banner851

banner614

DÜZCE'DE 1 AYDA 10 MİLYONLUK CEZA KESİLDİ

banner619

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, yaklaşık 2 ay önce faaliyete geçen EDS’lerin uygulamada yaşanan sıkıntılar nedeniyle Düzceli vatandaşları mağdur ettiğini bildirdi. EDS’lerin devreye girmesi ile birlikte bir ayda 10 milyon TL’lik ceza kesildiği yönündeki açıklamaları anımsatan Er, "EDS'ler caydırıcı değil, işkence haline geldi." ifadesini kullandı.

banner846
Gündem 22.01.2020, 10:56 22.01.2020, 15:16
4088
banner844

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, 1 Aralık 2019 tarihinde faaliyete geçen ve vatandaşlardan çok tepki alan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’ne yönelik yazılı bir açıklamada bulundu.

"Mağdur edilen vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmeli"

Düzce'nin birçok noktasına yerleştirilen kameralarla denetim yapılan EDS'nin vatandaşları zorladığını belirten İl Başkanı Er, şu ifadeleri kullandı:

"EDS’lerin devreye girmesi ile birlikte bir ayda 10 milyon TL’lik ceza kesildiği yönünde yapılan açıklamalar, kurumlara gelir sağlarken, halkımızın belini bükmekte. Partimize gelen onlarca şikayette, sistemin bazı aksaklıkları olduğu yönündeki iddialar mutlaka araştırılıp, mağdur edilen vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmelidir. Özellikle kırmızı ışık ihlali ile ilgili kesilen cezalarda, hız limitinin 8-5-1 km olarak gösterilmesi sistemin doğru çalışıp çalışılmadığı yönünde kafamızdaki soru işaretlerini arttırıyor."

 "Bir ayda 18 bin 140 kişiye kırmızı ışık ihlalinden ceza geldi"

Özellikle belirli noktalarda yer alan fotoğraf çekme sisteminin kırmızı ışık ihlallerini fotoğrafladığını belirten Ay, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bir ayda 18 bin 140 kişiye kırmızı ışık ihlalinden ceza gelmesi anlaşılabilir bir rakam değildir. Hız sınırının 70 km olduğu bir yolda ilerleyen bir aracın, ışıklara geldiği an yanan kırmızı ışıkta durma ihtimali son derece az ve tehlikelidir. Ya da orta kavşağa gelen bir aracın önünde olan kavşağı kapatan tır veya kamyon nedeniyle kavşağa girememesi ve yolun ortasında kalması kırmızı ışık ihlali midir? Ya da ışıklara gelen araç, biraz geride kalması dolayısıyla ışıklara yanaşmak için bir iki metre ilerlemesi kırmızı ışık ihlali midir? Araçlara kesilen cezalarda, araç hızlarının 5 km, 8 km hızda olması bunun kanıtı değil midir? Tüm bu şikayetler EDS yapısında cezalardaki caydırıcı olma özelliğinin anlamsız hale geldiğini ve hemşehrilerimiz için adeta bir işkence halini aldığını bizlere göstermektedir."

"EDS yeniden gözden geçirilmeli"

EDS'nin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği üzerinde duran Er, "Vatandaşlarımıza sistemin işleyişi özellikle kırmızı ışık ihlali ile alakalı daha fazla eğitici ve bilgilendirici yöntemler ve bu paralelde yeni düzenlemeler yapılması gerekmekte, vatandaş sistem ile alakalı yeterince bilgilendirilene kadar da ceza uygulamalarına makul ve geçici bir süre ara verilmelidir. Zaten doğalgaz, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlara gelen fahiş zamlar sebebi ile zor geçinen hemşehrilerimiz işleyişi ile alakalı yeterince bilgi sahibi olmadığı EDS sistemi ve cezalar sebebi ile çok zor günler yasamakta ve yasamaya devam edecek gibi gözükmektedir. Sistem yeterince şeffaf ve vatandaş tarafından anlaşılabilir olduğunda tekrar uygulamaya konabilir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (70)
Hasan 1 yıl önce
Aynen oyle tam bir tuzak ...
Özgür 1 yıl önce
Bir anda kırrmızı ışık yanıyor saniye koyun
Mechul 1 yıl önce
5 gün ara ile iki kırmızı ışık ihlal cezası geldi.Halbuki kırmızıda geçmedim sarıda geçmişim.resimlerde de sarı ışık yandığı gözünüyor. Helal paramızı alıp çalıp çırpanlara yazıklar olsn. Asgari ücretle insanları çalıştırıp elinden alıyorlr
VAYBEE 1 yıl önce
KIRMIZIDA GEÇENİ YAZSINLAR KARDEŞİM.AMA HIZ LİMİTLERİ ARTTIRILMALI ALAKASIZ YERE KAMERA KOYUPTA DENETLEME YAPILMAZ YAYA YOLU YOK BIRSEY YOK
Sorbeni 1 yıl önce
EDS leri kaldirmak çözüm degil zihniyet değişmeli.bile isteye kirmizi işikta gecen bir cok duzceli sürücü gördüm.bu alişkanlik haline gelmiş.sürücüler hepte masum degiller her sürücü kafasina göre giderse nolur bu trafigin hali
CAN.D 1 yıl önce
ADAMGIBI ARABA SÜRÜN KURALA UYUN YEMEYIN CEZAYI NOKDA
Hasan 1 yıl önce
"Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir" Her ne kadar sebep devlete para sağlamak olsa da trafiğin kurallar bütünü olduğunu bilmeyenlere hatırlattığı için devam.
Yorum 1 yıl önce
Parasal cezalar caydirici degil devlete gelir anlaminda ceza olabilmesi icin kural ihlali yapan araclar sureli alorak el konulup otoparka alinip arac sahibi aracsiz birakilmali
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
hafif yağmur