banner851

banner614

DÜZCE'DE YÜZLERCE KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Özellikle pazarlarda daha çok kullanılan terazilerin iki yılda bir muayene ettirilmesi zorunlu... Terazisini zamanında muayene ettirmeyen esnafın 2 bin 100 lira gibi bir ceza ile karşı karşıya kalabileceğini duyuran TESK, "Para cezası kesileceği gibi teraziye el de konulabilir.' uyarısı yaptı.

banner619
Gündem 26.01.2018, 14:33 27.01.2018, 18:20
7959

Cezalar arttı
Tartı aletlerinin muayenesinin unutulmaması için uyarıda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Pazarcılar tarafından pazar yerlerinde kullanılan ve tartı kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan, otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, belediye ölçü ayar memurlarınca muayene edilmektedir. Ayrıca tartı kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan, Otomatik olmayan tartı aletler Yetkili Muayene Servislerince muayene edilmektedir. 2017 yılında terazisini zamanında muayene ettirmeyene kesilen bin 835 liralık ceza ise bu yıl 2 bin 100 TL olarak uygulanacaktır. Aynı zamanda muayenesi yapılmayan teraziye konulabilecek.' diye konuştu.

'Periyodik muayene süresi 2 yıl'
Tartım kapasitesi 2 bin kilogramın üzerinde olan, otomatik olmayan tartı aletleri ile diğer tartı aletlerinin ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri'nce muayene edileceğini belirten Palandöken, 'Tartı aletlerinin periyodik muayene süresi iki yıldır. Damga süresini doldurmuş tartı aletlerinin periyodik muayeneleri için, kullanıcılar tarafından sürenin dolduğu yılı takip eden yılın Ocak ayının başından Şubat ayının sonuna kadar periyodik muayene için dilekçe verilmesi gerekiyor. Tartı aleti kullanıcıları tarafından periyodik muayene için; tartı aletinin tipi, markası, seri numarası, sınıfı ve kapasitesinin yer aldığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan başvuru formu ile il müdürlüklerince muayene edilecek tartı aletleri için il müdürlüklerine, yetkili muayene servislerince muayene edilecek tartı aletleri için yetkili muayene servislerine, grup merkezi belediye ölçü ayar memurlarınca muayene edilecek tartı aletleri için ise grup merkezi belediye ölçüler ve ayar memurluklarına müracaat edilecektir.' ifadelerini kullandı.

Haber. C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (6)
Osman abi 4 yıl önce
Düzce belediyesi kendi koydugu 'evsel atık ve atık su bedeli ücretlerini' de vicdan terazisinde dartsin bakalim sonuc ne olacak
düzce bld'sine sevgil 4 yıl önce
Bekarım 3 lira su harcama bedeli geliyor 7 lira evsel atık vergi filan toplamda 18 lira fatura geliyor. Verginin vergisi alınan ülkemde emekçiye emeğinin karşılığı verilmiyor.
selami 4 yıl önce
eski bir zabıta müdürü vardı o pazaryerine terazileri koymuş idi.gizliden tartıyordu.gözümün önünde adamın terazisine el koymuştu.araştırdım ama emekli olmuş.iyi bir müdür abiidi.
Kemal Tunç 4 yıl önce
Böyle muayene ile bir sonuç alınmaz düzce belediyesi zabıtaları pazar yerlerinin çıkışına doğru tartan iki terazi koysa ve vatandaş isterse kendisi eksik yada fazla alıp almadığını kontrol etse etkin olur oburturlu muayene parasından başka.
Kemal Tunç 4 yıl önce
Atik şu bedeli evsel atık bedelinde dünya şampiyonuyuz
Her işiniz yalan dolan! 4 yıl önce
Tamam kabul, güzel bir uygulama. Ama her ay bir dünya kayıp kaçak bedeli diye sedaş soyuyor bizi, hadi ona da el atsana. Madem öle, bizde bundan sonra elektriği kaçak kullanalım, en azından boşuna kayıp kaçak bedeli ödememiş oluruz.