banner851

banner955

DÜZCE İLK 10’A GİRDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun son yayınladığı verilere göre; Düzce, mutluluk düzeyi en yüksek iller arasında yer aldı. Öncü Haber ekibi de Düzce’de yaşayan vatandaşların düşüncelerini almak için sokağa çıktı ve mikrofonunu “Son araştırmaya göre Düzce’de yaşayanların yüzde 72’si mutlu… Siz de mutlu musunuz?” sorusu için uzattı. ‘Yüzde 72’lik mutluluk oranını duyan şaşkınlığını gizleyemezken, ağırlıklı olarak Düzce’deki yaşam standartlarının düşüklüğünden dem vuruldu. Bir üniversiteli durumu şöyle özetledi: “Düzce’nin gelişmiş bir şehir olmaması ve imkanlarının kısıtlı olması bizi mutsuz ediyor.”

Gündem 25.04.2017, 14:44 25.04.2017, 18:06
11059

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’deki 81 ilin mutluluk düzeylerini açıkladı. Sıralamada Düzce, 81 il arasında yüzde 72,77 ile en mutlu yedinci il arasında yerini aldı.

Bu araştırmadan yola çıkarak sokağın nabzını tuttuk ve vatandaşlara “Düzce’de yaşamaktan mutlu musunuz?” diye sorduk. Mikrofon uzattıklarımızın çoğunluğu, araştırma sonucuna şaşırdı. Aldığımız cevaplarda Düzce’deki yaşam kalitesinin hala istenilen düzeyde olmadığı fikri ön plana çıkarken, buna bağlı olarak da mutluluğun yerini mutsuzluğun aldığı ortaya çıktı. Özellikle gençler, ‘Mutsuzum’ derken, uzun yıllardır Düzce’de yaşamını sürdüren orta yaş üstü vatandaşlar ise şehre olumlu pencereden bakarak, artılarını sıraladı.

“TÜİK onu kendi aralarında yapmıştır vatandaşa sormamıştır”
Mikrofon uzattığımız ve TÜİK verilerine göre “Düzce’nin yüzde 72’sinin mutlu olduğu” sonucuna şaşıran Ferhat Kaya, sonuçların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Düzce kendisi mutluysa ben de zaten mutluyum bu konuda. Ama eğer Düzce mutluysa mutluyum. Düzce’nin oyları referandumda arttı diye çok çok mutlu değil. Biraz daha güzel işler yapılırsa daha mutlu olacağız. Düzce’nin yüzde 72’si mutluysa benim o zaman yüzde yüz mutlu olmam gerekiyor. O kadar yüksek oranda bir kişinin mutlu olma ihtimali yok bence. Bu milletin kamerayı görüp de söylediği laflar. Düzce’nin yüzde 72’sinin mutlu olması ikinci bir Türkiye olması demek. Çünkü çok büyük bir oran bu. TÜİK onu kendi aralarında yapmıştır vatandaşa sormamıştır. Ben çocuklarım olduğu için mutluyum. Düzce için mutlu değilim. Türkiye genelinde Düzce için konuştularsa Ankara için konuşmuşlardır. Gelip Düzce’deki halka soracaklar. Ankara’da Düzce çok mutlu değil.”

“İmkanlarının kısıtlı olması bizi mutsuz ediyor”
Düzce Üniveritesi’nde işletme bölümünde okuyan Burcu Bulut, Düzce’de yaşamaktan mutlu olmadığını ve üçüncü yılı olmasına rağmen alışamadığını belirtti.
“Düzce’de yaşamaktan mutlu değilim. Biz buraya okumaya geldik ama mutlu değiliz. Hiçbir şekilde alışamadık burada üçüncü yılımız olmasına rağmen. Her ay neredeyse eve gidiyoruz. Düzce’nin gelişmiş bir şehir olmaması ve imkanlarının kısıtlı olması bizi mutsuz ediyor. Şuradan sadece spor sokağa gidip geri geliyoruz, başka hiçbir şey yok. Düzce’nin geneli yaşlı olduğu için mutlu olabilir. Sakin bir yer.”

“Düzce’nin yedinci sırada yer alması şaşırtıcı”
Giresun’dan gelen başka bir öğrenci Berkan Özaydın ise,“Ben mutlu değilim açıkçası. Ben burada öğrenciyim ve mutlu olacak bir yanını göremedim Düzce’nin. Elektrik mühendisliği okuyorum ben burada. Düzce’nin yedinci sırada yer alması şaşırtıcı. Ben beklemiyordum açıkçası. Ben pek beğenmedim burayı.” dedi.

