banner851

banner614

DÜZCE 'HIZLI TREN' İÇİN TEK YÜREK!

banner619

Düzce TSO Konferans salonunda düzenlenen "Ankara- İstanbul Arası Yüksek Hızlı Tren" çalıştayında konuşan Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Dertli, Yüksek Hızlı Tren'İn Düzce’deki tüm siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının yakından ilgilenmesi gereken bir konu olduğunu vurgulayarak, "Yakın zamanda açıklanması beklenen İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren güzergahının ilimizden de geçecek şekilde revize edilmesi, bu büyük hizmetin ilimize ve bölgemize de kazandırılması gerekliliği ortadadır." dedi.

banner846
Gündem 24.12.2019, 12:29 25.12.2019, 10:58
1614
DÜZCE 'HIZLI TREN' İÇİN TEK YÜREK!
banner844
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteği ve Düzce Kent Konseyi işbirliğiyle düzenlenen "Ankara- İstanbul Arası Yüksek Hızlı Tren" isimli çalıştay, Düzce TSO Konferans Salonu'nda düzenlendi.

Çalıştaya, Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli, TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz, Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Düzce Kent Konseyi Başkanı Av. Arb. Ali Dilber, Tokyo Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Dr. Shigeri Kakumoto ve çok sayıda protokol katılım sağladı.

"Yüksek Hızlı Tren güzergahı ilimizden geçecek şekilde revize edilmeli"
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli, "Yüksek Hızlı Tren, modern dünyanın toplu taşıma konusundaki can damarlarından biri. Şehirler arası seyahatlerde ileri seviye ülkelerde en yaygın ulaşım aracı olan Yüksek Hızlı Tren konusunda ülkemizde de son yıllarda önemli çalışmalar yapılmakta. Yakın zamanda açıklanması beklenen İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren güzergahının ilimizden de geçecek şekilde revize edilmesi, bu büyük hizmetin ilimize ve bölgemize de kazandırılması gerekliliği ortadadır. Uzun yıllardır bu proje üzerinde çalışan, Japon Bilim İnsanı Sayın Prof. Dr. Shigeri Kakumoto ile birlikte birçok ortak araştırma faaliyetine imza atan ve bu çalışmalarını kamuoyu ile paylaşarak sürekli gündemde durmasını sağlayan Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ayhan Şamandar hocamıza özel olarak teşekkür ediyoruz. Yüksek Hızlı Tren, Düzce’deki tüm siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının yakından ilgilenmesi gereken bir konu. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, bu konuyu yayabildiğimiz kadar çok yaymamız gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum." şeklinde konuştu.

"Hızlı Tren Projesi, İstanbul Havalimanı projesinden daha önemli"
DÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Hızlı Tren Projesi'nin İstanbul Havalimanı projesinden daha da önemli olduğuna işaret ederek, yolcu potansiyeli ve kendini amorti etme süreleri göz önüne alındığında mevcut plandan çok daha etkili bir hazırlık yaptıklarını söyledi. Şamandar; Aralık ayının ilk haftası Düzce Milletvekilimiz Sayın Ayşe keşir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına proje konusunda yetkililer ile toplantı yapıp, detayları ilettiğini söyledi.Mevcut planın sadece 46 bin yolcuya hitap ettiğini belirten Şamandar, hazırladıkları güzergah projesiyle bu sayının 200 binlere kadar çıktığını ifade etti.Daha önce birçok platformda konuyu gündeme getirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Ayhan Şamandar, bugüne kadar sesinin duyulmasında emeği geçen başta Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Düzce TSO başta olmak üzere herkese teşekkür etti.
Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar “Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-Kocaeli-Gebze-İstanbul Güzergahı YHT Hattı Önerisi” konulu sunum yaparken, Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Shigeru Kakumoto “ Japon Shinkansen Yüksek Hızlı Tren Örneği” konulu sunum yaptı.

"Japonya'da ekonomik olarak büyük aşama kaydettik"
Toplantının son konuşmacısı Tokyo Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Dr. Prof. Dr. Shigeri Kakumoto, Türkiye ile bağlarının orta Asya’ya kadar dayandığını, iki ülke arasındaki kardeşlik bağının bu nedenle çok güçlü olduğunu söyledi. Kakumoto, ülkesindeki hızlı tren uygulaması sayesinde ekonomik olarak büyük aşama kaydettiklerini, bu önemli ve güzel uygulamayı Türkiye’ye de kazandırmak için uzun yıllardır araştırmalar yaptıklarını ve bu aşamaya kadar geldiklerini ifade etti.

HABER:C.ÜSTÜNER
Yorumlar (9)
Sevim DOĞAN 1 yıl önce
İnşaAllah diyorum
ibrahim 1 yıl önce
bolu ve gerede gazetelerine baktım hiç yht haberi görünmüyor onlara faydası yok mu beraber niye hareket edilmiyor
Murat 1 yıl önce
Cumhurbaskanı talimat verirse olacak,,gerisi laf ı güzaf,,,birlik olsak ne yazar,olmasak ne yazar,, sizlerde bunu biliyorsunuz ama maksat hareket olsun.
Serdar Gürler 1 yıl önce
Tren gideceği yere vardı bile sizde öküzün baktığı gibi bakakaldınız hayal aleminde yaşamaktan vazgeçin.
Adore81 1 yıl önce
Düzce'den YHT geçmez geçsede geçer gider durmaz Düzceliler rüyalarında görürler.proje tamamlanmış iş çıkartmayın beceriksizler tren kaçtı boş konuşmayın laf ebeleri gücünüz yok yok söz var icraat yok boşa sevinmeyin banliyo bile yok sayenid
Vatandaş 1 yıl önce
Bakanımız var o halleder sözü geçer Ankara’da
sema 1 yıl önce
InşAllah Cumhurbaşkanımız onay verir. Düzce'de fabrikalar da daha fazla kurulmalı, yeter ki iş olsun herkes çalışır. Gençler her zaman öncelikli olmalı.
Merkez 1 yıl önce
Düzce den geçmeyeceği konusunda duyum aldım söyleyen bu projenin başında olan kişi tanıdığım bir arkadaşıma söylemiş
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
parçalı bulutlu