banner851

banner614

DÜZCE VALİSİ AÇIKLADI

banner619

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan olaylar ve Türkiye'nin Suriye’den gelecek ikinci bir göç dalgasını kaldırmamasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla açılan sınır kapılarının ardından Düzce’den ayrılan yabancı uyruklu vatandaşların sayısını açıkladı. Vali Dağlı, Düzce’den ayrılan yabancı uyruklu vatandaş sayısının 1500 civarında olduğunu belirtti. “Mülteciler için Düzce’den sınır kapılarına otobüs kaldırılacak mı?” sorusu üzerine Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü “Böyle bir talep gelirse uygularız” diyerek cevap verdi.

banner846
Gündem 03.03.2020, 12:28 03.03.2020, 14:24
8670
DÜZCE VALİSİ AÇIKLADI
banner844
banner785

Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçlerinin askerlerimize karşı yapmış olduğu saldırılar ve Türkiye’nin Suriye’den gelecek olan ikinci bir göç dalgasını kaldıramayacağından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sınır kapıları ülkemizde bulunan mülteciler için açılmıştı.  Avrupa’ya gitme hayali ile ülkenin dört bir yanından mülteciler sınıra akın ediyor.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, katıldığı bir programda  Avrupa’ya gitmek için Düzce’den ayrılan göçmen sayısını açıkladı.  Vali Dağlı, 1500 civarında yabancı uyruklu vatandaşın Düzce’den ayrılarak sınır kapılarına gittiğini ifade etti. Düzce’den ayrılan göçmenlerin başında Afgan uyruklu vatandaşlar geldiğini belirten Vali Dağlı, ikinci sırada ise Irak uyruklu vatandaşların olduğunu söyledi.

Suriye uyruklu vatandaşların Düzce’de yerleşik hayata geçtiğini ifade eden Vali Dağlı, “Suriyeli bizde bu şekilde ortalıkta dolanan çok fazla yok bildiğiniz gibi. Onlar biraz daha yerleşik hayata geçen biraz daha hali vakti iyi olan kesim” diye konuştu.

"1500 kişilik bir ayrılma oldu"

Düzce’den ayrılan göçmen sayısı ile ilgili bilgi veren Vali Dağlı şöyle konuştu “Son 3 gündür ülkemizde yaşanan gelişmeleri hep birlikte takip ediyoruz. Şehitlerimiz oldu biliyorsunuz. Ardından sınır kapılarının açılması gündeme geldi. Burada şu anda 2 gündür bizden giden 1500 civarında mülteci var. Bizim normalde 11-12 bin yabancımız vardı.  Şuanda kimler gitti diye bakacak olursak bu yaklaşık 1500 kişilik bir ayrılma oldu. En fazla Afganlar var aralarında. İkinci sırada Iraklılar var. Suriyeli bizde bu şekilde  çok fazla yok bildiğiniz gibi. Onlar biraz daha yerleşik hayata geçen biraz daha hali vakti iyi olan kesim. Ama herkes maalesef her gördüğü yabancı uyrukluyu Suriyeli gibi algılayabiliyor. Ama bu sözü edilen istihdamda, iş gücünde yer alanların çoğunluğu Afganlar. Bunlarda da hızlı bir sirkülasyon var ve onları göndermeye de devam edeceğiz.”

Bolu Belediyesi’nin göçmenler için sınır ili olan Edirne’ye otobüs kaldıracağını açıklamasının ardından Düzce Belediyesi tarafından da böyle bir uygulama yapılacak mı merak konusuydu. Toplantıda bu konu ile ilgili konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü “Bize böyle bir talep gelirse bizde yapabiliriz” diye konuştu.

Yorumlar (11)
Sadece İnsan 1 yıl önce
Nasıl saymışlar acaba 1.500 kişinin gittiğini? Bunlara inanmamızı beklemiyorlardır diye düşünüyorum. Ayrıca adamlar almıyor zaten, mecbur geri dönecekler.
düzceli 1 yıl önce
ülkeyi vermişiz resmen yabancılara....bu kadar uyurgezermiydik...Hiçbiri lazım değil...
kızgın 1 yıl önce
ilkokula giden yeğenimin peşine çöp arabası takılmış.Arapdı diyor.Çocuk kahveye sığınmış.Valla Allah yarattı demem..Ona göre ya önlem alın ya gönderin...
//// 1 yıl önce
nerde gider.Bu kadar arap sevici var burda.Afganlıları yazmıyorum bile.Birgün birine dalacam sokakda.Sapık sapık hareketlerinden dolayı..Polis arıyoruz yarım saatte geliyor sonrada salıveriyor.Hepsi gitsin..
Ne oluyoruz 1 yıl önce
Suriye etrafında İran, Irak, Lübnan, Arabistan, Katar, Ürdün gibi İslam ülkeleri dururken neden Hıristiyan Avrupa'ya ölümüne kaçış.. Hani huzur İslamdaydı..
X 1 yıl önce
İnşAllah bundan sonra patronlar insanlara hakettiği parayı vererek çalıştırırlar
Tarafsız taraf 1 yıl önce
Hani Ensardınız
Düzceli 1 yıl önce
Düzcede doğdum büyüdüm ama sırf bu yüzden sevmemeye başladım düzceyi çarşıya çıktığımızda her adım başı suriyeli görmekten bıktım kendi insanımıza hasret kaldım gitsinler yeter ellerini kollarını sallayıp pişkin pişkin gezen suriyeli görmek istemyorum artık güzel DÜZCE’mizden
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11°
kapalı