banner851

banner955

DİYANETİN SÜLEYMANCILAR RAPORU ORTAYA ÇIKTI…

Diyanetin Süleymancılar Tarikatı ile ilgili hazırladığı rapor ortaya çıktı. Diyanet’in en çok dikkat çektiği tarikatlardan biri de Süleymancılar. Raporda Süleymancıların ‘ciddiye alınması’ gerektiği belirtiliyor.

Gündem 13.09.2020, 15:23 13.09.2020, 23:11
15179
DİYANETİN SÜLEYMANCILAR RAPORU ORTAYA ÇIKTI…
banner1032

Bir FETÖ Tehlikesi Daha mı Geliyor…

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen tartışma konularından birisi de, devlet kadrolarında FETÖ’den boşalan yerleri başka tarikat ya da cemaatin doldurup doldurmadığı tartışması oldu. Marmara İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse’nin, “Bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor” uyarısıydı sebebi.

İlahiyat Dekanları Konseyi’nin de aynı çerçevede açıklaması, özellikle bu tür tartışmalarda adı geçen tarikat, cemaat ve yapılara bağlı kişiler ile onlara bağlı sosyal medya hesaplarının akıldışı, ahlakdışı tepkisiyle karşılaştı.

Hürriyet'ten Nedim Şener, “Bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor” uyarısının dikkate alınması için Diyanet'in tarikatlar raporunu hatırlattı.

Diyanet'in resmen kabul etmediği raporda, FETÖ'den başka devlete sızmaya çalışan ve yabancı istihbarat örgütüleri tarafından kullanılmasından endişe edilen bazı tarikat ve cemaatlerle ilgili tespitler yer alıyordu.

2 yıl önce gündeme gelen rapor tarikatların büyük tepkisini çekmişti. Şener, yazısında rapora ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"(...) Temelde uyarı yapılan konu, FETÖ gibi devletin içine sızmaya çalışan, devletin kanunu yerine liderinin talimatına bakacak, hatta bir gün ihanetin içinde yer alacak, bazıları da yabancı istihbarat ile ilişkisi olan yapılardı.

Kim bunlar diye sorduğunuzu biliyorum...

Kaynağımız, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Türkiye’deki Dinî-Sosyal Teşekküller, Geleneksel Dinî-Kültürel Oluşumlar ve Yeni Dinî Akımlar raporu olacak...

İlgili tüm kurumlar ve şahısların bildiği hatta ilk başta raporda adı geçen gruplara sızdırılan üzerinde “Gizli” ibaresi bulunun bu araştırma yapılmış, basılmış ama resmen kabul edilmemiş.

Sadece, “Bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor” diyen ilahiyatçının 15 Temmuz gününden bu yana nasıl linç edildiğini, itibarsızlaştırmak için atılmadık iftira ve yalanı görünce Diyanet’in bu raporu resmen kabullenmediğini anlarsınız.

Diyanet ‘Tarikatlar Raporu’nu neden toplatmak istedi?

Geçen yıl basına yansıyan raporda, onlarca, tarikat, cemaat, hareket, yapı, gruptan söz ediliyor. Basına yansıyan hatta kitap olarak piyasada satılan, tasavvuf geleneğinden gelen, üzerinde hiç kimsenin tartışması olmayan tarikatlarla ilgili olumlu tespitler yapılırken, bir cemaat için şu uyarılar yapılıyor:

“Süleymancıların, Kuran kurslarına Diyanet’in ismini kullanarak yardım topladıkları, cenazelerde para karşılığı Kuran okuma ve ıskat hususlarında da oldukça aktif davrandıkları bilinmektedir. Süleymancılarla ilgili olarak, onların, birtakım yabancı istihbarat örgütleriyle bağlantısı olduğu iddialarının ciddiye alınması ve yeni bir FETÖ ile karşılaşmamak için gerekli incelemelerin yapılması, üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

Zira uzun yıllar cemaat bünyesinde çalışmış, içyüzlerine vâkıf olduktan sonra onlardan ayrılmış olan ve cemaat içinde “Kozan imamı” olarak bilinen Mustafa Akyıldız, oluşumun din anlayışı ve yapılanmasıyla ilgili oldukça ciddi iddialarda bulunmaktadır. Buna göre cemaatin Türkiye genelinde bölgeler bazında “kolordu kumandanlığı” ismi altında yapılandıkları öne sürülmektedir. Cemaat hakkında dile getirilen bir başka iddia da 16 yıldır derin güçler tarafından kontrol altında tutulduğudur.

