banner851

banner955

DİYANET TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYDU

Bankalar son dönemde emekli maaşlarını kendi bünyelerine katmak için kıyasıya bir rekabete girdi. Bankalar tarafından verilen en yüksek promosyonun tutarı 7 bin 500 TL'ye kadar çıkarken, Diyanet'ten konuyla ilgili dikkat çeken açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Banka promosyonu caiz midir" sorusuna "Hayır" yanıtını verdi.

Gündem 10.08.2022, 15:00
3534
DİYANET TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYDU
banner1032

Türkiye'de emekli maaşlarına yüzde 42, 35 oranında zam yapılmasının ardından bankalar da emeklilerin maaşları kendi bünyelerinden almaları için kıyasıya bir rekabete başladı.

Neredeyse her gün bankalar tarafından duyurulan promosyonların toplam tutarı 7 bin 500 TL'ye kadar çıktı.

Promosyon furyasının ardından başlayan yeni tartışmada ise paraların caiz olup olmadığı konusu gündeme geldi. Diyanet İşleri, çok merak edilen bu soruyu yanıtladı.

"FAİZ ŞÜPHESİNDEN TÜMÜYLE UZAK DEĞİLDİR"

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Banka promosyonu caiz midir" sorusuna verdiği yanıtta şu ifadelere yer verdi:

"Bankaların, kamu veya özel sektörde çalışanlara, çalıştığı kurumlar tarafından maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri karşılığında vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekle birlikte faiz şüphesinden de tümüyle uzak değildir.

Bu itibarla, temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları; bilakis ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur."

Yorumlar (11)
Köylü 2 ay önce
yazık size
NAKARATI BIRAK 2 ay önce
ŞANLI ŞEREFLİ İNSAN SEN BU GÜNE KADAR CEBİNDEN PARA ÇIKARIP FAKİR FUKARAYA VERDİN İZAH ET
faiz haramdır 2 ay önce
Diyanete helal olsun. Kamuoyu baskısından korkmadan net bir şekilde cevap vermiş. Bankalar 2 sene taahhüd aldıktan sonra emekli maaşını faize yatırmış gibi para kazanıyor, bir kısımını emekliye promosyon adı altında veriyor.
ali veli 2 ay önce
hahahaha diyanet faizle çalışmıyor mu
Madur 2 ay önce
Ben emekliyim hiç aklımdan geçmedi caizmi değilmi zaten battık gırtlağımaza kadar battık fakirlikten elalemin emeklisi Türkiye'de Fink atıyo biz ise bir akçokocaya gidip iki akşam konaklıyamıtoruz
recep 2 ay önce
ben müracaat ettim parayı verirlerse diyanet işlerine bağışlaya cam
öğretmen 2 ay önce
Promasyon almayan imam müftü varmı acaba
VATANDAŞ 2 ay önce
BANKANIN KREDİSİNİ KULLAN, KMH HESABINI KULLAN, KREDİ KARTINI KULLAN. PROMOSYONA GELİNCE CAİZ Mİ DİYE SOR. HEY ALLAHIM YAA
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
parçalı bulutlu