapılmasını istedi.

banner846
Gündem 28.06.2021, 15:51 28.06.2021, 17:36
1226
banner844

Diyanet İşleri Başkanlığı; İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na şehirlerarası otobüs seyahatlerinde mola düzenlemesi yapılması ve değerlendirilmesi için ve bir yazı gönderdi.

"VATANDAŞLARIMIZDAN BAŞKANLIĞIMIZA YOĞUN TALEP GELMEKTEDİR”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yazdığı yazıda, "Vatandaşlarımız tarafından şehirlerarası otobüs seyahatlerinde mollaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak için makul bir süre ayrılması konusunda Başkanlığımıza yoğun talepler gelmektedir" ifadelerine yer verdi.

“MOLALARIN, NAMAZ VAKİTLERİNİN DİKKATE ALINSIN’ TALEBİ”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş resmi yazıda, "Anayasamızın 24'üncü maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 9'uncu maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 18'inci maddesine göre herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne; dinini veya inancını, tek başına veya topluca ve kamuya açık veya özel olarak öğretme, uygulama, ibadet etme hürriyetine sahip olduğu malumlarıdır. Bu itibarla; vatandaşlarımız tarafından gelen söz konusu talepler doğrultusunda şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak üzere makul bir süre ayrılması ile ilgili Bakanlığınızca yapılabilecek düzenlemelerin değerlendirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini saygılarımla arz ederim" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (11)
Markad 1 ay önce
Siz namaz için verilecek molada ve özel hayatınızda musalla taşına getirilip cenaze namazinizin kılınacağı saate kadar size verilen zamanı istediğiniz gibi değerlendirebilir siniz. Bunun dışında namaz kilmayanlari ilgilendiren bir mesele değildir. Diyanete teşekkür ederiz.
........ 1 ay önce
peygamberimiz göstermiş binek üzerinde namazı.Sana ne oluyo.Gösteriş müslümanı olacaksınız illaki...
İYİKİ VARSINIZ 1 ay önce
MaşAllah yorumlara bakıyorum gerçekten güven veriyor. Eskiden bu kadar farkındalığın olmaması üzüyordu, Bu düşünceye sahip olanlar iyiki varlar. Bu konuda endişelerimizi dile getirince yalnız hissediyorduk eskiden.
Düzceli 1 ay önce
Güzel ahlak, erdem, doğruluk, haram yememek, adam kayırma ak, adaletli olmak vs.. Konularda da cesur fetvalar olsa insanlar belki kendine çeki düzen verir.
Tatar Ramazan 1 ay önce
Kılmak zorunda değiller. Seferi sayılırlar. Katılmayanlara da saygılı olmak gerekir.
XX 1 ay önce
Hıyanet işleri denen vatana ihaneti görev olarak adleden bu kurum derhal kapatılmalıdır. Ayrıca bu insan kılıklı canlı derhal Vatana ve Gaziye ihanetten yargılanmaldır
Düzceli 1 ay önce
Yolcu olanlar zaten seferi sayılıyor gerektiğinde kaza namazısını kılıyor hoca, derdin ne senin. İslama güncelleme lazım diyen Erdoğan’ı mı dinledin?
Resul İnan 1 ay önce
' seferi ' ve ' kaza ' kavramlarını dikkate almadan sadece populizme dayanan kararlar utanç veriyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın