banner851

banner614

DÜZCE VERGİ DAİRESİ’NDE MÜRACAAT ETMEK YETERLİ

banner619

Koronavirüsle mücadele her alanda titizlikle devam ederken, bu süreç yüzünden ekonomik darboğazda olan vatandaşların çoğu e-haciz yüzünden kredi imkanından faydalanamıyor. Bu büyük sorunu ortadan kaldırmak için gerekli talimatları alan Düzce Vergi Dairesi, e-haciz uygulamasını kaldırmak isteyenlerin müracaatlarını almaya başladı. Vergi dairesinde e-haczi kaldıran vatandaşlar bankaların sağladığı kredi imkanından yararlanabiliyor.

banner846
Gündem 06.04.2020, 15:21
3999
DÜZCE VERGİ DAİRESİ’NDE MÜRACAAT ETMEK YETERLİ
banner844

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip korona virüs (COVID-19) çok hızlı bir küresel yayılım göstererek neredeyse tüm Dünya ülkelerini etkiledi. Dünya Sağlık Örgütü’nce salgın olarak tanımlanan virüsün Türkiye’de görülmesi ile birlikte devlet tarafından gerekli önlemler kısa sürede devreye sokuldu.

e-haczi kaldırabilirsiniz

Kamu bankalarından esnaflara sağlanan ‘koşulsuz’ kredi imkanı özellikle icrada dosyası olan ve borcundan dolayı e-haciz uygulanan vatandaşların banka kapılarından geri dönmesine neden oldu. Bunun üzerine hemen yeni bir genelge ile e-hacizin kolayca kaldırılabilmesi sağlandı. Düzceli birçok vatandaşın bihaber olduğu bu fırsat için tek yapılması gereken Düzce Vergi Dairesi’ne giderek “e-haciz”in kaldırılması yönünde müracaatta bulunmak. Müracaatın ardından vergi dairesi tarafından kısa sürede e-haciz kaldırılarak, kredi çekmek isteyen vatandaşın önü açılıyor. Böylelikle bankalar e-haciz nedeniyle müşteriyi geri çevirmek durumunda kalmıyor. İkinci bir emre kadar e-haciz kaldırma uygulamasının devam edeceği öğrenildi.

İcra takipleri 30 Nisan’a kadar durduruldu

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında, nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takipleri 30 Nisan tarihine kadar durduruldu. Ayrıca bu çerçevede taraf ve takip işlemlerinin yapılmamasına, yeni icra ve iflas takip taleplerinin alınmamasına ve ihtiyati haciz kararlarının icra ve infaz edilmemesine karar verildi.

SGK primleri ertelendi

SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri de 6'şar ay ertelendi.

Türkiye’ye nefes aldırdı

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın SGK ödemeleri başta olmak üzere açıkladığı bir dizi ekonomik önlem planı:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema- Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik- Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank'a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline "mücbir sebep" notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

13- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

14- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandıracağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

15- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

16- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

17- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

18- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

19- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Yorumlar (4)
Esnaf 1 yıl önce
Bugün vergi dairesine gittik öle bişe yok öncü tv kime sormuş öle haber yapmış dediler sadece
çalış 1 yıl önce
akşama kadar fabrikada çalışıp akşam evimize yaşlılarımızın yanına gidiyoruz,ne kadar önlem almaya çalışsakta,birsey olursa vebali sizdedir.
hamza 1 yıl önce
Bu paketlerde iscilere koykulere gariplere hic birsey yokki hani faturalar neden ertelenmiyor kiralar neden ertelenmiyor fabrikalarda calisan isciler vs..?? Hala krediden bahsediliyor ne kredisi kardesim millet gene batakliga suruklenicek??
Kenan sagir 1 yıl önce
Beki ciftciler icin gecerlimi banka borlarla benim haciz durumum var yoksa sadece esnaflar icin mi
14°
az bulutlu