banner851

banner955

DÜZCE BAROSU YAKIN TAKİPTE!

Son günlerde artan özellikle çocuklara yönelik cinsel istismara yönelik suçların önüne geçilmesinin ancak toplumun sağlıklı ve iyi eğitimli bireylerden oluşması ile mümkün olacağını söyledi. Ay ayrıca, Düzce Barosu olarak her türlü şiddet ve istismar davalarının yakın takipçisi olacaklarına dikkat çekerek, “Çocuk istismarının önlenmesine yönelik yapılacak tüm çalışmalara destek vereceğiz” dedi.

Gündem 23.02.2018, 19:14 24.02.2018, 18:10
810

Düzce Baro Başkanı Azade Ay son dönemde ülke gündeminden düşmeyen ve kanayan yara haline gelen özellikle çocuklara yönelik istismar haberlerine ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı.

“Cezalar artırılsa da uzun vadeli bir çözüm getirmeyecek”
İstanbul’da bir araştırma hastanesinde onlarca gebe çocuğun adli makamlardan gizlenmesi, Adana'da 3,5 yaşındaki bebeğin istismarı, Antalya'dan gelen menfur haber ve daha niceleri için “bunlar buzdağının görünen kısmı” diyen Ay şu ifadelerde bulundu:

 “Her ne kadar yapılan yasal düzenlemelerle bu nevi suçların cezasız kalmaması ve faillere verilecek cezaların arttırılması noktasında olumlu gelişmeler yaşanmış ise de, olayların yalnızca ceza sistemi yönünden değerlendirilmesinin uzun vadeli bir çözüm getirmeyeceğini biz hukukçular olarak defaten açıklamış idik. Bu bağlamda kimyasal hadım da dahil olmak üzere bir dizi seçenek yaptırım tartışılmakla birlikte asıl amacın tek tek failleri cezalandırmanın çok daha ötesinde,  söz konusu olayların en aza indirilmesini sağlamak olduğu unutulmamalıdır.

“Yalnızca suçun "cinsel" niteliği ele alınarak mücadele etmek yeterli olmayacak”

Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarının büyük bir bölümünün sadece "cinsel" saikle işlenmediği, bu olayların toplumda artan şiddet eğilimi ve ahlaki yozlaşmanın bir sonucu olduğu açıktır. Zira vakaların büyük bölümünde failler, kendilerini korumaları mümkün olmayan mağdurlara karşı her türlü zarar verme kastı ile hareket etmekte, bunu da kendilerine hak olarak görmektedirler. Bu sebeple yalnızca suçun "cinsel" niteliği ele alınarak yaptırım öngörmek, bu suçlarla mücadelede yeterli olmayacaktır.”

“İstismarın önüne geçilmesi, toplumun sağlıklı ve iyi eğitimli bireylerden oluşması ile mümkün”
Özellikle çocuklara yönelik istismar vakalarının bir olgu olarak ele alınması gerektiğine ve başta iktidar olmak üzere tüm toplum olarak ciddiyetle bir sorgulama yapılması gerektiğine dikkat çeken Ay, şu açıklamada bulundu:

“Bununla beraber gelecek nesillerimizin sağlıklı yetiştirilmesi noktasında Milli Eğitim Bakanlığı ve çocuklarımızın korunması açısından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na büyük bir görev düşmektedir. Nitekim istismarın önüne geçilmesi ancak ve ancak toplumun sağlıklı ve iyi eğitimli bireylerden oluşması ile mümkündür.

Düzce barosu olarak takipçisiyiz”
Bizler Düzce Barosu olarak, ilimiz genelinde yaşanan her türlü şiddet ve istismar vakalarının karşısında, buna yönelik davaların yakın takipçisi olduğumuzu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çocuk istismarının önlenmesine yönelik yapılacak tüm çalışmalara destek vereceğimizi bildiririz.”

Haber: Ö.YILMAZ

banner844
Yorumlar (6)
Duzceli 5 yıl önce
Barolar birligi.isinize bakin..devletim bu ise el atincami akliniza geldi.siz zaten yerli deilsiniz..karismayin bulasmayin.siyasiler bu isi cozer
hocaossurursa 5 yıl önce
Katkı sağlayan bu kuruluşlar ehil ve vatan sevgisi olan kişilerin ellerinde olursa daha verimli olur. Ancak bazı STK lara baktığımızda maalesef bunun tam tersini görmekteyiz. DEVLETİMİZE ve milletimize dü
hoca ossurursa 5 yıl önce
Hemen hemen hepimiz güzel yapılsın huzur içinde yaşamak isteriz. Çocuk istismarı çiçeğin açmadan koparılmasına yolunmasına benzer. STK kuruluşları toplumun önderliğini yapar. Bu nedenle toplum huzuru sağlanmasına bir nebze katkı sağlar
Doğrucu köylü 5 yıl önce
Allahını bilen birileri şu abuk sabuk güya din adına tv lerde konuşan meczupları bi toplasınlar yahu baba kız çocuğunu kucagina alirsa tahrik olur diyen sapıklar var ekranlarda iğreniyorum artık lütfen şu aklını bacak arasında gezdirenleri
Adım Kerim 5 yıl önce
İş olduktan sonra öldürsen ne olur kardeşim önemli olan böyle pislik bir olayın olmadan önce önlemini almak ama saolsun bizim başımızdakiler bir kereden bişey olmaz mantığı ile gittikleri için bu ülkeden bişey olmaz ilk fırsatta kaçmaya bakın. Ben öyle yapmaya çabalıyorum
zihni bulanık 5 yıl önce
''Okumak zihin bulandırır, iyi ki okumamışım, yoksa araştırırdım'' diyen kişiler Milyonları hem de din adına etkiliyebiliyorsa, Yukarıdan da destekleniyorsa çare nedir?
27
parçalı bulutlu