banner851

banner955

DÜZCE’DE ARTAN VAKA SAYISI TEDİRGİN EDİYOR

Düzce’de Koronavirüs hastası sayısı 2 binin üzerine çıkarken, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Yeni Tip Koronavirüs salgının artık tek merkezli olmadığına dikkati çekerek, "Başlangıçta İstanbul merkezli salgın, tüm Türkiye'ye yayılıverdi. Şimdi işimiz çok daha zor," yorumunda bulundu.

Gündem 15.09.2020, 15:09 16.09.2020, 09:15
10122
DÜZCE’DE ARTAN VAKA SAYISI TEDİRGİN EDİYOR
banner1032

Düzce’de Koronavirüs vaka sayısı artmaya devam ediyor. Son olarak hasta sayısı 2 bin 223’e yükselirken, mart ayından bu yana virüse bağlı olarak hayatını kaybedenlerin sayısı 19 olarak kayıtlara geçti. Toplam iyileşen sayısının bin 800 olduğu kentte, koronavirüsle mücadele için denetimler sürerken, uzmanlardan yapılan önemli açıklamalara her geçen gün yenileri ekleniyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıçta İstanbul merkezli bir salgın olduğunu, ancak tüm Türkiye'ye yayıldığını belirterek, "Şimdi işimiz çok daha zor." dedi.

Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı olan Ceyhan, yaptığı açıklamada, küresel salgın Kovid-19'un dünyada ve Türkiye'de seyrine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Büyük pandemilerin çoğu yazın en sıcak döneminde çıkmıştır

Kendisinin ve bazı bilim insanlarının salgının mevsimi olmayacağına ilişkin çok fazla açıklama yaptığını anımsatan Prof. Dr. Ceyhan, "Tarihe baktığınızda büyük pandemilerin çoğu yazın en sıcak döneminde çıkmıştır. Virüs çoğu zaman yüzde 90 solunum yoluyla bulaşıyor. Bir saniyeden daha kısa süre içinde virüs, bir kişiden diğer bir kişinin ağzından burnundan giriş yapıyor. Bu kadar kısa süre içinde virüsün sıcaktan etkilenmesi söz konusu değil. O yüzden bu öngörü doğru çıkmadı." diye konuştu.

Ceyhan, yanlış bir öngörüye ilişkin de şu değerlendirmede bulundu:

"Vakaları yakalar ve temaslılarına izolasyon uygularsak, bu işin biteceği yönünde de bir öngörü vardı. Ama bunun da yanlış olduğu anlaşıldı. Çünkü, bazı bilim insanları, tanı konmamış ama virüsü yayma potansiyeli olan insanların sayısını çok düşük tahmin ettiler, yüzde 40 ya da bir katı gibi ifadelerde bulundular. Nitekim, dünyanın her yerinde yapılan çalışmalarda görüldü ki virüsü alanların yüzde 90'ı herhangi bir belirti göstermediği için test yapılmadı ve tanı almadılar. Bunun üzerine ülkeler şimdi yeni yeni bu tip vakaları bulabilmek için test politikaları geliştiriyor."

Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde, vakaların azalmadığının görüldüğü zaman ek bazı önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Ceyhan, "Bunlar, mesailerin kademelendirilmesi, toplu taşıma araçlarında kalabalığın azaltılabilmesi, toplanmalara sayı sınırı konulması, şehirlerarası dolaşımın kontrol altına alınması gerekirdi. Oysa birden bire tamamen serbest bırakıldı." dedi.

"İstanbul'daki insanlar, Türkiye'nin her tarafına yayıldı"

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şunları kaydetti: "Görüldü ki başlangıçta İstanbul merkezli olan salgın, tüm Türkiye'ye yayılıverdi. Şimdi işimiz çok daha zor. Çünkü o zaman tek merkezli İstanbul ağırlıklı bir salgın vardı, vakaların yüzde 60'ı İstanbul'daydı. Onu izleyen Ankara, Konya, İzmir, Bursa, Kocaeli, Sakarya olmak üzere 6 büyük il vardı. Diğer yerlerde bir ki vaka ya var ya yoktu. Mücadale daha kolaydı, yasaklar vardı, şimdi işimiz daha zor. Çünkü halkın yüzdü 100'ü artık dışarıda. İkinci olarak salgın artık tek merkezli değil, tüm Türkiye'ye yayılmış durumda. İstanbul ile uğraşılan şekilde tüm şehirlerle uğraşmak zorundayız. Yayılımdaki en önemli neden, İstanbul'daki insanların yazın gelmesiyle birlikte kontrolsüz bir şekilde Türkiye'nin her tarafına yayılması oldu."

Test sayılarına da değinen Ceyhan, "Ayrıca ilave olarak test politikamızı değiştirmeliyiz. Henüz daha test sayımız yeterli değil, çünkü nüfus başına test sayısı olarak dünyada 67. sıradayız." ifadelerini kullandı.

"1000-1500 vaka hızıyla giderse toplumsal bağışıklık 11 senede gelişebilir"

Prof. Dr. Ceyhan, şu an en çok yeni vaka görülen ilin Ankara olduğuna işaret ederek, "Eğer, kontrolüz bir şekilde şehirler arası seyahat devam ederse göreceğiz ki birkaç hafta sonra İstanbul da İzmir de aynen Ankara'nın yaşadığı bu ikinci artışı yaşayacak. Şu anda sorunun az gibi göründüğü bütün iller bunu yaşayacak." uyarısında bulundu.

Toplumsal bağışıklığın henüz gelişmediğine işaret eden Ceyhan, şu bilgileri verdi:

"Türkiye, günde 1000-1500 vaka hızıyla giderse toplumsal bağışıklık, 11 senede ancak gelişebilir. Eğer bir mutasyon olmazsa ya da tüm toplumu aşılama gibi bir imkan doğmazsa birkaç defa bu artışları yaşayacağız. Burada önemli olan, halk tedbirlere yüzde 100 uyarsa başka bir tedbir alınmasına gerek yok. Herkes maske takar, sosyal mesafesini korursa isterseniz hiçbir tedbir almayın zaten insandan insana virüs bulaşamaz. Dünya çapında herkesin buna uyması lazım."

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

banner844
Yorumlar (5)
Vatandaşş 2 yıl önce
Öncelikli olarak kafelere dair bir çalışma gelmeli 10 kişilik gruplar oturuyor kimsenin salgını taktığı yok mesafe yok masalarda en az 5 er kişi var böyle giderse daha da kötü olucak sonumuz
Abbas 2 yıl önce
Neden bu kadar acele edidide kısıtlamalar kaldırıldı.
Sonuç ortada.
Osman 2 yıl önce
Yoo hiç de tedirgin etmiyor. Hala insanlar dip dibe. Maske yok, meafe yok.
halk 2 yıl önce
hastanelere esnek çalışma gelmezse çalışacak eleman bulamayacaklar..
KoronaymıŞŞ 2 yıl önce
Hastalıklar salgınlar hep vardı olmaya devam edicek. Koronada bunlardan bitanesi. Ağzındaki maskeyle hastalıktan koruncağını zannetmesin kimse. Bikere bile maske takmadım takmam da. Hastalığın gereksiz abartıldığı ortada. Sağlıklı insanlarda ölümcül olmuyor.
29
açık