banner851

banner955

DÜZCE'DE BOŞANAN ANNE BABALARI İLGİLENDİRİYOR

Birçok kez gündeme gelen 'icra yoluyla çocuk teslimi' tarihe karışıyor. Adalet Bakanlığının bu uygulamasını sona erdiren yönetmelik, Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni dönemde ebeveynler, çocuklarını görebilmek için icra daireleri yerine uzmanların görev yaptığı adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine başvuracak.

Gündem 04.08.2022, 13:00 04.08.2022, 11:51
2911
DÜZCE'DE BOŞANAN ANNE BABALARI İLGİLENDİRİYOR
banner1032

Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Resmi Gazete'nin 4 Ağustos tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğin detayları aktarıldı.

Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin görev, yetki ve sorumlulukların yönetmelik kapsamında belirlendiği belirtilen açıklamada, yeni çocuk teslim usulü ile 90 yıldır uygulanan icra yoluyla çocuk tesliminin sona erdiği, boşanma süreci ve sonrasında çocukların ikincil örselenmelerine mahal verilmemesinin amaçlandığı bildirildi.

"ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI DİKKATE ALINACAK"

Ebeveynlerin çocuklarını görebilmek için icra daireleri yerine uzmanların görev yaptığı adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine başvuracağı aktarılarak, şunlar kaydedildi:

"Çocuklarıyla görüşmek isteyen anne babalar, artık herhangi bir ücret ödemeyecek. Yapılacak tüm masraflar Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacak. Teslim işlemleri ebeveynlerin kapısında değil, çocuk dostu şeklinde tasarlanan çocuk görüşme merkezlerinde gerçekleştirilecek.

Her durumda öncelikle çocuğun üstün yararı dikkate alınacak. Çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulması işlemlerinde, çocukla iletişim ve görüşme konusunda uzmanlar ve rehber öğretmenler görev alacak.

“Öncelikle taraflarla iletişime geçilecek”

Öncelikle taraflarla iletişime geçilecek. Taraflara aralarında yaşanabilecek çekişmelerin çocukları üzerindeki olumsuz etkileri ve sürecin ne şekilde yürütülmesi gerektiği konusunda rehberlik edilecek.

Taraflar istemedikçe ve çocuğun üstün yararı gerektirmedikçe taraflar yüz yüze getirilmeyecek. Olası yeni çatışma ve gerginliklerin önüne geçilecek. Çocuklar bu süreçte yapılacak iş ve işlemler hakkında gelişim düzeylerine uygun şekilde uzmanlar tarafından bilgilendirilecek.

“Çocuğun görüş ve düşünceleri de önemsenecek”

Çocuğun duygu durumunun gözetilmesi ve olası çatışmalardan mümkün olduğunca uzak tutulması amacıyla uzmanlar gerekirse mesleki müdahalelerde bulunulacak. Çocuğun görüş ve düşünceleri de önemsenerek kendisini ifade etme hakkı gözetilecek.

Tarafların birbirleri ve çocukları ile aralarındaki sorunların uygun şekilde çözümünün sağlanabilmesi amacıyla gereken hallerde kendilerine danışmanlık verilecek."

banner844
Yorumlar (1)
... 2 ay önce
SONUNDA ÇOCUKLARI MAL GİBİ GÖRMEYİ BIRAKIP İCRADAN ÇIKARDINIZ. UMARIM GERÇEK UZMANLARDAN DESTEK ALINIR.
15
parçalı bulutlu