banner851

banner614

DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Yıllarca atıl kalan kalıcı işyerleri artık bir amaca hizmet edecek. Kapılarını yurt olarak açması için yapılan ihale sonrası dönüştürme çalışmaları başladı. 5 ay sürecek çalışmalar tamamlandığında hem üniversitelilerin barınma sorununa merhem olunacak hem de çürümeye yüz tutan binalar değerlendirilmiş olacak. 16 yıl gibi uzun bir zaman diliminden sonra Özel İdare, yıllık 3 milyon lira gibi bir rakamı kasasına koyacak.

banner619
Gündem 10.02.2016, 12:08 10.02.2016, 15:50
2546
DÖNÜŞÜM BAŞLADI

1999 depremleri sonrası inşa edilen ancak hak sahipleri tarafından kullanılmayınca yıllarca atıl vaziyette kalan kalıcı işyerleri sorununa el atan Vali Ali Fidan'ın girişimlerinde mutlu sona yaklaşıldı. Çürümeye yüz tutan ve farklı amaçlara ev sahipliği yapması nedeniyle yoğun şikayetler alan Özel İdare'ye ait işyerlerinde dönüşüm başladı. Üniversite öğrencilerine yurt olarak hizmet vermesi amacıyla YURTKUR ile imzalanan protokol sonrası ihale sürecinin de tamamlanması ile birlikte işyerlerinde balyoz sesleri yükselmeye başladı.  150 günde bitecek

Öğrencilerin bütün ihtiyaçlarının karşılanması hedeflendiği çalışmanın 150 gün içerisinde bitirilmesi için çalışılacak. İşyerlerinin yurda dönüşmesiyle İl Özel İdaresi aylık 245 bin TL tutarında bir gelir edecek.

608 işyerinde bin 746 öğrenci

Dönüşüm kapsamındaki 608 işyerinde bin 746 öğrencinin barınma ihtiyacı karşılanacak. Yurt projesine göre; öğrencilerin kalacağı odalar 4 kişilik olarak düzenlenecek. Her odada müstakil kullanıma uygun tuvalet, duş ve lavabo ile telefon yer alacak. Bina içerisinde öğrencilerin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla idari ofisler, yemekhane, kafeterya, mescid, çamaşırhane, ütü odası ve dinlenme mekânları, galeri boşluklarında ise sosyal aktivite alanları, bina dışında da spor alanları tasarlandı.

5 ay gibi bir sürede bitirilecek olan çalışma, 2016-2017 eğitim-öğretim sezonu öncesi protokol gereği YURTKUR’a teslim edilecek. Projenin tamamlanmasıyla Düzce’deki üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarının çözümüne büyük bir katkı sağlanacak.


“Neden bu kadar beklendi?”

Öte yandan 15 yıllığına kiralanan işyerleri için aylık 245 bin olmak üzere yıllık toplam 2 milyon 940 bin TL İl Özel İdaresi kasasına girecek. Her yıl enflasyon oranında arttırılacağı açıklanan bu rakam, idareye önemli bir gelir sağlarken bu durum akıllara “Neden bu kadar beklendi?” sorusunu getiriyor. Düzce Üniversitesi öğrencilerinin barınma sorunu ortadayken, kalıcı işyerlerinin 16 yıl gibi çok uzun bir süre sonra Vali Ali Fidan'ın girişimleriyle değerlenmesi geç kalmışlığın resmi olarak yorumlanıyor. Düzce'ye hizmet için bütçeyi zorlayan İl Genel Meclisi'nin yıllık yaklaşık 3 milyon TL gibi bir gelir elde etme imkanını neden bu zamana kadar kullanmadığı merak ediliyor.


Haber:Y.SEVER

banner844
Yorumlar (3)
Kalıcı cocuğu 6 yıl önce
Geç bile kalınmış Puroje sayın valim burada bir nesil çürüdü yeni nesiller çürümesin
DÜZCELİ HEMŞEHRİNİZ 6 yıl önce
Sayın valim,işin 150 günde bitmesi elbette ki önemli lakin ihaleyi verdiğiniz firmaların geçmişleri ve nitelikleri daha da önemli.Sizden istirham ediyorum l bunları yapacak firmaları çok iyi denetleyin hiç müsamaha göstermeyiniz.Saygılarımla.
ibrahim 6 yıl önce
değerlendirebilmek için kafası çalışan bir vali gerekiyormuş demek ki