banner851

banner614

DURUM İÇ AÇICI DEĞİL!

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, fen işleri ve park ve bahçeler müdürlükleri ile belediyenin işletmeleri olan İntaş ve Yeypaş'ı mercek altına aldı. İncelemeler sırasında bazı ihale ve faturaların fazla şişik çıktığını gören Keleş'in tepkisi konuşmalarına yansıdı. İlk meclis toplantısında borçlara atıfta bulunarak, “Belediyenin durumu iç açıcı değil.” dedi.

banner619
Gündem 10.04.2014, 17:33
268
DURUM İÇ AÇICI DEĞİL!

 

 

 

 

 

Şişik fatura ve ihaleler inceleniyor


Yüklü bir borçla belediyeyi devralan Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, belediyenin hesaplarını incelemeye aldı. Göreve gelir gelmez tahmini 120 milyon TL gibi bir borçla karşı karşıya kalan ve bu borcun kaynaklarını araştırmaya başlayan Başkan Keleş, ihale trafiğinin en yoğun yaşandığı fen işleri ve park ve bahçeler müdürlükleri ile belediyenin işletmeleri olan İntaş ve Yeypaş'ın hesaplarını mercek altına aldı. İlk belirlemelere göre; bazı projeler normalden yüksek bedelle ihaleye çıkarıldı. Kendi döneminde 2.5 milyon TL gibi bir ihale bedeli çıkarılan katı atık depolama tesisinin Başkan İsmail Bayram döneminde 11.5 milyon TL gibi bir rakamla ihaleye verilmesi üzerine inceleme başlatıldı. Yığılca Hecinler mevkiindeki tesis alanına her ay verilen kira da Keleş'in tepkisini çekti. Hazineye ait olan ancak 49 yıllığına özel bir işletmenin kiraladığı alanda tesis yapım kararı alınması üzerine bu kez belediye özel işletmeye kira vermeye başladı. Ancak kira rakamının 25 bin TL olmasını “uçuk” bulan ve daha önce yüklü bir miktar hava parası da verildiği bilgisi edinen Keleş'in, belediyeyi bu giderden kurtarmaya hazırlandığı öğrenildi. Aynı şekilde Azmimilli Mahallesi'nde temeli atılan terminal binası ihalesi de araştırılıyor.

 

Revizyon başladı


Öte yandan bir dönemin ardından tekrar başkanlık koltuğuna oturan ve görevi devrederken bıraktığı borçtan daha büyük bir borçla karşılaşan Keleş, şişik fatura ve ihaleler nedeniyle kurumda revizyon düğmesine bastı. Birim müdürlüklerinde görev değişikliğini başlatarak kendi kadrosunu kuran Keleş'in meclisten aldığı yetki ile belediyeye ait İntaş ve Yeypaş'a da yeni müdür ataması yapacağı öğrenildi. Seçim döneminde ve başkanlık koltuğuna oturduğu ilk günden itibaren mevcut gelirlerin dışında belediyeye kaynak sağlanması gerektiğine vurgu yapan Keleş'in ilk meclis toplantısında “Bu dönemi bitirdiğimizde şundan emin olabilirsiniz; usulsüz, arkasında şaibe bırakacak hiçbir işe şahit olmayacaksınız. Bizim çok iş yapmamız gerekiyor. Belediyenin durumu iç açıcı değil.” demesi belediyenin durumunu gözler önüne serdi.

 

 

Haber,C.Üstüner

banner844
Yorumlar (0)