banner851

banner955

DÜZCE OVASINI RAHAT BIRAKIN!

Yeni kurulan Yeşil Düzce Derneği'nin Başkanı Haluk Velioğlu, dernek olarak önceliğimiz hava kirliliği derken, Başkan Yardımcısı Ercan Katırcıoğlu ise Düzce'nin hava kirliliğiyle mücadele noktasında Konuralp'ten gelen hakim rüzgarlara ihtiyacını olduğunu belirterek, "Konuralp'te yükselen binalar Düzce'nin hava kirliliğini arttıracak!" tespitinde bulundu. Katırcıoğlu ayrıca, Yığılca'da yapımı devam eden çimento fabrikasını 'doğa katliamı' olarak nitelendirirken, Eski Sanayi Çarşısı’nda başlayacak kentsel dönüşüm projesinin Düzce'nin nefes alabileceği bir yeşil alan oluşturmak adına fırsat olduğunu söyledi.

Gündem 08.06.2017, 18:40 09.06.2017, 15:51
2775

5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü de içinde barındıran haftada basının karşısına geçerek kuruluşunu ilan eden ve hedeflerini kamuoyuyla paylaşan Yeşil Düzce Derneği'nin Başkanı Haluk Velioğlu ve Başkan Yardımcısı Ercan Katırcıoğlu Öncü TV ekranlarında yayınlanan "Hayatın İçinden" programında Düzce'nin çevre sorunlarını masaya yatırdı.

"Hava Kirliliği Önceliğimiz"
"Düzce'nin sorunlarına maydanoz olacağız" parolasıyla yola çıkan ve derneklerinin simgesini maydanoz olarak belirleyen Yeşil Düzce Derneği'nin Başkanı Haluk Velioğlu, hava kalitesi sınır değerini 1 yılda 217 kez aşan Düzce'de öncelikli hedeflerinin ve çalışmalarının hava kirliliğine yönelik olacağını söyledi.  Velioğlu, Düzce'de çevre sorunlarına ilişkin her konunun takipçisi olacaklarını belirtirken, bu noktada her kesimden gelecek desteğe kapılarının açık olduğunun da altını çizdi.

Ercan Katırcıoğlu ise, İstanbul ve Ankara arasında bir geçiş güzergahı olan Düzce'de otobanda yaşanan trafik yoğunluğuyla doğru orantılı olarak artan egzoz dumanlarının da Düzce'deki hava kirliliğini tehlikeli boyutlara taşıyan önemli bir tehdit olduğunu ifade etti.

"Konuralp'te Yükselen Binalar Düzce'nin Hava Kirliliğini Arttıracak"
Katırcıoğlu, coğrafi yapısı itibariyle bir çukurun içerisinde yer alan Düzce'nin Konuralp'ten gelen hava sirkülasyonuna ihtiyacı olduğunun altını çizerken "Konuralp'te kat sayısının serbest bırakılmasıyla o bölgede yükselen binaların ileride sayılarının da artmasıyla birlikte o yönden gelen temiz havanın önü tamamen kapanacak. Hakim rüzgarların gelişini engellemek gerçekten Düzce'nin önünde çok ciddi bir sıkıntı oluşturacak." dedi.

"Katı Atık Depolama Tesisi İçin Hecinler'e Bypass Olabilir"
Düzce'de zaman zaman çevre sorunları yarattığı iddiasıyla gündeme gelen yatırımlara ilişkin de konuşan Velioğlu ve Katırcıoğlu, Katı Atık Depolama Tesisi ve Yığılca'da yapımı süren çimento fabrikasına ilişkin tespitlerini paylaştı.

Velioğlu, Hecinler'deki sancılı sürecin ardından Düzce'yi vahşi depolamadan kurtaracak yeni bir bertaraf tesisi için yer arayışının devam ettiği şu günlerde yer tespitinin doğru şekilde yapılmasının önemine işaret ederken Katırcıoğlu konuya dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

" Düzce'de yeni tesisin şu anda nereye yapılacağıyla ilgili bir muamma var. Vaz mı geçildi. Unutuldu mu? Uyutuldu da Hecinlere alternatif bir kanun mu getiriliyor bilemiyorum. Hecinler'e bypass yapacak , şu andaki olumsuz ÇED raporunu kaldıracak bir çalışma da yapılıyor olabilir. Tabi kesin bir şey söylemiyorum."

