banner851

banner955

DÜZCE'NİN GELECEĞİ KORUNUYOR MU?

Türkiye'de son dönemde "Planlı büyüme" konusu yeniden tartışmaya açıldı. Özellikle belediyeler tarafından imara yönelik atılan bazı adımlar, "Kentlerin geleceği korunmuyor!" eleştirileri alırken, gözler Düzce'nin göbeğinde hayata geçirilecek 2. Kentsel Dönüşüm Projesi'ne çevrildi. Akıllarda tek soru var: "İlk dönüşümün adresi olan Camikebir Mahallesi'nde olduğu gibi şehrin ortasında yine beton yığını mı olacak yoksa halkın nefes alacağı yeşili bol bir alan mı oluşturulacak?"

Gündem 04.02.2018, 12:44 05.02.2018, 14:09
1697

Tek daire satılamadı!
Düzce Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde Camikebir Mahallesi'nda uygulanan Düzce'nin ilk kentsel dönüşüm projesi hem ortaya çıkan yapılaşma hem de uçuk fiyatlı konutların elde kalmasıyla tam bir hüsrana neden oldu. Şehrin tam orta yerinde yükselen onlarca bina yerine söz konusu alanın 'Yeşil alan" olarak değerlendirilmesi çağrılarına kulak tıkandı. 'Konut satışı' odaklı projenin üzerinden geçen 3 yılda tek bir daire bile satamayan Düzce Belediyesi, çareyi son meclis toplantısında yüzde 10 indirimi gitmekte buldu.

Bekleneni vermedi
Yıllarca Düzce'nin göbeğinde çirkin bir görüntüye sahne olan Camikebir'deki düzensiz yapılaşmanın kaldırılmasına imkan tanıyan ve kent imarına yeni bir soluk getirmesi umut edilen dönüşüm bugün sadece satılamayan konutlar olarak hafızalara kazındı.

Umutlar 2. dönüşümde...
Düzce için bekleneni veremeyen ilk deneyimden sonra şimdi hazırlıkları süren 2. kentsel dönüşüm projesi kentin geleceği için büyük önem teşkil ediyor. Eski Sanayi Çarşısı mevkiinde uygulanacak 2. Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yine konut yığını yerine park ve yeşil alanlar gibi sosyal donatıların ağırlıkta olması bekleniyor.

"Her boş alana bina, şehirlerin geleceğine zarar veriyor"
Planlı büyümenin giderek önem kazandığı günümüzde yapılaşmada 'Yeşil alan' gerekliliğinin göz önünde bulundurulmasını isteyen kesimler, şehrin beton yığınları ile doldurulmasına artık 'Dur' denmesi için yerel yönetimlere çağrıda bulunuyor. Boş bulunan her yeşil alanının, tarım alanının, parkların, meydanların binalarla doldurulmasının şehirlerin geleceğine zarar vermekten başka bir işe yaramadığı mesajı veriliyor.

C. ÜSTÜNER

Yorumlar (11)
düzceli 5 yıl önce
Bence bu alan sosyal yeşili bol bir alan olmalı inşaat istemiyoruz.
Apsuva 5 yıl önce
Kentsel dönüşüm olsun tabi ama önce depremde yıkılmıyan evleri dükkanları dönüştürelim deprem olsa Düzce nin yarısı yıkılır.Çocuklarımıza yemiş temiz bir gelecek bırakalım.
Muhammet ahi 5 yıl önce
Büyükbi deprem yaşadık düzce toparlanmalı büyümeli bence bina yapımına dewam edılmeli nufus artmalı buyuk şehir belediyesi olmalı ama planlanmış bi şekilde yeşillik alanları tam anlamıyla öldürmeden
... 5 yıl önce
Yeşili kalmayan yeşil düzce
camikebirli 5 yıl önce
vatandaşın yerini rant için zorla elinden aldılar sonuç bu yaptıkları evler ellerinde kaldı alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.
yeşil alan olsun 5 yıl önce
bu alana bina yapılmasın yeşil alan olsun stadyumda yerinde kalsın
Yesıl Düzce uyuma Düzce&# 5 yıl önce
Artık merkez ve tarım alanları imara açılmasın yoksa torunlarımız beton yerler yazık
Düzce'nin sonu 5 yıl önce
Kurnaz dönemi dahil 25 yıldır hakim olan zihniyet; Belediye başkanı, belediye meclisi, encümeni çoğu hem belediye, hem Akp de ama hepsi de müteahhit. Düzce felç umurlarındamı?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız