banner851

banner955

DÜZCE'YE 'YEŞİL ALAN' MESAJI

Düzce'de geri sayımın devam ettiği Eski Sanayi Çarşısı dönüşümü için Küçük Sanayi Sitesi'nde oluşturulacak yeni dükkan alanlarının yapımı beklenirken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentlerdeki kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik önemli mesajlar verdi. Yenilenecek bölgelerde yeşil alanların ve sosyal donatıların iyileştirilmesinin amaçlandığını belirten Bakan Özhaseki, "Kentsel dönüşüm çalışmaları "bina" bazlı değil "alan bazlı" yapılmalı." dedi.

Gündem 04.03.2018, 15:44 05.03.2018, 16:43
1890
banner1032

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki NTV’nin canlı yayınında Düzce'yi de yakından ilgilendiren konular hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Düzce'de 2. kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen Eski Sanayi Çarşısı'nda projeye yönelik çalışmalar devam ederken, Bakan Özhaseki, yeni yaşam alanlarında ihtiyaçlara daha iyi cevap verebilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"1999 yılına kadar yapılmış olan yapılar bir risk taşıyor"
Kısa süre sonra Meclis’te gündeme gelerek yasalaşması beklenen Kentsel Dönüşüm Yasası'na ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, olası bir deprem riskine de dikkat çekerek kentsel dönüşüm çalışmalarının önemine vurgu yaptı. Kuzey Anadolu fay hattının ilerleyişine ve bu fayın Marmara Denizi açıklarında son bulduğuna değinen Özhaseki, 2030 yılına kadar bir depremin meydana gelebileceğini söyledi. Özhaseki, “Eskiye bakarak çok iyi bir yerdeyiz. Mükemmel ile ölçüldüğünde ise eksiklerimiz var. Bir bakan olarak, tam anlamıyla iyiyiz rahatız diyebilmem için yüzde 100 binaların güvenli olduğunu söyleyebilmem lazım. 1999 yılına kadar yapılmış olan yapılar bir risk taşıyor. Bu dönemden önceki yapılar için 7 şiddeti üzerindeki depreme dayanıklılık konusunda bir kural ortaya konmamış. 2000’den sonra yapılanların biraz daha sağlam olduğunu, depreme karşı dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. 2000’den önce yapılan 15 bin bağımsız birim içinde 7.5 milyonu risk taşıyor. Türkiye geneli için durum bu."

"Dönüşüm bina bazlı değil “alan bazlı” yapılmalı"
Kentsel dönüşüm çalışmalarının "bina" bazlı değil "alan bazlı" yapılması gerektiği görüşünü de dile getiren Bakan Özhaseki, bu sayede sadece binaların değil semtlerin, yaşam alanlarının da yenilenerek ihtiyaçlara daha iyi cevap verebileceğini söyledi. Yenilenecek bölgelerde yeşil alanların ve sosyal donatıların iyileştirilmesinin amaçlandığını da belirten Özhaseki, inşa edilecek alanlarda Sıfır Atık uygulamasının da esas olacağını açıkladı. Özhaseki, “Eskiden kişi başına düşen yeşil alan 1 metrekareydi. Bir belediye başkanı bu oranı 5’e çıkarsa övünürdü. Sonradan 10 metrekareye kadar yükseldi. Parklarımız yeşil alanlarımız gün geçtikçe artıyor. Şehircilik için aynı şeyi söyleyemeyebiliriz. Şehircilik Şurası’nda çıkan kararları yasalara yerleştirdikten sonra emin olun daha iyi bir yere gideceğiz."

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (14)
Watandaş 5 yıl önce
Sayın Bakanımız diyorki kentsel dönüşüm bina bazlı, değil alan bazlı yapılmalı.
Sayın Bakanımızın kentsel dönüşüm , imar kanunu ,imar yönetmeliğini yürütme görevi vardır. yapılmalı ,olmalı ifadeleri yerine yasaları işletmelidir
Hsyn 5 yıl önce
Düzce ye hiçbir halt yapılmaz çok komik geliyor bu tip haberler okuyunca 2019 seçi mi halk uyansa bari
SÜLEYMAN METE 5 yıl önce
ESKİ SANAYİ SİTESİNİN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İÇİN GERİ SAYIM 1.000.000.000.000.000 DAN BAŞLADI HERHALDE; BİR TÜRLÜ SONA ERMEDİ...
düzceli 5 yıl önce
düzcede yeşil alan yapmak neden bu kadar zor eski film platosuna lütfen bir bakın!!! nakliye otoparkı araç park yeri yeter artık şehrin merkezindeki böyle güzel alanları heba etmeyelim. YEŞİL ALAN İSTİYORUZZZ!!!
... 5 yıl önce
Düzcede yeşili hatırlatacak birşey yok.ücretsiz park istiyoruz.
BİNA BAZLI 5 yıl önce
BİNA BAZLI YA DEVAM GÖRDÜNÜZ KİMSE ALMIYOR CAMİİKEBİR DEKİ DÖNÜŞÜMÜ YERLERİ İSTİMLAK EDİLERDE BEDDUA ADİYORLAR RAZI DEĞİLLER DUA ALMAK İSTEYEN BİNA BAZLI DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLER KARAR SİZİN
Güneyli 5 yıl önce
Bence şehir içinde çok katlı 1999 öncesi yapılmış bütün binalar yıkılmalı hem eskiler hemde 2 büyük deprem geçirdiler
rantiye rantiye 5 yıl önce
Düzcedeki rantçı zihniyet de hazırdı bunu uygulamak için.Tarım yapılması gereken ova gıpgri oldu,her gün yeni site dikiliyor satışlar çakılmasına rağmen.Geleceğimizden çalıyoruz ama boş konuşuyorum biliyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
kapalı