"Arıcılık Bitecek, Doğa Katliamı Olacak"
Yığılca'da yapılan ve tartışmaların odak noktası olan çimento fabrikasına ilişkin ise şöyle konuştu:

"O bölgede yaşayan halkımız orada çimento fabrikası kurunca Yığılca'da işsizlik bitecek diye akıllarının ucundan geçirmesinler. Çimento fabrikası Yığılca'nın kaderini yok edecek bir yatırımdır. Bir çimento fabrikasının 30 km çapında bir etkileme alanı var. Hakim rüzgarlardan dolayı bu çap 50 km'ye çıkıyor. Bu 50 km'yi baz aldığınız zaman içine Yedigöller, Bolu'nun bir kısmı Düzce ovasının tamamı etkilenme alanına giriyor. Siz ne kadar filtreleme sistemi kurduk deseniz de sizin oradan yükselecek toz bulutunu önleme şansınız yok. Şimdi Yığılca arısına patent alındı. Ama orada arıcılık bitecek. Doğa katliamı olacak. Bölgenin ekolojik dengesi bozulacak. O bölgede yaşayacak insanların yaşam hakkı ellerinden alınacak. "

"Düzce Ovasını Rahat Bırakın"
Yeşil Düzce Derneği'nin Başkanı Haluk Velioğlu çevrenin korunması için çocukları doğayla tanıştırmak gerektiğine vurgu yaparken, Katırcıoğlu Düzce'deki yeşil alan eksikliğine dikkat çekti ve Düzce'nin 2. Kentsel Dönüşüm Projesi niteliğini taşıyan Eski Sanayi Çarşısı'nın vatandaşların nefes alabileceği bir alan oluşturmak adına fırsata çevrilmesi gerektiği düşüncesini paylaştı.

Katırcıoğlu, "Eski Sanayi Çarşısı’nın olduğu yere iki gözle bakmak lazım. Bir Düzce'nin geleceği açısından, iki rant açısından bakmak lazım. Eğer rant açısından baktığımız zaman 800 daire, sosyal donatıların olduğu bir yer ama Düzce'nin geleceği açısından baktığımız zaman öyle bir yerin bir yeşil alan olarak bırakılması, oraya Düzce'ye yakışır bir tabiat parkı yapılması gerekir. Konutu her yere yapabilirsiniz. Konut yapacak çok alan var. Artık Düzce Ovası’ndan lütfen kenarı çekilin. Düzce Ovası’nı lütfen rahat bırakın." ifadelerinde bulundu.

Haber:G.TEMEL

banner844
Yorumlar (18)
okan 5 yıl önce
rüzgar konuralptenmi ediyor dalgamı geçiyorsunuz bildiğiniz yok konuşuyorsunuz.
bora 5 yıl önce
önce yazı yazmayı ve alfabeyi öğren sonra akıl ver
Bilge 5 yıl önce
Konuralpte tarih doku zaten koruma altında sit alanı ilan edilmiş inşaat izni yok yüksek kat izni verilen yerler konuralpin tarihi alanlarının dışında bence sağlam araziye sahip olan yerlerde yüksek katli binalar yapılmalı
Volkan 5 yıl önce
Şimdi yeşil alan isteyenler haklı ama belediye otopark cami karşısındaki alanı imar duzenlenlemesi ile yeşil alan yaptığında niye karşı ciktiniz 15 temmuz parkı ne güzel o tarafa doğru genisleyecekti
Volkan 5 yıl önce
Konuralp zemini çok sağlam olan bir yerdir diğer şehirlerde olduğu gibi yüksek katlı binaların yapılması normaldir düzcede böyle bir antenatif alan oluşturulması duzce ovasi 3 katlı binalar dolar
veli 5 yıl önce
konuralpte belediyeden kimler ev almış araştırılsın.haluk beyi ve ercan beyi mücadelelerinden dolayı kutluyorum.
veli 5 yıl önce
boludaki çimento fabrikasında çalışıp emekli olan arkadaşlarımızın hepsi kanserden genç yaşta öldü.o bölgede yetişen bütün ürünler zararlı yetişiyor olacak.çok katlı binalara gelince hepsinde rant var.kouralpte belediyeden kimler bina almış
İnsan olmak 5 yıl önce
Kendisi gibi düşünmeyene vatan haini damgası vuranlar; Dinimize göre Kamu malını çalanların, bu kapsamda olduğunu bilmezlermi? O zaman bu kamu arazilerine saldırı niye...
vatandaş 5 yıl önce
Haluk ağabey ilk yerel seçimlerde belediye başkanı adayı olmalısın.
Kişiliğin, eğitimin, kültürün, adamlığın ve her şeyden önemlisi beyefendiliğin ile bu şehire senin gibi biri gerekiyor. Başkanlık nasıl yapılırmış görsün millet.
Yanına 5 yıl önce
Yanına da yarıdan fazlası kadın olan donanımlı bir meclisi oluşturdun mu bak Düzce nasıl gelişiyor.
Aday 5 yıl önce
Belediye başkanı adayı olmalısınız.
Bu şehrin öz be öz evladısınız. Nitelik, bilgi, eğitim,tecrübe ve insanlar ile diyalog konusunda sizinle boy ölçüşecek bu şehirde yoktur zaten. Bugüne kadar yapanlardan bin kat daha fazlanız var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın