banner851

banner955

DİYANET’TEN MÜFTÜLÜKLER ‘SAF DÜZENİ’ YAZISI

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bir süre cemaatle namaza ara verilen ardından da sosyal mesafeli saf düzenine geçen camilerde normalleşme başlıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan müftülüklere gönderilen yazıda, temizlik ve maske kurallarına uyulmak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazların normal saf düzenine göre eda edilebileceği bildirildi.

Gündem 13.11.2021, 12:00 14.11.2021, 09:27
691
DİYANET’TEN MÜFTÜLÜKLER ‘SAF DÜZENİ’ YAZISI

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bir süre cemaatle namaza ara verilen ardından da sosyal mesafeli saf düzenine geçen camilerde normalleşme başlıyor. 1 Temmuz’da başlanan tam normalleşme süreci ve aşılamada kaydedilen mesafenin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, imzasıyla cami ve mescitlerdeki saf düzenine ilişkin müftülüklere yazı gönderildi.

Yazıda, COVİD-19 salgını kapsamında vatandaşların sağlığını korumak amacıyla 13 Mart 2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde gerekli tedbirlerin alındığı hatırlatıldı. Din görevlileri ve vatandaşlar tarafından konuya gereken hassasiyetin gösterilmesi nedeniyle salgın kaynaklı herhangi bir problemin yaşanmadığı vurgulanan yazıda kış şartları sebebiyle açık alanlarda namaz kılma imkanı kalmadığı, ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılandığı vurgulandı.

Toplumun salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmasının göz önünde bulundurularak yeni düzenlemenin yapılmasının gerekli görüldüğüne işaret edilen yazıda, "Temizlik ve maske kurallarına uyulmak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazları normal saf düzenine göre eda edilebilecek." ifadeleri yer aldı.

banner844
Yorumlar (2)
Müftüye 1 yıl önce
Camilerde maske takan yok nasıl bir karar kaç tane camiye gittiysem ne seccade var ne maske
Ali 1 yıl önce
Geçen yıl kış yokmuydu esas camlar açık değil kışın salgında sıkıjtıama diyanet bu tutarsız bi kurum para toplasınlar devamlı milletin dengesini bozdu ama esas suçlu sağlık bakanı ne yaptığını anlayan varmı
Yeni Sayımız