banner851

banner955

DÜZCE'NİN GELECEĞİ YANLIŞ ÇİZİLDİ!

1999 depremlerinden bu yana yıkılmayı bekleyen hasarlı binalar bir yandan büyük risk oluştururken, bir yandan da Düzce'nin kentsel dönüşümde sınıfta kaldığını gözler önüne seriyor. "Kentsel dönüşüm yeni ve lüks yapılarda oturma isteğinden kaynaklanan bir uygulama değil. Bir zorunluluk, bir mecburiyet." diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ayrıca Düzce için de sık tartışmaya açılan sağlıksız ve kimliksiz şehirlere işaret ederek, buna en başlı neden olarak geçmiş dönemlerdeki belediyelerin ideolojik davranmasını gösterdi.

Gündem 25.03.2018, 11:48 26.03.2018, 12:43
3141

1. derece deprem bölgesinde yer alan Düzce'de bir zorunluluk olan kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalar hala yavaş ilerliyor. Ağır hasar raporu verilerek boşaltılan şehir merkezindeki çok sayıda bina, mahkeme süreci başta olmak üzere çeşitli gerekçelerle yıllardır yıkılamıyor. Deprem kuşağında yer alması nedeniyle bu binalardan yıllar önce kurtulması gereken Düzce'nin hızlı bir kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğu deprem anıtı gibi duran riskli yapılarla açıkça gözler önüne seriliyor. Katıldığı bir programda bina bazlı kentsel dönüşüm projesi hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, dönüşümün ne kadar önemli olduğunun altını bir kez daha çizdi. Düzce için sık tartışmaya açılan 'şehir kimliği' konusunda da dikkat çekici ifadeler kullandı.

"Kentsel dönüşüm kaçınılmaz"
Özhaseki, "Gayrimenkul sektöründe dışarıdan bir teşvik ya da herhangi bir hızlandıracak unsur olmasa bile kendi kendine yetecek büyük bir ortamımız var. Bunun en önemli nedeni kentsel dönüşümün kaçınılmaz olması." dedi.

"Vatandaş ve belediye el birliğiyle hareket etmeli"
Sözü geçmişte şehirleşme adına atılan yanlış adımlara getiren Bakan Özhaseki, "Sağlıksız ve kimliksiz şehirlere sahibiz. Tarihte kurduğumuz medeniyetlere bakarak bu şehirler bize yakışmıyor. Geçmiş dönemlerde belediyelerin ideolojik davranmaları, gecekonduların ileride bir bela olarak kendilerine geri döneceğini anlamamaları bugünlere gelmemize neden oldu. Biz bir deprem ülkesiyiz. Topraklarımızın birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde olan kısmı yüzde 66. Bizim bir an önce yemeden içmeden bu işe çözüm bulmamız lazım. Deprem insanları öldürmüyor sadece kötü yapılar öldürüyor. Eğer sizin kapınızı iki yılda bir bela çalıyorsa sizin buna hazırlıklı olmanız lazım. Kentsel dönüşüm yeni ve lüks yapılarda oturma isteğinden kaynaklanan bir uygulama değil. Bir zorunluluk, bir mecburiyet. Bu yüzden kentsel dönüşümü doğru bir zemin üzerine oturtmamız lazım. 2012 yılında çıkan yasa o günden bu güne kadar uygulanır. 1 milyon 200 bin civarında dönüşüm için bakanlığa müracaat var. Bunların ne kadar uygulandığı konusunda ise yüzde 50’lerden söz edebiliriz. Bu bize yetmiyor. 2000’li yıllardan önce yapılan binaların büyük kısmı risk taşıyor. 2000’den sonra yapılan binalar yönetmeliğe uygun yapılmışsa onları sağlam olarak görebiliriz. Yeter ki yönetmeliğe uygun olarak yapılmış olsun. 7.5 milyon bağımsız birimi bizim yeni standartlara göre yapmamız icap ediyor. Bir taraftan vatandaş bir taraftan belediyelerle el birliğiyle bu işin altından kalkabiliriz." diye konuştu.

Haber: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (18)
enes 5 yıl önce
ne anlatıyo bu
vay 5 yıl önce
sızde kabahat yok suç bızım işi bilmeyenlere düzceyı teslım ettık tam 16 yıl hala ilçelıkten kurtulamadık hep bırbırınızın ayagını cektınız bızı sorarsan düşük omuzluluk gıdıyor
düzce 5 yıl önce
düzceyı yönetenler fazla uzaklara gitmeye gerek yok kaldırın başinizi sakaryaya bakın onlarda deprem gördü yatay mımarisine parklarına yaşam alanlarına düzenıne insan kıskanıyor bızde mimarı 2 kat 3 kat 4 kat 5 kat merdıven basabagı gıbı carpık yapılaşma adamına göre mımarı yazık o yaptı bu yaptı sızlerın eserı torunlarımız sızlere yazık kım bılır ne düşünecekler yazık hala işler peşindeyız vebalı var bu işlerın insan ömrü sonsuz degıl herşeyın sonu var
Düzceli.. 5 yıl önce
2002 de uygulanmak için çizilmeyen, yalnızca yapılan binlerce tadilat sonrası başkan ın seçim ve rant getirisi olacak imar planı uygulandı mı..Ayrıca belediye benim arsamdan neden rat sağlasın, tüm getirisi mülk sahibinin olmalı..
Düzceli.. 5 yıl önce
Kentsel dçönüşüm mü, yoksa rantsal mı..Bir belediyenin yaptığı kentsel dönüşümdeki garabet, simgeselliği, mimari estetiği olmayan binalara bakın birde müteahhitlerin yaotığı binalara..
Vatandaş 5 yıl önce
Bu yaşa kadar iki Süleyman bilirim. Biri Kanuni Süleyman diğeri Of"lu Süleyman. İçişleri Bakanı Karadeniz fırtınası gibi. Bir de şu düzceye el atsa
vatandaş 5 yıl önce
1994-2004 Ruhi Kurnaz ve 2004 2018 AKP. İkisi de aynı zihniyet. Ruhi efendi de şu an akp.li. 24 yıldır düzce yi chp yönetiyor galiba. Bunlar zeytinyağı gibi üste çıkmayı iyi biliyor. Rant için kalıcı konutları unuttular.
gecmiş ders olmadı 5 yıl önce
gecmişin kötü tarafı gecmeyen yöneticiler belediyenin şirketleri acilen başkanın konturolune ve genel müdürü memur olan personele verilmeli yalnışı hesap sorulmalı bu kişiler yalnış yaptıgında zimmet cıkmalı yalnış olan dışardan gelen kişiler şirketleri rant kapısı gibi kullanıp dönem sonu gidiyor ve hesap sorulamıyor şimdi olduğu gibi 2004 ve 2014 yapılan yalnışlar tekrar edicek kaybeden belediye BAŞKAN VE MECLİSİN TASARRUFU SECİM SENESİ HEM BELEDİYE HEM PARTİ ZARARDA belediye kendi yapar ya
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
parçalı az bulutlu