banner851

banner614

DÜZCE BUNU BEKLİYOR!

banner619

1. derece deprem kuşağı üzerinde yer alan Düzce'de 1999 yılında yaşanan iki büyük yıkım nedeniyle kentsel dönüşüm planlarının hızla hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor. Bu hayati konuyla ilgili sivil toplum örgütlerinden de "Dönüşüm eylem planı için bir an önce harekete geçilmeli. Deprem riski yüksek olan bölgelere öncelik verilmeli" çağrısı yapılıyor.

banner846
Gündem 21.09.2019, 16:14 23.09.2019, 16:37
2812
DÜZCE BUNU BEKLİYOR!
banner844
Düzce'de kentsel dönüşümle ilgili çalışmaların hızlanması gerektiği sık sık gündeme gelirken, ülke genelinde başlatılan dönüşüm seferberliği ile aynı acıların bir daha yaşanmaması hedefleniyor.

Deprem kuşağında yer alan Türkiye'de bu gerçekle yaşamayı öğrenmek ve tüm planları buna göre yapmak gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Son yüzyılda ülkemizde yaşanan büyük depremlerde çok sayıda bina yıkılırken 80 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti.

Yaşadığımız felaketlerin ve yitirdiğimiz canların yarası hiç kapanmıyor. Geçtiğimiz günlerde ise ülke genelinde ufak çaplı yaşanan depremler akıllara yeniden büyük deprem ihtimallerini getiriyor. Ülke olarak deprem kuşağında yaşadığımız gerçeğini artık kabullenmeliyiz. Tüm planlarımızı ve çalışmalarımızı buna göre yapmalı ve kentsel dönüşüm planlarını hayata geçirmek için acele etmeliyiz.” dedi.

"Kentsel dönüşüm planları için acele edilmeli"

Kentsel dönüşüm planlarının hayata geçirilmesi için acele edilmesi gerektiğinin altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ülkemizin yüzde 66’sı deprem riski olan alanlardan oluşuyor. Nüfusumuzun yüzde 71’i ise bu alanlarda ikamet ediyor. Deprem kuşağında yer alan ülkemiz her an yeni bir deprem riski altında. Bu riskle başa çıkabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı destekliyoruz.

Ülkemizde şu an acil ve öncelikli dönüştürülmesi gereken 6.7 milyon konutun 1.5 milyonunun 5 yıl içerisinde dönüştürülecek olması sevindirici. Bu eylem planı için bir an önce harekete geçilmeli. Deprem riski yüksek olan bölgelere öncelik verilmeli. Bunun yanı sıra güçlendirme ve yenileme planları ile bazı yapılar da yıkılmadan depreme dayanıklı hale getirilmeli.

Depremler yaşanmadan tedbir almaya başlamalıyız." diye konuştu.Kentsel dönüşüm planlarının tüm sektörler, vatandaşlar ve esnaf için olumlu olduğunu dile getiren Palandöken, “Kentsel dönüşüm için hiç vakit kaybedilmeden bir an önce harekete geçilmeli. Özellikle büyük şehirlerde çok katlı yapılarda da dönüşüme ihtiyaç var.

Bir binanın bile yenilenmesi, onlarca kişinin hayatını kurtardığı gibi beraberinde sektörü ve piyasayı da hareketlendirir. Sürekli yeni inşaat alanları ve ihtiyaç fazlası konut yapmak yerine eski yapılar dönüştürülürse ekonomimiz için de olumlu olur. Çok sayıda işsiz de bu çalışmalarda istihdam edilerek ekmek parası kazanır.

Öte yandan kentsel dönüşümle yeniden yapılacak binalarda esnafımız da düşünülmeli. Sitelerde ve bina altlarında bakkal, manav, berber, terzi gibi esnafa yer ayrılmalı.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (7)
İbrahim 2 yıl önce
Devletimizden daha iyi bir yardım istiyoruz. Düzce merkezde oturuyorum evim deprem öncesi yapılmış.
Duzceli 2 yıl önce
KENT NERDE DE DÖNÜŞELİM DALGA GECIYIRLAR RESMEN VATANDAŞLA SIZ HAZIR RUHSAT VERILEN YERLERI PARKLARI BAHCELERI GUZELLEŞTIRİN DE SEHIR KÖY GÖRUNÜMÜNDEN CIKSIN
CAN , D 2 yıl önce
BOS BOS YAZIYONUZ DÜZCEDE HASARLI COK ESKI BINALAR VAR DISI BERBART MERKEZDE YIKILDI YIKILACAK GÖRÜYOLAR BELEDIYE BISE YAPMAZ AVRUPADA OLSA COKDAN YIKILMISDI YENISI YAPILMISDI MODERN SAGLAM 30 KATLI BINALAR DEPREME DAYANIKLI JAPONYADA BIRINCI DEPREM BÖLGESI ORDA 100 KATLI GÖKDELENLER VAR ADAMLAR SAGLAM YAPIYO DÜZCEDEMI SÖYLEMEYIM EN IYISI BILIYONUZ
düzce testi geçti 2 yıl önce
DÜZCEMİZ 2 DEPREM İLE 7.2 LİK İKİ DEPREM İLE TESTİ GEÇMİŞTİR YIKILANLAR YIKILMIŞ KALANLARDAN KAT ALINMIŞ GÜÇLENDİRMESİ YAPILMIŞTIR 40-50 BİN ADET YENİ BİNA YAPILMIŞTIR KİMSEYİ YERİNDEN ETMEYİN
Vatandas 2 yıl önce
1 ci derece deprem kusagi ama binalar 3 kat olmali 4 kat degil
istemiyoruz 2 yıl önce
kentsel dönüşüm değil yerinde dönüşüm istiyoruz aidat bahçevan elektrik bir sürü ücret kendi evimizde kiracımı olaçağız yerinde dönüşüm olsun bırakın kimseye karışmayın vatandaş müteahhid ile anlaşır binasını yeniler
su yok 2 yıl önce
Valla iyi hoş da şu su kesintilerine de bir çözüm bulunsun artık. Ya boru patlar ya arıza olur. Yaz boyunca
hiç problem yoktu, yine başladı.