“Pek çok millet Düzce’de bir arada yaşıyor”
Düzce’de pek çok milletin kaynaşarak bir arada huzur ve sükunet içinde yaşıyor olmasından dolayı mutlu olabileceği tespitinde bulunan Çetin Atar şöyle konuştu:
“Ben dünyanın neresine gidersem gideyim mutluyum. Düzce’nin en mutlu yedinci il olması da doğasından kaynaklanıyor olabilir ormanlık alan falan da geniş. Bir de burada 23-24 çeşit millet var. Mardin’de de birçok din var. Oranın da halkı birbiri ile kaynaşmış ve mutlu. Düzce’de de o milletlerin birbirinden kaynaşması ile yaşanan ve uyum içinde yaşamasından kaynaklı bir mutluluk da olabilir.”

“Yedinci sırada yer alması ilginç”
TÜİK verilerinin ilginç olduğunu ifade eden başka bir vatandaş, “Düzce’de değil ilçesinde yaşıyorum ama çok da memnun değiliz. İnsanların görüş açıları beni çok mutlu etmiyor. Düzce’nin mutluluk oranı ile yedinci sırada yer alması ilginç. Güzel bir sonuç çıkmış.” diye konuştu.

Son olarak Hidayet Özbek ise, “Herhangi bir terör olayı yok, ekonomisi de fena değil.” diyerek Düzce’de yaşamanın mutlu olabileceğini kaydetti.


Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in yayınladığı verilere göre mutluluk düzeyi sıralamasında ilk 10’a giren iller şöyle:

  1. Sinop yüzde 77,66
  2. Afyon yüzde 76,43
  3. Bayburt yüzde 75,91
  4. Kırıkkale yüzde 75,48
  5. Kütahya yüzde 73,76
  6. Çankırı yüzde 73,05
  7. Düzce yüzde 72,77
  8. Uşak yüzde 72,34
  9. Siirt yüzde 71,65
  10. Şırnak yüzde 71,36
banner844
Yorumlar (40)
Tepedeki İfrit 6 yıl önce
Düzce bize yetiyor fazla bile. Beğenmeyen gelmesin. Madem burda tat tuz yok odtü boğaziçi var niye oraya gidilmiyo buraya gelip mukayeseler yapılıyor? Burda yaşayan burayı mecbur sevecek. Sanki çok vakti ve parası varda faaliyet yapacakmış!
fındıkcı 6 yıl önce
fındık 20 lira olsun ilk 3 e girmezsek şerefsizim
Baydogru 6 yıl önce
İlk 10 daki şehirlerimize bakacak olursak kesinlikle bu işte bir yanlışlık var. Şırnak ve mutluluk mesala. Yada bu illerin eğitim düzeylerine bakmak lazım neden mi cahil insan = mutlu insan tezini destekliyor olabilir.
GICIIIIIIIKKKKK 6 yıl önce
YANLIŞ BENCE EN MUTSUZ ŞEHİT..FABRİKALAR BİR BİR KAPANIYOR SURİYELİLERLE PATLAMA NOKTASINDA ESNAF KAN AĞLIYOR..ŞHİR MERKEZİ DARACIK..ÖÖÖFFFFF BU NE YAAA..YAZARKEN SİNİR OLDUM..
SEMİH VLKN 6 yıl önce
SİZ BELEDİYE BAŞKANI GÖREVİ BİTMEDEN ÖNCE DÜZCELİLERE ATICAĞI GOLÜ GÖRÜN ONDAN SONRA DÜZCEDE NE KADAR MUTLU İNSAN KALACAK GÖRELİM SİZİN YÜZÜNÜZDE DOĞUM BÜYÜDÜĞÜM ŞEHİRDEN GİTTİM HALA MUTLULUK MU DİYOSUNUZ?
gezgin 6 yıl önce
kime yapmışlar merak ediyorum lütfen o 100 kişiden 72 sini bulun bana mutluluk huzur düzce için ise satın alalım
EKSİKLİK BULAN TAMAMLAR 6 yıl önce
TUFAN KARDEŞ,SANATSAL DERKEN DAHA DÜN GECE HABER YAYINLANIRKEN BELEDİYE KÜLTÜR MERKEZİNDE "BERSİSA" DİYE DEVLET TİYATR. OYUNCULARININ SERGİLEDİĞİ BİR OYUN VARDI GİTSEYDİN BİLİRDİN. ARAŞTIRMADAN SALLAMAK KOLAY.EKSİK AKTİV. TAMAMLARSINIZ ARTK
YAŞADIKLARI YER ÇOKMU İYİ 6 yıl önce
Sinop %77,66 Afyon %76,43 Bayburt %75,91 Kırıkkale %75,48 Kütahya %73,76 Çankırı %73,05 Düzce %72,77 Uşak % 72,34 Siirt %71,65 Şırnak %71,36 BU SONUCA GÖRE DÜZCEYİ BEĞENMEYEN LÜTFEN DÜZCEDE YAŞAMASIN YANİ.KENDİ YAŞADIKLARI YERLE KIYASLASIN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın