banner614

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI AÇIKLADI

banner619

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs tehdidi ortadan kalkana kadar cuma namazı başta olmak üzere tüm cami ve mescitlerde cemaatle birlikte namaz kılınmasına ara verildiğini söyledi. Camiler, bireysel ibadet yapmak isteyenlere açık olacak, toplu şekilde ibadet etmek isteyenlere müsaade edilmeyecek.

banner846
Gündem 16.03.2020, 16:06
3425
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI AÇIKLADI
banner844

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. İslam dininin insan sağlığına her zaman önem verdiğini vurgulayan Erbaş, salgın riski ortadan kalkana dek camilerde ve mescitlerde cemaatle birlikte namaz kılınmayacağını söyledi.

Erbaş'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Salgın nedeniyle cemaatle birlikte namaz kılmanın tehlikesi görülmektedir. Dinimiz, insan sağlığına her zaman önem vermektedir.

"EFENDİMİZ, SALGINA KARŞI TEDBİR ALINMASININ GEREĞİNİ VURGULAMIŞTIR"

Peygamber efendimiz 'Bir yerde veba hastalığı varsa oraya girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde veba varsa oradan uzaklaşın' demiştir. Efendimiz burada salgına karşı alınması gereken tedbirin gereğini vurgulamıştır.

Bu meyamda doğal afet veya salgın hastalık sebebiyle cemaate katılmanın zor veya tehlikeli olduğu zamanlarda, namazların evlerde kılınmasının uygulamalarının varlığı da bilinmektedir.

CAMİLERDE CEMAATLE NAMAZ KILINMASINA ARA VERİLDİ

Yeni tip koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar, cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verilmesine karar verilmiştir.

Camilerin münferiden (Bireysel olarak, tek başına) namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir."

Yorumlar (4)
reisçi 1 yıl önce
müslüman cematle kılar namazını beni kimse engelleyemez
Müslüman 1 yıl önce
Beni asla hiç kimse ibadetimden alıkoyamaz 5 vakit camide kılacağım müslüman kardeşlerim camileri boş bırakmayalım
İsimsiz 1 yıl önce
Salgın nedeniyle cemaatle birlikte namaz kılmanın tehlikesi görülmektedir. Bu nedir ya Kabe bomboş cuma namazı kılınmayacak bunların tedbirini alacaklarını önce milyonlarca çalışan var ve hergün 30 40 belki de 100 kişilik kapalı alanda birbirleriyle iletişim halindeler aynı havayı soluyorlar önce bunların tedbirini alın takmaya maske bulamıyoruz toz bi yandan bırak virüsü yediğimiz tozdan hasta olacağız camileri kapatarak alınan önlemler yerine keşke daha önemli sorunlar düşünülse
Siyaset 1 yıl önce
Attığınız başlığa dikkat edin !!!
13°
kapalı