banner851

banner614

DÜZCE'DE İMAR DENETÇİLERİ SAHAYA ÇIKIYOR

banner619

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehirlerin yapı yoğunluğuna göre 81 ilde imar denetçilerini görevlendireceklerini belirterek, "Kaçak yapılaşmalara asla göz açtırmayacağız" dedi.

banner846
Gündem 26.10.2019, 15:38 28.10.2019, 10:32
1279
banner844
Düzce ve 80 ilde çarpık kentleşmeyle mücadele kapsamında imar denetçileri görevlendirilecek. Bu önemli açıklama, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan geldi.
Kurum, katıldığı programda, imara aykırı ve kaçak yapılarla mücadele kapsamında Bakanlık bünyesinde görev alacak yeni bin imar denetçisinin eğitim programında, önemli bir toplantı için bir araya geldiklerini söyledi. Çarpık kentleşmeyle kararlı şekilde mücadele edeceklerini belirten Kurum, imar denetçilerinin millete ve şehirlere hayırlı olmasını temenni etti. Hızlı nüfus artışından kaynaklı, şehirlerdeki iklim değişikliğiyle mücadele, çevre kirliliği, kimliksiz mimari ve ulaşım problemleri, çarpık yapılaşma gibi derinleşen sorunlar yaşandığını aktaran Kurum, denizden kot alma sürecini de başlattıklarını söyledi.
İmar uygulamalarını sıkı takip ettiklerini anlatan Kurum, şu anda bin 100 olan imar denetçisi sayısını yeni eğitim programındakilerle 2 bin 100'e çıkarmış olacaklarını bildirdi.

"Her an 7/24 sahada olacağız, takipçisi olacağız"
Şehirlerin yapı yoğunluğuna göre 81 ilde imar denetçilerini görevlendireceklerini ifade eden Kurum, şöyle konuştu:
"İstanbul'da 100'ün üzerinde imar denetçimiz olacak. Ankara, İzmir, Bursa, Muğla ve Antalya gibi metropol ve kaçak yapılaşmayla ciddi anlamda mücadele eden şehirlerimize kentin ihtiyacına göre denetçilerimiz olacak. İmar mevzuatına, kanunlara imara aykırılık nerede kaçak yapılaşma varsa orada olacaklar. Biz de en son Bodrum'da olduğu gibi kararlılıkla, sizlerle birlikte yıkım sürecini gerçekleştireceğiz. Her an 7/24 sahada olacağız, takipçisi olacağız bu işlerin ve bu yapılaşmalara asla göz açtırmayacağız. Çünkü bizim tabiat varlıklarımızı korumak ve artırmak noktasında hedeflerimiz var."

"Denetimlerimiz sürüyor"
35 ilde bulunan korunan alanlarda kaçak yapı tespit çalışmalarını tamamladıklarını, denetimlerde imar barışına aykırı 4 bin kaçak yapı tespit edildiğini vurgulayan Kurum, bunların 423'ünün yıkımını gerçekleştirdiklerini hatırlattı. İmar barışı kapsamında Türkiye'de 3 milyon 122 bin yapı kayıt belgesini düzenlediklerini belirten Kurum, bu belgelerden 9 bin 300'ünün imar barışına aykırı olması sebebiyle iptal edildiğini, Türkiye genelinde 3 bin 300 yapının yıkımını gerçekleştirdiklerini dile getirdi. (AA)
Yorumlar (3)
Düzceli 2 yıl önce
Belediyenin personeli yapmasın ama. Özel şirket kurun, onlara devredin işi. Yoksa zarar edersiniz kendiniz yaparsanız.
Yoldaş 2 yıl önce
Bir yandan imar barışı bir yandan imara açmalar kentsel dönüşüm filan derken denetim hakgetire zaten.Çevre ve şehircilik işi iyice Arapsaçı oldu birilerine yaradığı da kesin.Gariban ömrünü krediye dayar birileri keyfine bakar...
YIL 2020 2 yıl önce
O KADAR MEMUR AMİR SENELERDİR NE İŞ YAPIYOR? DEPREM OLMUŞ KAÇ SENE GEÇMİŞ ANCA MI AKLINIZA GELDİ? YAPAN YAPTI MERKEZ DE BİR DÜKKAN TADİLAT OLUYOR KÜRDAN GİBİ KOLONLARI VAR