Sırlarını açığa vuran ya da kendilerine hasım gördükleri kimseler için (yetmiş bin kuru fasulye okuyarak) beddua seansları düzenledikleri, menfaatleri icabı çok kolay yalan söyleyip iftirada bulundukları öne sürülmektedir.”

Diyanetin raporunda ise, Süleymancılarla ilgili şu değerlendirme yapılıyor:

Süleymancılarla ilgili olarak, onların,  birtakım yabancı istihbarat örgütleriyle bağlantısı olduğu iddialarının ciddiye alınması ve yeni bir FETÖ ile karşılaşmamak için gerekli incelemelerin yapılması, üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (65)
Mustafa Enes 2 yıl önce
Ya bırakın bu işleri, Bu nasıl bir senaryodur böyle; İnsan bilmediğinin düşmanı olurmuş, Hiç gelip gördünüz mü, tuvaletleri bile pırıl pırıl... 70.000 Fasülye ile Beddua seanslarıymış; Bu insanlar tüm fertleriyle her 3 öğün yemeğinde, 5 vakit namazında ve geceleri ibadete kalktıklarında devletine, milletine, askerine DUA ederler. Sen hiç bir vakit devletine DUA ettin mi? 1990'lardan beri Fetö tehlikesini anlatırken çoğu ve siyasiler onun elini eteğini öpüyordu... Bak bakalım hangi devlet kademesinde kaç tane Süleymanlı var. Sonra başınızı yere eğdirecek laflar söylerken 2 defa düşününüz lütfen...
Hanife korkmaz 2 yıl önce
Allah belanızı versin bu kadar yalan yazdiginiz için tek istediği suleymanlilarin dini İslami evlatlarımıza yasatmak edepli terbiyeli Allahdan korkan imanli insan yetisdirmak ama Allahdan korkusu olmayan sizler Allaha nasil hesap vereceksiniz avaba attiginiz iftiralarla esdiginiz kuyuya kendinz dusun inşaAlllah
hattab 2 yıl önce
Süleymanlilara laf diyen cahil oglu cahildir. Diyanet ne araştırması yapmis ta bu sonuca varmış.Kelin ilaci olsaydi kendi sacina sürerdi hadi ordan
Yasin 2 yıl önce
Bilemem kim nedir.
Kimin eli kimin cebindedir görmediğim lakin hissettiğim ve onaylamadığım konu cenazelerde ve mevlit gibi merasimlerde Okunan Kuran ve yapılan Dua karşılığında para alınması.
“Her şeyden önce Gelmeli
Allah cc rızası”
Aklini kullan 2 yıl önce
Şirk topluluğu..kuranda.olmayanlari var diyen Allahla.pazarlik yapan hicbir ise yaramayan cehen em yakitlari..
İrfan 2 yıl önce
Merak ediyorum bu insanlarla karşılaştığında nasıl bir kimliğe bürüneceksiz yazıklar olsun haberciliğinize
Yörükefe 43 2 yıl önce
Bilakiz bu haber yalan ve düzmeceden ibaretir bütün cemaatleri kötülemeye yöneliktir bilmukanele bundan 20 sene önce meshur bir söz söyledim hicbir amerikali bir müslümanin sirtini sivazlamaz cikari olmadikca aus görüyoruz feto yu hangi feto okulunda kursunda kuran i kerim din önsafhalarda bulamazsiniz sarki siir söylerler . Feto abd pensilvanyada peki bu karalamaya calistiginiz önderler türkiyede istanbulda deyilmi ....
İsmail 2 yıl önce
En büyük fetö CÜ devlete ve İslama zarar veren diyanetin içindeki siyonistler dir nokta. Bu kadar komik haber yapmayın. Çamur at izi kalsın mantıgı yanlış azıcık vicdanınızı dinleyin ama Allahın huzurunda kıyamed gününde hesablaşacaz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
parçalı bulutlu