banner851

banner614

DÜ ÖĞRENCİLERİNİN TEZİNE TÜBİTAK DESTEĞİ

banner619

Düzce Üniversitesi öğrencilerinin Lisans Bitirme Tezine TÜBİTAK’tan destek geldi. Yerli Üretim Cerrahi Dikiş Atan Trocar’ın Türkiye’de üretilmesi ile ithalata gerek kalmayacak ve önemli bir tasarruf elde edilecek.

banner846
Gündem 22.04.2020, 12:54 22.04.2020, 12:58
2008
DÜ ÖĞRENCİLERİNİN TEZİNE TÜBİTAK DESTEĞİ
banner844

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Kayabaşı’nın danışmanlığını yürüttüğü, Düzce Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencileri Canan Durukan ve Ammar Evin, lisans bitirme tezi 2209-A üniversite öğrencileri araştırma projeleri destekleme fonu TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Yerli Üretim Cerrahi Dikiş Atan Trocar adlı proje ile destek almaya hak kazanan lisans bitirme tezi, hakkında açıklamalarda bulunan Proje Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Kayabaşı, laparoskopik cerrahide yıllık tüketim miktarının 5 milyon adet olduğunu ve ülkemizin bunu temin etmek için yurt dışına 100 milyon dolar ödeme gerçekleştirdiğini söyledi.

Geliştirilen bu ürünle ithal edilen trocarlardaki genel problemleri ortadan kaldırıp, özgün bir tasarımla trocarın ülkemizde üretilmesini amaçladıklarını dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Kayabaşı, bu ürünün ülkemizde üretilmeye başlanması halinde ithalata gerek kalmayacağını dolayısı ile de önemli bir tasarruf elde edileceğini vurguladı. Geliştirilen bu ürünün sağlık ve çevre alanında desteklenen Düzce Üniversitesi’ne önemli katkı sağlayacağını da belirten Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Kayabaşı, projenin ülkemiz ve Düzce Üniversitesi için hayırlara vesile olmasını diledi.

Trocar nedir?

İngilizceden çevrilmiştir. Laparoskopik aletlerin karın içine sokulup çıkarılmasını kolaylaştıran özel borudur. Trocar, tutucular, makas, zımbalar vb. gibi diğer aletlerin daha sonra yerleştirilmesi için bir portal görevi görür.

Yorumlar (0)
19°
açık