banner851

banner614

DÜZCE'DE DE FIRSATÇILAR DEVREDE

banner619

Komşu ülkelere kadar ulaşan koronavirüs salgınına önlem olarak düşünülen maskelerde artan fiyatlar tepki çekerken, Düzce'de de maskelerin fahiş fiyatla satıldığı yönünde haberler gelmeye başladı. Haber merkezimize ulaşan bir eczane çalışanı, 50 adedi 12.5 TL olan maske fiyatının önce 50 TL'ye ardından 450-600 TL'ye satılmaya başlandığına dikkat çekerek, bu durumu fırsata çevirenlerin cezalandırılmasını istedi.

banner846
Gündem 27.02.2020, 15:33
6354
DÜZCE'DE DE FIRSATÇILAR DEVREDE
banner844

Tüm dünyada korkuya neden olan koronavirüs salgını sonrası yoğun talep gören maskeler Çin'den sonra Türkiye'de de fahiş fiyatlarla satılmaya başlandı. Vatandaşlar artan fiyatlara büyük tepki gösterdi.

Öncü Whatsapp İhbar Hattı (0 542 767 18 81)'na ulaşan bir eczane çalışanı durumun ciddiyetini şu ifadelerle gözler önüne serdi:

"Gündemde olan koronovirüsü herkesi tedirgin etmekle kalmadı. Bir arayışa sürükledi. Şu an millet maske arayışı için de bir şekilde herkes kendince önlem almak istiyor. Buna karşılık steril 50 adet maske fiyatı 12.50 TL idi. Geçen hafta yine 50'li maskeyi 50 TL'den alıyorken bugünkü fiyatı 450-600 TL arası değişiyor. Ben bir eczane çalışanıyım bu arada. Bu durumu fırsata çevirenler ile ilgili gerekli yerlere gerekli uyarıların yapılması için bir gündem oluşturmanızı rica ediyorum."

"Bize 8 firmayla ilgili şikayet geldi"

Öte yandan Ticaret Bakanlığı maske fiyatlarında görülen fahiş fiyat artışlarına ilişkin şikayetleri titizlikle incelerken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dünyadaki Kovid-19 salgınının ardından yurt içinde maskeye fahiş fiyatlar uygulandığına ilişkin iddiaların sorulması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

"Maskelerde fiyat artışı yönünde şikayetler var. Bugüne kadar Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan, Fethiye Devlet Hastanesinden ve internet üzerinden satışlarla ilgili şikayet aldık. Bize toplam 8 firmayla ilgili şikayet geldi. Vatandaşlarımız bu şikayetlerini bize Alo 175'e başvurarak ya da 'Haksız Fiyat Artışı (HFA)' mobil uygulamasından ulaştırabilir. Vatandaşlar şikayet başvuru bölümüne bastıklarında buraya ürün ya da firma hakkında bilgi ve fotoğraf da ekleyebiliyorlar. Bunu gönderdikleri anda hem Bakanlığımızın merkez sistemine hem de aynı anda o ilin ticaret il müdürüne gidiyor ve hemen gerekli tedbirler alınıyor. Bunun takibini yürütüyoruz, konuyla ilgili ne yapıldığına yönelik sistem üzerinden yeniden vatandaşa bildirimde bulunuyoruz. Vatandaşın şikayeti üzerine buralarda tespitler yapıyoruz ancak biz burada Ticaret Bakanlığı olarak hemen ceza kesmiyoruz. Bizim Reklam Kurulumuz var ve orada 19 üye bulunuyor. Bu üyelerin sadece başkanı ve bir üyesi Ticaret Bakanlığından, 17'si sivil toplum kuruluşları, medya kuruluşları ve iş dünyası temsilcilerinden oluşuyor. Tespitler sonucunda önce firmadan savunma istiyoruz. Sebeplerine bakıyoruz ve bunu değerlendirdikten sonra Reklam Kurulu tarafından ceza kesilebiliyor. Reklam Kurulu toplantısı 10 Mart'taydı, biz onu maske şikayetlerinden dolayı 3 Mart'a çektik. Savunmaların çoğu da geldi. Bu arada şikayet gelirse onları da değerlendirmeye alacağız. En fazla 104 bin liraya kadar cezası var."

Yorumlar (4)
Aslı 1 yıl önce
Kim fırsatcı degilki Allah kormazlar kuldan utanmazlar
Ergin 1 yıl önce
Bu fırsat tan faydalanan asiler sizler muslumanmısınız
Mete 1 yıl önce
Neden o eczaneleri ifşa etmiyorsunuz ? Bizde o eczanelere hiç bir zaman para kazandırmayalım.
CASTRO 1 yıl önce
EVET ADEDİNİ 0,03 KURUŞA ALDIĞIMIZ MASKENİN ŞU ANKİ ADET FİYATI 5 TL OLDU FİYAT VAR MASKE YOK
24°
kapalı