banner851

banner614

DÜZCE'YE YILLARDIR KABUSU YAŞATIYOR

banner619

Farklı ülkelerin üniversitelerinden Düzce'ye gelen bilim insanları son yıllarda bölgeyi istila eden Amerikan Beyaz Kelebeği'ni mercek altına aldı. Ağırlıklı olarak Akçakoca’da zararlıyı inceleyen akademisyenler, bahçelerden numuneler aldı.

banner846
Gündem 25.09.2019, 12:17 25.09.2019, 13:40
5292
banner844
Fındık başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türüne verdiği zararla verim kayıplarına sebep olan "Amerikan Beyaz Kelebeği" sorununa sadece Türkiye'de değil yurt dışında da çözüm aranacak.
Son yıllarda Düzce'ye adeta kabusu yaşatan Amerikan Beyaz Kelebeği'ne karşı erken başlayan ilaçlı mücadele de zararlının önüne geçemedi. Önceki senelere göre daha az yayılma gözlense de yeşil katili olarak anılan kelebek, hem köylerde hem de şehir merkezinde ağaçlarda büyük tahribata yol açtı. Karadeniz Bölgesi'nde kelebeğin her sene gözlemlenmesi yabancı akademisyenlerin de dikkatini çekti.

Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısına karşı uluslararası işbirliği halinde olan bilim insanları Akçakoca’da fındık bahçelerini gezerek bu tarım zararlısının verdiği zararları yerinde gözlemledi.
Akçakoca Tarım İlçe Müdürlüğü'nde görevli Ziraat Mühendisi Cenk Doğan ve Düzce Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. İsmet Yıldırım’ın eşlik ettiği misafir bilim insanları Elzbieta Parkowska, Elzmete Miehmozok ve Agnieszka Jamıotkowska gün boyu inceleme yaptıkları bahçelerdeki gözlemlerini not etti.
İlçemiz Paşalar, Kalkın, Melenağzı köylerimizdeki fındık bahçelerini dolaşan öğretim üyeleri Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı ile verdiği zararın türlerine ilişkin bahçelerden çeşitli numuneler aldılar.

 
Yorumlar (18)
Yılmaz Türk 2 yıl önce
Kuslar da bu tırtıllari yemiyorlar.
Nizamettin Birinci 2 yıl önce
Bu işin çözümü; ot ilaçlarını yasaklamaktan geçer ot ilaçlarından yerdeki böceklerde ölüyor onları kuşlar yiyor onlarda ölüyor dolayısı ile tırtıl ları yiyen kuşlar olmayınca sonuç bu. Akçakoca da kuş kalmadı kimse farkında değilmi
Özgür 2 yıl önce
''Bu böcekleri uçaktan amerika attı diyorlar'' ;)
Halkın dedikoduya olan önemi ilime bilime karşı asla olmadı seviyoruz paranoyakça tavırları çünkü tembeliz.
Eko sistemi bozan zehirli ilaç kullanımına 1 milyar dolar harcıyoruz!%1 Üniversitelere kaynak olarak aktarılsa sorun gider!
Bunun etkileri bugün amerikan beyaz kelebeği yarın farklı bir kıta canlısı değişmez önüne geçilemez.
Tarım politikanı değiştireceksin eşi dostu yandaşı buradan uzak tutacak milli olan bu duruma liyakat ile bakacaksın.
Adnan 2 yıl önce
Demekki biz hiç bir halt yapamıyoruz. Yaptık dediklerimiz de ya reklam yada hayal.
Ahmet ilhan 2 yıl önce
Solem sıvısını 1_10 suyla karıştır ver bunu 3 donem uygula bir daha goremezsin
Musa demirci 2 yıl önce
Türkiye'nin tarıma verdiği önem budur işte yıllardan beri denenedigimiz ilaç kalmadı bu kadar üniversite bu kadar Ziraat muhendisimz var ama tarımdan bu haber sonrada bizim insanımız çalışmıyor diye feryat ederler yıllardan beri nerdeylermi
Sevım Basarsan 2 yıl önce
Niye ki ne güzel alışmıştık on yıldır amerikan kelebekleriyle yaşamaya pardonda tarım İl müdürlüğü ne ise yarıyor
Vatandaş 2 yıl önce
Sonuç,tüm yeşillikleri sökün kurtulursunuz mu çıktı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın