banner851

banner614

DÜZCE YİNE BEKLESİN DURSUN

Hayata geçmeyen projeler ve ıslah bekleyen dereler nedeniyle sık sık eleştirilerin odağında olan DSİ, projelerini ağırdan aldığı Düzce’nin aksine komşu il Sakarya’da sulamada hamle yılı ilan etti ve tarımın daha da geliştirilmesi için atağa geçti. Özellikle su kaynakları kuraklık ve kirliliğin pençesinde olan, korunması gereken tarım arazileri sanayiye heba edilmek istenen Düzce adeta kaderine tek edilirken, çevre iller yine yatırımlara doyuyor.

banner619
Gündem 12.01.2021, 11:43
6368
DÜZCE YİNE BEKLESİN DURSUN

DSİ ile İBB arasında projelendirilen ancak halen bitirilemeyen Melen Barajı, Gölyaka’da adeta kaderine terk edilen Efteni Gölü, sel afetlerine karşı hayata geçirilmesi acil ihtiyaç olan taşkın koruma tesisleri, tarımsal sulamalardaki sıkıntılar ve ıslah bekleyen su kaynakları nedeniyle Düzce’de hizmetten çok tepkilerle adından söz ettiren Devlet Su İşleri (DSİ), Türkiye’nin en genç ilinde çalışmaları kaplumbağa hızında devam ettiredursun, komşuyu hazırladığı projelerle ihya ediyor.

Düzce bekleyedursun, Sakarya yatırımlarla coşuyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Sakarya'da, tarımın daha da geliştirilmesi amacıyla 18 yılda 74 tesis inşa ederek 894 milyon 933 bin 249 liralık yatırım yaptıklarını bildirdi.

Yıldız, yazılı açıklamasında, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini anımsattı.

Sakarya'da son 18 yılda inşa edilen 9 sulama tesisiyle 43 bin 990 dekar arazinin sulamaya açıldığını belirten Yıldız, böylece çiftçilere yıllık 43 milyon 248 bin 970 lira ilave zirai gelir artışı sağlandığını kaydetti.

Yıldız, kentte yapımı süren 7 tesis inşaatının tamamlanmasıyla 37 bin 570 dekar arazinin sulanacağını, bu tesislerin hizmete girmesiyle Sakarya'nın zirai üretimde ülkede söz sahibi illerden biri olacağını vurgulayarak, "Marmara'nın ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Sakarya'mızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda 74 tesis ile 894 milyon 933 bin 249 lira yatırım yaptık." ifadesini kullandı.

DSİ'den Sakarya'da tarıma 18 yılda 895 milyon liralık yatırım

Kentte 18 yılda 2 baraj ve 3 göletin inşa edildiğini, yapımı devam eden 3 baraj ve 3 göletle 26 bin 200 dekar arazinin de sulamaya açılacağını bildiren Yıldız, inşaatı süren tesisi tamamlayarak 2 milyon 750 bin kişi için yılda 189,22 milyon metreküp içme suyu temin edileceğini aktardı.

Yıldız, şehirde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 56 taşkın koruma tesisiyle 158 yerleşim yeri ve 130 bin 460 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını, 9 taşkın koruma tesisinin de yapım çalışmalarının sürdüğünü belirterek, desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Pakdemirli ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Düzce’de tarım elden gidiyor

Öte yandan Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin tarım alanlarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi “Düzce’de tarım elden gidiyor” dedirtirken, yanı başımızda DSİ’nin Sakarya tarımı için seferberlik başlatması için söylenecek söz: “Komşu yine projelerle ihya oluyor.”

HABER: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (12)
cemo 9 ay önce
sayinhaberciler efteni golunden kacak balik tutulup tezgahlarda satiliyor.millet ag alıp baligi satma derdinde. efteni cok sahipsiz haberiniz olsun
YAVUZ0881 9 ay önce
Memlekette essekten başka ne var eşşek olduktan sonra semer vuran çok olur biz daha bu kafayla tramvay yolu yapar tarmvay yolu sökeriz lambalar döşer yine sökeriz bolbol mehter veririz
Ayten 9 ay önce
Asar deresi efteni kuş cenneti hepsinin ödenegi alındı başka yerlere harcadılar saolsunlar!!
jaccki 9 ay önce
Neden yapilsin ki her secimde birikerinin ekmek kapisi umut vaadi.. burasi biterse ne kalicak
düzceli 9 ay önce
sıra bizede gelir durmak yok yola devam adamları alıştırdık
Kemal kaya 9 ay önce
Düzce ye CHP li milletvekili yakısır
düzceli 9 ay önce
AKP'YSAYESİNDE DAHA ÇOK BÖYLE HABER OKURLAR. SİZ DE ONLARIN BORAZANLIĞINI YAPMAYA DEVAM EDİN !!!
Osman 9 ay önce
Bizim Düzceli vekillerin ikisi zaten Düzce'den bihaber. Diğeri de sonradan uyanıyor mecliste Düzce'nin derdini arada taşıyor ama geç kalıyor. Geç kalınca da önce Kel Mahmutla atışıyor. Düzce'ye sıra sonra geliyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın