banner851

banner955

DÜZCE VALİLİĞİ YENİ ALINAN KARARLARI DUYURDU…

Sinema ve tiyatroseverleri, sevindiren haber Düzce İl Hıfzıssıhha Kurulu’ndan geldi. Düzce Valisi Cevdet Atay Başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında alınan kararla, sinema ve tiyatro salonlarındaki kapasite yasağı kaldırıldı.

Gündem 28.10.2021, 19:37 28.10.2021, 23:11
3656
DÜZCE VALİLİĞİ YENİ ALINAN KARARLARI DUYURDU…

Tüm dünyada tehdidini sürdüren Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, kapatılan ve 1 Temmuz tarihinden itibaren yüzde 50 kapasite ile yeniden açılmasına izin verilen sinemalar ve tiyatro salonların ile ilgili, bugün Düzce Valisi Cevdet Atay’ın Başkanlığında toplanan Düzce İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında yeni kararlar alındı.

Alınan kara göre, sinema salonları ve tiyatrolarda yüzde 50 sınırlaması kaldırılarak tam kapasite hizmet verebilecek. Ancak sinema ve tiyatro severler, salona alınmadan önce görevlilere negatif PCR test sonucunu ibraz etmek zorunda kalacak. PCR testini ibraz edemeyenler, sinema ve tiyatro salonlarına alınmayacak. Ayrıca, salonlarda maske takılması zorunlu olacak.

Sinema ve tiyatro salonları sürekli denetlenerek,  kurallara uymayan sinema veya tiyatro salonu işletmecilerine idari para cezası uygulanacak.

Düzce Valiliği alınan yeni kararları şu şekilde duyurdu:

1. 01.06.2021 tarihli 2021/28 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha kurulunda alınan 3 Nolu Kararda belirtilen  ''Sinema salonlarında % 50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk boş) sınırına uyulması,'' maddesinin 28/10/2021 tarihi itibariyle iptal edilerek, sinema salonları ve tiyatrolar için Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer verilen  mesafe koşullarının dışında herhangi bir kapasite sınırlamasına gidilmemesine,

2. Sağlık Bakanlığınca belirlenen bilimsel verilere göre hastalığı geçirmemiş veya aşılı olmayan durumunda olan kişilerin  tiyatro ve sinema solanlarına girişlerinde negatif PCR testi ibraz etmeleri, aksi halde girişlerine izin verilmemesi uygulamasının aynı şekilde sürdürülmesine, 

3. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere;

a)            Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına,

b)           Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına,

c)            Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine,

d)           İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına,

Alınan kararların Valilik, Belediye, Kaymakamlıklar, İlçe Belediyeleri, Belde Belediyeleri ile İl Sağlık Müdürlüğünün internet sayfalarında ilan edilmesine ve sosyal medya hesaplarından paylaşılmasına, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yerel basında duyurulmasına; İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca 28.10.2021 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız