banner851

banner955

DÜZCE'DE YÜZLERCE VAR!

Düzce Belediye Meclisi, Haziran dönemi toplantılarını tamamladı. MHP'nin önergesi ile meclis gündemine taşınan tabelalarda Türkçe isim kullanma zorunluluğu konusu meclisin Temmuz ayı toplantılarına ötelendi. Gelecek ay önergeye onay çıkması durumunda Düzce'deki Türk diline uygun olmayan yani yabancı ifadeler yer alan işyeri tabelaları inecek.  

Gündem 09.06.2017, 11:33 10.06.2017, 12:37
11423

Düzce Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci toplantısı Meclis Başkan Vekili Salih Keskinli başkanlığında yapıldı. Meclisin Haziran dönemi toplantılarının gündem ağırlığını imar planı değişiklikleri oluşturdu. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile vatandaşlardan gelen 17 adet imar planı tadilat dosyalarının tamamı mecliste görüşüldü. İmar dosyaları içeriğine göre yapılaşma koşulları, yol düzenlemeleri ve tahsis değişikliklerine göre karara bağlandı. Mecliste ayrıca, belediye hizmet araçlarının kiralanması, ücret belirlenmesine ilişkin gündem maddeleri de Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen görüşle kabul edildi. 

Temmuz ayında görüşülecek
Öte yandan MHP'li meclis üyeleri tarafından hazırlanarak Haziran ayı toplantılarına taşınan işyeri tabelalarındaki unvan ve isimlerde Türkçe’nin kullanılmasına yönelik önerge, meclisin Temmuz ayı toplantılarında görüşülecek. Meclisten vize çıkması halinde işyerleri tabelalarında Türk diline uygun tanımlar ve Türkçe karakterler kullanılmasını öngören önergede şu görüşlere yer verildi: “Tescilli markalar ile oda ve resmi kurumlarca bu yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihine kadar kayıt ve tescil edilmiş ticaret unvanları saklı kalmak üzere, bu yönetmelik kapsamına giren her türlü ilan, reklam ve tanıtım amacıyla konulan pano, levha, tabela, afiş ve benzerlerinde Türk dilinin, Türkçe sözcüklerin kullanılması zorunludur. Türk alfabesindeki 29 harf içinde yer almayan harfler ise Türk dilinin temel kurallarına aykırı yabancı kaynaklı sözcükler kullanılamaz."

Erdoğan da belediyelere çağrı yapmıştı
Diğer taraftan 23 Mayıs'ta düzenlenen 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, spor salonlarında 'Arena' isminin kullanılmasına tepki göstermiş, belediyelere de Türkçe'nin tabelalarda kullanımına yönelik çağrıda bulunarak "Clup; bu benim değil ki. Bütün bu tabelaları sökün, bu senin hakkın, en doğal hakkın. Neyi müsaade edersen onu asmak zorunda!" demişti.

C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (20)
Can . D 5 yıl önce
GEC KALINMIS KARAR
OH OLSUN!! 5 yıl önce
ÜÇ KURUŞ FAZLA KAZANACAGIM DIYE VATANINI , öZ DiLiNi SATANLARA GELSiN BU HABER! ÖZELLİKLE ARAPCA TABELALAR TiKSiNDiRiCi GELİYOR.
Düzceli 5 yıl önce
Ülkenin bu kadar sorunu varken tabelalara takılı kalmak çok saçma
Duzceliler 5 yıl önce
Burası Türkiye Avrupa'da turkçe kelime varmı burdada yabanci kelime olmasın sonuna kadar doğru düzenleme
selim 5 yıl önce
Tabelalari sokeceginize minibuslerden havali kornalari sökun..hindistana donduk
Uzman 5 yıl önce
Parti de yabancı kelime.önce kendi parti isimlerini değiştirsinler:(
MUHTAR 5 yıl önce
Güneydoğuda Kürtçe tabelalar da AKP sayesinde asılmıştır. İstanbul da ki yandaş ve yalama iş adamlarınızın kulelerini adları da TÜRKÇE DEĞİL. Samimiyseniz oralardan başlayın.
Doğrucu 5 yıl önce
Arapça yapın..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız