banner851

banner614

DÜZCE FİLİSTİN İÇİN TEK YÜREK!

banner619

ABD'nin Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği açması kararı sonrası Filistin halkı sokağa dökülmesinin ardından 59 Filistin vatandaşının hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan katliama Düzce sessiz kalmadı. Amerika ve İsrail’e lanet okuyan vatandaşlar, Cedidiye Camii’nde kılınan gıyabi cenaze namazının ardından İstanbul Caddesi boyunca yürüdü.

banner846
Gündem 15.05.2018, 14:01 16.05.2018, 13:02
1733
banner844

ABD’nin Kudüs’te İsrail Büyükelçiliği açması kararı sonrası sokağa dökülen Filistin halkına gerçek mermilerle katliam yapıp 59 Filistinli’nin yaşamını yitirmesi ve 2 bine yakın yaralının olması ile sonuçlanan katliam için Düzce sessiz kalmadı.

Cedidiye Camii’nde kılınan gıyabında cenaze namazının ardından Düzce’de bulunan parti ve sivil toplum kuruluşları Anıtpark Meydanı’na kadar yürüdü.Ellerinde “Filistin Asla Yalnız Değildir, Kudüs İşgaline Dur De” yazılı pankart taşıyan, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin, CHP İl Başkanı Vildan Cemşit, MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Engin Bedir, Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurul Üyesi ve AK Parti milletvekili aday adayı Ali Dilber, CHP milletvekili aday adayı Zafer Teber, MHP milletvekili aday adayı Ümit Yılmaz, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş İstanbul Caddesi boyunca yürüdü.Sloganlar atan vatandaşlar tekbir sesleri ile caddeyi inletirken İsrail ve ABD’ye lanet okudu.
Anıtpark Meydanı’nda son bulan yürüyüş sonrasında, AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin topluluk adına ortak basın açıklamasını okudu.
 “Bu girişim bizim için yok hükmündedir”
“Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir” Keskin açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik. İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şahadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz.“Uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri harekete geçmeye çağırıyoruz”
ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların, Hıristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz.”“Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir”
“Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız. Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir.    ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım,  ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir.Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.”“Müslüman din kardeşlerimizin sabrını taşırdılar”

MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu şunları kaydetti:

“Son zamanlarda coğrafyamızda yapılmak istenen iğrenç şeyler biz Müslüman din kardeşlerimizin sabrını taşırmıştır. Bir kez daha göstermiştir ki yeni kapı ruhunun yani bizim birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Herkesin bir arada kenetlenmiş bir şekilde bu emperyalist güçlere bizim Türk Milleti’nin ne olduğunu gösterelim.”
Program İl Müftüsü Hüseyin Can’ın dua etmesiyle son buldu.

Program İl Müftüsü Hüseyin Can’ın dua etmesiyle son buldu.

Haber: H.GÜRSOY


 
Yorumlar (23)
Ay yıldıza kurban 3 yıl önce
Allah helak etsin bu israili de abd yide ama sadece protestoyla olmaz bütün ticari ilişkileri kesmeli hükümetimiz ikili oynamakla hiç bişey olmaz
Kabalakli 3 yıl önce
Tabiki protesto iyi birşey safımızı belli etmiş olduk benim asıl değinmek istediğim konu keskin abimiz.yahu yürüyüşler olmasa adamı goremeyecez helal sana başkan barinagin yanina bi daha barinak yapalim beraber
Mülteciler kafa kaldırmay 3 yıl önce
hepiniz filistine gidin de orda bi işe yarayın.Burdaki mültecilerde baş kaldırıyor ondan haberiniz yok.
deli 3 yıl önce
kardeşim kendi ülkemiz yanıyo bunlar hala filim peşinde yürümekle bu işler olmaz ekonomi bitmiş millet kan ağlıyo kendi evin yanarken komşunun evını kurtarmaya gerek yok
düzceli 3 yıl önce
protosto var içrat yok boş işler ceksin hukumet buyuk elciyi yada niye bizim buyuk elcimiz yok filistinde boş işler bu yazdıkları sorgulayan duşunen yok
araplar deyince düşünecen 3 yıl önce
Kıbrısı hangi arap ülkesi tanıdı.Hangi arap ülkesi ülkemde askerler öldüğünde yas ilan etti.Bırakın bu boş işleri
Boş işler yazana hitaben; 3 yıl önce
Hîc birşey yapamıyorsanız sınıfınızı belli ediniz. Okuyup bilim insanı olsaydınız da teknolojiyi sız üretseydiniz
VATANDAŞ 3 yıl önce
YÜRÜYÜŞTE SURİYELİLER YETERLİ İLGİYİ GÖSTERDİLERMİ
tabikide hayır. 3 yıl önce
tabikide hayır..Genclerini gönderin oralara yardımcı olsunlar ırkdaşlarına.
nsm 3 yıl önce
yemen'de müslümani kendi dindaslari müslümanlari hergün katlediyor, niye kimsenin giki cikmiyor? yani bazi müslümanlar daha az mi degerli? öyleyse Kur'an-i Kerim'de bu böyle mi anlatiliyor? mezhep ayrimi yapanlara yaziklar olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
az bulutlu